Buğdayın Boyuna Çok Gitmesinden Dolayı Başak Doldurmaması

Akadaşlar bizim buğdaylar bir insanın boyunu aşacak kadar uzuyor bu sene gelen biçerci bize buğdayda fazla boy uzaması tane kayıplarına yani başak doldurmamaya sebeb olur dedi ve buğdayda boy uzamasını durdacak herhangi bir etmen(ilaç,gübre,v.s) kullanmamızı söyledi.Bildiğiniz birşeyler yardımcı olun lütfen.Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ynt: Buğdayın Boyuna Çok Gitmesinden Dolayı Başak Doldurmaması

biz yıllardır buğday ekeriz.daha bu sene adam boyu buğday oldu.1.80cm ben buğday görmedim eskişehir ankara afyon çevresınde.biçer dizboyu biçti.biçer yemıyor.kökü tamamen dolu kamış gibi biçeri yürüsen geçersin o derece.tane verımı de ıyıydı yalan yok.biraz yel çalgını vardı ne yapalım olduğu kadar olmadığı kader.tabana dap 18 46 15 kg -üst 25 kg 33 nıtrat attım yağmurda çok oldu çok güzel boy yaptı verım yaptı

sönmez2001
http://imageshack.us/a/img46/690/1uew.jpg

Kayserili38 link=topic=67081.msg761512#msg761512 date=1374910195' Alıntı:
Akadaşlar bizim buğdaylar bir insanın boyunu aşacak kadar uzuyor bu sene gelen biçerci bize buğdayda fazla boy uzaması tane kayıplarına yani başak doldurmamaya sebeb olur dedi ve buğdayda boy uzamasını durdacak herhangi bir etmen(ilaç,gübre,v.s) kullanmamızı söyledi.Bildiğiniz birşeyler yardımcı olun lütfen.Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Buğdayın cinsi nedir? Bahar gübresinde üre atılıncada sap yapıyo tane pek olmuyo. Tavsiyem fazla boy yapmayan çeşitler ekmeniz.

ranger link=topic=67081.msg761547#msg761547 date=1374921273' Alıntı:
Buğdayın cinsi nedir? Bahar gübresinde üre atılıncada sap yapıyo tane pek olmuyo. Tavsiyem fazla boy yapmayan çeşitler ekmeniz.
Üreyle bir alakası yok emre dediğin durum benim gözlemim.Biz bu sene ilk defa üre attık şubat gibi,sonra yeşilleme attık.Verim çok fark etti boylu yerde de boysuz yerde de.

İşin bilimsel yanını bilemem ama genelde rus buğdayında görülüyor bu durum.Adam boyu oluyor ancak tane çıkmıyor.Bana kalırsa boydan çok ektiğiniz buğdayın özelliği.Bu sene Ayyıldız cinsi bir buğday vardı,abartısız adam boyu ama 500 kg verim yaptı.

üst gubresınınden hafıf kaynaklı olabılır nıtrat atmanız daha uygundur cogu bölgelerde üre gubresı atılıyor daha cok boy gubresıdır.
ıkıncı olarakta her yıl boy oranı yuksekse bıraz daha geç ekım yapmak ve baharın (sakınca yok ise) sıgır ile hafıf bır yayım yapın..:))

Bu gibi durmlarda Doğal A.Ş. ilaç firmasının Durduran diye bir ilacı var buğday sapa kalkmadan önce bu ilacı kullanabilirsiniz, biz boylu çeşit buğdaylarda bunu kullanıyoruz gayette başarılı bir ilaç.

Çağrı link=topic=67081.msg761549#msg761549 date=1374921758' Alıntı:
Üreyle bir alakası yok emre dediğin durum benim gözlemim.Biz bu sene ilk defa üre attık şubat gibi,sonra yeşilleme attık.Verim çok fark etti boylu yerde de boysuz yerde de.

