Bursa siyah incirinin Türkiye ' ye yıllık getirisi 30 milyon dolar
AA
29 Temmuz 2013

Yılda 30 milyon dolar getiriyor
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa siyah incirinin Türkiye ' ye yıllık getirisinin 30 milyon dolar civarında olduğunu bildirdi.

Geçen ay kurulan Bursa Osmangazi İlçesi İncir Üreticileri Birliğinin yöneticilerini, Ördekli Kültür Merkezi ' ndeki makamında kabul eden Dündar, önemli bir misyon üstlenen birliğin sadece Bursa ' ya değil, Türkiye ' ye hitap edeceğini söyledi.

İlde üretilen siyah incirin dünyada önemli bir yere sahip olduğuna değinen Dündar, şöyle konuştu:

'Bursa siyah inciri, dünyaya meyve ihracatında 4 ' üncü sırada. Bursa siyah incirini dünyaya daha iyi tanıtmamız gerekiyor. Bursa ' da 20-30 köyde toplanan incirin Türkiye ' ye getirisi yıllık 30 milyon dolar civarında ve bu azımsanacak bir rakam değil. Bu incirlerin yüzde 85 ' inin Osmangazi ilçesinde bulunması, bize bu lezzetin sahiplenilmesi gerektiğini söylüyor.'

Birliğin yönetim kurulu başkanı Mustafa Bayram ise siyah incirin önemli bir tarımsal ürün olduğunu ve raf ömrünün uzunluğundan dolayı Avrupa ' daki meyve ihracatçılarının dikkatini çektiğini anlattı.

Bayram, 8 köyden üreticilerin, Bursa siyah incirinin lezzetini dünyaya daha iyi tanıtmak amacıyla birliği kurduğunu sözlerine ekledi.