Burdurlu mucit Balya Toplama Makinesi icat etti

efcef6641148c8206afb1e43459aa3b9_L.jpg

TRT_Burdurlu Mucit Balya Toplama Makinesi İcat Etti

Gölhisar ' da yaşayan tornacı Emin Altınok, kendi olanakları ile 'balya yükleme makinesi' yaparak patentini aldı.

Yaklaşık 15 yıldır torna ve kaynak işleri yapan 55 yaşındaki Altınok, çiftçilerin tarladan balya yükleyecek ve indirecek işçi bulmakta sıkıntı çekmeleri üzerine çalışma başlattı. Altınok, traktöre monte ettiği ve hidrolik kol yardımıyla en fazla 200 kilogram kaldırabilen 'paket yükleme ahtapotu' adını verdiği yeni bir araç icat etti.

Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, makineyi insan elinin yapısından ilham alarak yaptığını söyledi. Başka balya toplama makinelerinin traktörden bağımsız olarak harekete edemediklerini anlatan Altınok, kendi yaptığı makinenin ise elle kumanda edilebildiğini kaydetti.

Makineyi 6-7 aylık bir çalışma sonucunda yaptığını, hem ekonomik hem pratik hem ucuz hem de güzel bir cihaz olması ve her traktöre kolaylıkla kısa sürede monte edilebilmesi nedeniyle oldukça beğeni topladığını dile getiren Altınok, 'Makineyi tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek patentini aldım. Bu makine Türkiye ve dünyada tek. Şu an Gölhisar ilçesinde sanayi sitesinde imalatını yapıyoruz. Tanıtımını yaparak ihraç etmeyi hedefliyoruz' dedi.

Altınok, paket yükleme ahtapotunu 3 bin liradan sattıklarını, müşterilerinin verdiği siparişe göre üretim yaptıklarını ifade etti.

Paket yükleme ahtapotunu satın alan çiftçilerden Ramazan Ergün ise çiftçilik ve hayvancılık gibi ağır işlerle uğraşmaları sebebiyle her gün işçi bulamadıklarını belirtti.

Makinenin fiyatının, işçi yevmiyesine göre daha uygun olduğunu anlatan Ergün, 'Bir çiftçinin her zaman istediği, kendi işini kendisinin ve zamanında görmesidir. Başkasına bağımlı olmamasıdır. İşçi aramak zorunda kalmamasıdır' diye konuştu.

Paket yükleme ahtapotu ile arazi şartlarına bakmadan balya yükleyebildiklerini vurgulayan Ergün, makinenin bağımsız olarak çalışabilmesi, kumanda ile kontrol edilebilmesi nedeniyle oldukça ideal olduğunu kaydetti.

Makinenin, arıza sorununun ve ekstra bir yakıt tüketiminin olmaması nedeniyle hem pratik hem de ucuz olduğunu vurgulayan Ergün, 'Bugün bir erkek işçi 100 lira yevmiye ile çalışıyor. Makinenin fiyatı 5 kişinin 5 seferlik yevmiyesi gibi bir şey' diye konuştu.

Ynt: Burdurlu mucit Balya Toplama Makinesi icat etti

Çağrı link=topic=67055.msg761241#msg761241 date=1374793908' Alıntı:
40 değil 50 olmuş makinalar :)
Hibe işi kalksa 25 bine almayanı döveceklerde.:D
Ağır Abi link=topic=67055.msg761243#msg761243 date=1374793967' Alıntı:
paksan 45 galigali, 50 bin nerde 40 geçti o bazar 50 binede rulo balya zor gibi
Arayan bulur hacı.

Ağır Abi link=topic=67055.msg761243#msg761243 date=1374793967' Alıntı:
paksan 45 galigali, 50 bin nerde 40 geçti o bazar 50 binede rulo balya zor gibi
geniş ağız olursa 5 lira daha koyuyor,paksan 49 küsür,gallignani 55

nailyetek link=topic=67055.msg761261#msg761261 date=1374794517' Alıntı:
Biz ne imkansızları başardık hacı, Tümocanın arkasında büyük duran gobleyi, yeldeğmez tepesinde krala çektirdik.:D Cihan duymasın. ;D

bak ağzınla itiraf ettin yel değmez diye birde yel değen tepesine çıkartsana kral o hafiflikle oradan kesin goble ile savrulurdu :D :D

Ağır Abi link=topic=67055.msg761264#msg761264 date=1374794649' Alıntı:
bak ağzınla itiraf ettin yel değmez diye birde yel değen tepesine çıkartsana kral o hafiflikle oradan kesin goble ile savrulurdu :D :D
Kralın bu gün yağı değiştirdim, filtreyi değiştirdim uçak oldu Uçak.:D

nailyetek link=topic=67055.msg761267#msg761267 date=1374794724' Alıntı:
Kralın bu gün yağı değiştirdim, filtreyi değiştirdim uçak oldu Uçak.:D
ne güzel 285in saati falan çalışmazdı senede bir yağ değiştir tamam şimdi nerdeyse tohumları ekemeden 3.ye yağ değiştirecez :D