Sakarya ' da kuru soğan hasadı devam ediyor
30 Temmuz 2013 Salı 11:44

Geyve ilçesinde mevsimlik işçiler, ramazanda çocuklarıyla güneşin altında soğan hasat ederek para kazanıyor.

SAKARYA - Geyve ilçesinde mevsimlik işçiler, ramazanda çocuklarıyla güneşin altında kuru soğan hasat ederek para kazanıyor.

Bayat köyünde sabahın erken saatlerinde kalkan işçiler, her gün 12 saat boyunca topraktan soğan çıkarıyor. Hasat edilen soğanlar kurutulduktan sonra temizlenerek hale gönderiliyor.

İşçilere 50 kilogramlık çuval başına 2 lira ödeme yapılıyor.

İşçilerden Ali Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 gündür çocuklarıyla tarlada soğan hasat ettiklerini söyledi.

Demirci, her gün 11-12 saat çalıştıklarını belirterek, '08.00 ' de evden çıkarız ve 19.00 ' a kadar bu işi yaparız. Soğanların topraktan söker, daha sonra güneşte bekletiriz, bunlar 4-5 günde kurur. Kuruyan soğanların kesim işlerini yaptıktan sonra çuvallarız. Soğanlar iri, orta ve küçük olmak üzere üçe ayrılır' diye konuştu.

Ramazan sebebiyle işçilerin zorlandığını dile getiren Demirci, 'İşçilerimiz Eskişehir ' den Ankara Polatlı ' ya kadar nerede olursa çalışıyor. Aileler iş bölümü yapıyor ve herkes çuvalını kendisi dolduruyor' ifadesini kullandı.

'Buraya gelerek para kazanmaya çalışıyoruz'

Güner Coşkun ise Geyve ' ye Pamukova ' dan eşi ve çocuklarıyla geldiğini, günlük 25-30 lira kazandıklarını anlattı.

Okulda okuyan 3 çocuğunun da tarlada kendilerine yardım ettiğini kaydeden Coşkun, 'Harçlıklarını çalışsalar da çalışmasalar da elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Çalışırken haliyle zorlanıyoruz, çocuklarımız da bundan etkileniyor. Hava sıcak olduğu için bazen çocuklarımız hastalanabiliyor ama mecburen çalışmak zorundayız. Buraya gelerek para kazanmaya çalışıyoruz' şeklinde konuştu.

Çiçek Kalın da soğan hasadına iki kızıyla geldiğini, bazen eşinin de kendilerine eşlik ettiğini kaydetti .

Kalın, çocuklarıyla her gün 12 saat çalıştıklarını ifade ederek, 'Çocuklarım işi eşim ve benden öğrendi. Şimdi iki kızım da burada harçlıklarını çıkarıyor. İşimiz temiz, zorlanmıyoruz' dedi.