degerli arakdaşlar hayvancılıga girmeyi düşünüyorum yardımlar gelsin

aksaray eskilde 200 arazimiz var heryıl 100bugday 50 dönüm ayçiçegi 50dönüm pancar ekiyoruz ekipmanların hepsi var elimde 200000tl sermayem var küçükbaşmı büyükbaş kafam karışık kimi koyunculuk diyo kimi süt inegi hangisi uygun

Ynt: degerli arakdaşlar hayvancılıga girmeyi düşünüyorum yardımlar gelsin

Küçükbaş, dağsız, merasız olmaz!

İmkan olsa da ikisi de olsa, risk dağılır, bazen küçükbaşın yüzüne bakan olmuyor, şimdilerde iyi Allah ' a şükür...

Klasikleşmiş tavsiyemi tekrarlıyorum;

* Sera-Çadır ağıl-ahırlara bakmadan parayı BETONA GÖMME! Foruma epey foto atmıştım bizim koyunların ve çadırının...

* Aksaray ' da Sütaş ' ın eğitim tesislerine 3 günlük kursa katıl

* Hasad ' a abone ol

* En yakınından başlayıp başarılı-başarısız işletmeleri gez

Allah yardımcın olsun.

xxemarxx link=topic=67086.msg761588#msg761588 date=1374932856' Alıntı:
süt inegi zor diyolar içinden gelecen hayvanlar çoçuk gibi ilgi istiyomuş

ek iş olarak yapmayı düşünüyosan süte girme. besiyi yemler altını alır çıkarsın bidaha yem veresiye bişey gerekmez. açık besi olursa hastalık iğne derdin daha az olur. sütte gir sağ çık sag yemle altını temizle. buzagılar basını beklersin :D falan filan derdi daha çok.

bilmen gerek diyenler bu işi anasının karnında öğrenmedi sende ilgin varsa öğrenirsin. içinde olmak yeterli.

Süt inekçiliği besiciliğe nazaran daha zor ve meşekkatli bir iş ama düzgün bir işletme yapılır ve kaliteli hayvan temin edilirse besicilikten daha karlı bir iş kolu olur Akgöl köyünüz de Süt inekçiliği için çok uygun yerler var ama sizin orada su sıkıntısı var tarlalarınız nerede? Yani inekçilik yapacaksan silajlık mısır ve yoncanı mutlaka ekmelisin dışarıdan temin etmek maliyetli olur,inekler çocuk gibi ilgi istemez ama bu işi yapacaksan veterinerlik konusunda bilgi sahibi olmalısın ve hayvanlara doğru rasyon vermelisin ineklerin sağlığı boğazlarından geçer sen dengeli kaliteli beslersen az sorunla karşılaşırsın,sizin orada koyunculuk yapan çok karlı olup olmadığını onlar çok iyi bilir görüşmüşsündür mutlaka.
Başlangıç için yeterli sermayen var bence eğer işletme yaparsan teferruatlı ve kullanışlı olsun bizim buralardaki gibi sıtandart açık besi şeklinde yapma,geçen yıl sizin oradaki ortaklar Mustafa gilin işletme Durmuş abiyle ortak olanlar Erdoğdunun oradaki işletme besicilikten pek memnun kalmadılar bu yıl tekrar damızlık düveye döndüler bazen geçiyorum oranın önünen bu yıl düveleri pek pazarlayamadılar galiba onlardan damızlık düve alabilirsin.

Bence koyun al.Eskişehir yanlış bilmiyorsam bozkır üzerine kurulu.Büyükbaş hayvanı bozkırda doyuramazsın.Koyun ise bozkır hayvanıdır.Bozkırın şartlarına dayanır.Yem maliyetin düşük olur.Büyükbaşın yem maliyeti yüksek oluyor...

arkadaşlar süt inegi işine girecem ona karar verdim ilk20 inekle başlayıp 50baş hedefim kendim ve birde çoban tutcam

xxemarxx link=topic=67086.msg764008#msg764008 date=1375569523' Alıntı:
hacım teferratlı çiflik için en az500milyar ister açık besi tarzı yapmayı düşünüyorum 50başlık
En iyisi siz Hacımmeti ziyaret edip detaylı bir şekilde bilgi alın, bizzat işletmesini ziyaret etme fırsatım oldu. 3-4 ay faydalanacak mera olsa b.baş için ideal yer. Koyun için pek uygun değil sizin bölge masaüstü gibi dümdüz memleket. Akan çeşme olmayan, ağaç olmayan, poyraz esmeyen memlekette koyun işi olmaz.

seredes link=topic=67086.msg763414#msg763414 date=1375387691' Alıntı:
Bence koyun al.Eskişehir yanlış bilmiyorsam bozkır üzerine kurulu.Büyükbaş hayvanı bozkırda doyuramazsın.Koyun ise bozkır hayvanıdır.Bozkırın şartlarına dayanır.Yem maliyetin düşük olur.Büyükbaşın yem maliyeti yüksek oluyor...
haklısın abi bizde 170 kadar keçi var.Hayvanın yem maliyeti baya düşük. yazın masrafı yok denecek kadar az,hayvan nerdeyse havanın serin olduğu tüm saatlerde merada.

arkadaşlar 50 başlık işletme danalarla beraber 100baş oluyo onun için sagmal inek 50 baş olunca o işletme 50 başlıkmı 100 başlıkmı oluyo birde 50baş sagmal inek için nekadar bi arsa ihtiyaç var başina çoban evi ve kendimde ev yapmayıo düşünüyorum ilk etapta sagım hane 50 başlık yer veçoban evi düşünüyorum