Kuzu Besiciliği

02.02.2013
216
102

Arkadaşlar kuzu besiciliği koyun olmadan olur mu? 18-22 ağırlığında kuzuları besiye alıp 40-45 kiloya geldiklerinde kestirenler oluyor mesela Yılın 12 ayında büyük çiftliklerde devamlı 18-22 ağırlığında kuzu bulabilir miyiz?

Ynt: Kuzu Besiciliği

hangi ilde3 olduğuna baglı bide bu aralar zor bulursun senede 2 kuzu alan yerlere bakman gerkirki bu ayda tahmin ettiğin aralıklarda kuzu kg almaz ama kurbana dersen elini çabuk tutmalısın sıcakda kuzu kg kolay kolay kg almaz

yapılmıycak diye bişey yok yapılabilir. temin etmekte zorlanırsın ayriyeten çok kar bırakmaz.çevremde kendinden yetişiren insanlar bile para kazandırmıyo diye satıyolar suanda. söylediğin ayarda kuzularım vardı kışın 400 tlye sattım tanesini. şahsen süt kuzusunu buralarda satmazlar. oraları bilmiyorum durum nedir nasıldır.

Burada samimi olduğum celepler var. Bulursun çok rahat diyorlar hayvan pazarına gitcen diyo Balıkesir-bursa-Çanakkale hayvan pazarlarına gidersen bulursun diyo. Yaşadığım yer Balıkesir.

Allah allah neden ki bu işi tavsiye ediyorlar. Kuzu işinde para var diyorlar. Ağustos ayı canlı kilosu 9-9.5 kesim fiyatı 18-19 TL Yemini de kendin üretirsen kuzu başına 80 lira kar etsen 500 kuzu diyelim 500 çarpı 80=400.000

akoqlan link=topic=67046.msg763029#msg763029 date=1375299088' Alıntı:
Allah allah neden ki bu işi tavsiye ediyorlar. Kuzu işinde para var diyorlar. Ağustos ayı canlı kilosu 9-9.5 kesim fiyatı 18-19 TL Yemini de kendin üretirsen kuzu başına 80 lira kar etsen 500 kuzu diyelim 500 çarpı 80=400.000
15 liraya kessinler o bile yeter bana 50 kiloluk kuzuyu 400 e kesiyorlar 500 kuzuya bakmak zor iş biz 50 kuzuya 500 kilo otu yetiremiyoruz günlük 500 kuzu 5 ton rahat yer günlük bi yazda 450 ton nerden bulunur yedirirsin kar zor

400.000 değil 40.000 yapar.Öncelikle beslenecek ırk ve yaşı önemlidir . mesala Akkaraman ırkında günlük canlı ağırlık artışı 0.250gr ile0.300gr arasında değişmekte bunun içinde ortalam 1.5 kg toklubesi yemi tüketir.

şükür allaha koyun şunda inekden daha fazla para getiriyo bize semede 2 kuzu alıyoruz devamlı hiç koyun sagmayız anasını kırda olmadığı sürece emer beside kalır 4 ayda erkek kuzular üst üste 42 48 arası geliyo yer konya akşehir ırk merinos has eger yıcekde kendinden olursa özellikle fiy yonca (kalın olmayacak ) banamısın demezsin bizi inek batırıyo koyun kalkındırıyo elimizde çoban olsa 800 1000 yapacaz ama çoban yok kaldık 250 de

sercan zetor link=topic=67046.msg763280#msg763280 date=1375365475' Alıntı:
şükür allaha koyun şunda inekden daha fazla para getiriyo bize semede 2 kuzu alıyoruz devamlı hiç koyun sagmayız anasını kırda olmadığı sürece emer beside kalır 4 ayda erkek kuzular üst üste 42 48 arası geliyo yer konya akşehir ırk merinos has eger yıcekde kendinden olursa özellikle fiy yonca (kalın olmayacak ) banamısın demezsin bizi inek batırıyo koyun kalkındırıyo elimizde çoban olsa 800 1000 yapacaz ama çoban yok kaldık 250 de
Bizde de şu an hem koyun hem inek var babam koyuna meraklıdır ben ineğe .Dediğine aynen katılıyorum.
Babam yıllardan beri der bırak şu hazırcıları , bende 100 adet inek ,yapmayı ve modern işletme kurmayı planlıyorum ama işimiz nafile bu gidiş ile.

Fabrika yemi olmadan kuzu besiciliği mümkün müdür? Uygun rasyonlar hazırlayarak tamamen tarlada ekilmiş yem bitkilerini kullanarak olur mu arkadaşlar? (Vitamin-mineral-tuz zaten gerekli onları hazır almak zorundayız)

akoqlan link=topic=67046.msg763642#msg763642 date=1375462697' Alıntı:
Fabrika yemi olmadan kuzu besiciliği mümkün müdür? Uygun rasyonlar hazırlayarak tamamen tarlada ekilmiş yem bitkilerini kullanarak olur mu arkadaşlar? (Vitamin-mineral-tuz zaten gerekli onları hazır almak zorundayız)
Olur niye olmasın eskiden fenni yem olmadan kuzular danalar besleniyormuş .
Hububat olarak çavdar, buğday , arpa, mısır, yanında baklagil olarak fiğ,bakla çok güzel kesif yem karışımı olur.
Rasyon bilgin varsa kendin, yoksa bilen birinden yardım alarak.Tabi ucuz maliyet önemlı ,hammaddeyi kendin yetiştirip , yada toptan ucuz iken depolayıp , temin edebilirsin.