İşin bilimsel yanını bilemem ama genelde rus buğdayında görülüyor bu durum.Adam boyu oluyor ancak tane çıkmıyor.Bana kalırsa boydan çok ektiğiniz buğdayın özelliği.Bu sene Ayyıldız cinsi bir buğday vardı,abartısız adam boyu ama 500 kg verim yaptı.
Bu sene ruslarda da iyi boy vardıda tane çıkmadı.Bu üre meseleside buğday çeşidine göre fark ediyo galiba, aynı gübreyi rus,tosunbey ve ukraynaya attık rus boy yaptı iyide sap çıktı ama tane verimi düşük tarlanın çoğunluğuda yatmıştı hemde taneler buruşuk buruşuk zayıf çıktı.En iyisi bu sene tosunbey verdi hem sap hemde tane olarak,ukrayna da sap çıkmadı ama verim iyiydi.

bunun bilimsel acılımı fazla azot yüklenmesidir baharın atılan degilde sonraki dönemlerde cok fazl atılırsa boy yapar veya toprakda fazla ahır gübresi varsa veya besin elemtlerinin biri cok fazlada olabilir degesiz beslenmeye sebep olan bişi vardır uzun boylu bugday su kaybı gübre kaybı cok olur kısa boylu ceşitler ekin kısa ama kalın sapılı olsun bicerdöver sap yemekden degilde saten kısa sap tercihimdir daneden tıkandıgını yaşadım

dekara ne kadar buğday atıyosun?, ne kadar gübre kullanıyosun?, buğdayın cinsi ne?
sık ekme! cok gübre atma! boya gitmeyen cins ek!

PEHLİVAN link=topic=67081.msg761524#msg761524 date=1374913734' Alıntı:
biz yıllardır buğday ekeriz.daha bu sene adam boyu buğday oldu.1.80cm ben buğday görmedim eskişehir ankara afyon çevresınde.biçer dizboyu biçti.biçer yemıyor.kökü tamamen dolu kamış gibi biçeri yürüsen geçersin o derece.tane verımı de ıyıydı yalan yok.biraz yel çalgını vardı ne yapalım olduğu kadar olmadığı kader.tabana dap 18 46 15 kg -üst 25 kg 33 nıtrat attım yağmurda çok oldu çok güzel boy yaptı verım yaptı

sönmez2001
http://imageshack.us/a/img46/690/1uew.jpg
yaptırıyoruz ve dedikleri gübreyi atıyoruz ama boyuna çok fazla gidiyo

sf_hoca link=topic=67081.msg762598#msg762598 date=1375205817' Alıntı:
dekara ne kadar buğday atıyosun?, ne kadar gübre kullanıyosun?, buğdayın cinsi ne?
sık ekme! cok gübre atma! boya gitmeyen cins ek!
dekara yani 1000 metrekareye 300,450,500 çok iyi yerler olursa 650 kiloya kadar veriyo kuruda hiç sulu eken olmadı o yüzden bilmiyorum tam olarak tosunbey ekiyorum zaten boya fazla gitmeyen ama oda beni geçiyo dekara 10 kilo daban 20 kilo göcek gübresi atıyoruz tahlil sonuçlarına göre

ranger link=topic=67081.msg761547#msg761547 date=1374921273' Alıntı:
ben zaten tosunbey ekiyorum boy yapmayan bir çeşit oda benim kadar oluyor

ranger link=topic=67081.msg761655#msg761655 date=1374954195' Alıntı:
Bu sene ruslarda da iyi boy vardıda tane çıkmadı.Bu üre meseleside buğday çeşidine göre fark ediyo galiba, aynı gübreyi rus,tosunbey ve ukraynaya attık rus boy yaptı iyide sap çıktı ama tane verimi düşük tarlanın çoğunluğuda yatmıştı hemde taneler buruşuk buruşuk zayıf çıktı.En iyisi bu sene tosunbey verdi hem sap hemde tane olarak,ukrayna da sap çıkmadı ama verim iyiydi.
kardeş tosunbeyden dekara nekadar verim alıyorsunuz kuruda bizim buğdaylarımız 300 450 arası veriyor

Kayserili38 link=topic=67081.msg762848#msg762848 date=1375259837' Alıntı:
kardeş tosunbeyden dekara nekadar verim alıyorsunuz kuruda bizim buğdaylarımız 300 450 arası veriyor
bu sene 300-350 arası verdi burda kuruda en iyi verim bu şekilde bazı seneler 200 verdiğide oluyo.