+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  ‘Sıfır’ faizde evdeki hesap çarşıya uymadı  ‘Sıfır’ faizde evdeki hesap çarşıya uymadı
  30 Temmuz 2013 Salı 17:04
  Son Güncelleme: 17:12

  Artan hayvan varlığı ile damızlık hayvan fiyatları aşağıya çekildi. Artan süt miktarı nedeniyle süt fiyatları düştü. Şimdi yetiştirici borçların yeniden yapılandırılmasını talep ediyor.

  Arzu ALP / Derya EĞRİCAN GÜLEÇ

  İZMİR - Ziraat Bankası’nın ‘sıfır’ faizli hayvancılık kredilerinin faturası ağır oldu. Sıfır faizin cazibesine kapılan sektör dışından pek çok yatırımcının yaptığı yatırımlar hüsrana dönüştü. Doktor, avukat ve hatta tekstilcilerin bu işe sırf ucuz para almak için girdiği sektörde, şimdi sıkıntı hakim. Milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen hayvanlar arz-talep dengesini bozdu. Artan hayvan varlığı ile damızlık hayvan fiyatları aşağıya çekildi. Artan süt miktarı nedeniyle süt fiyatları düştü. Sektörde oluşan bu tablo sonucunda çiftlikler satılığa çıktı, üretici aldığı kredi borcunu ödeme derdine düştü. Özellikle hayvanlarına kaba yem üretecek arazisi olmayıp da tesis kuranlar şu an bunu sürdüremez noktaya geldiler. Şimdi besiciler, sıfır faizli kredinin önemesini yapamadığı için borçlarının yeniden yapılandırılmasını bekliyor. Hayvan yetiştiricilerinden yüzde 50’sinin ödeme sıkıntısı yaşadığı iddia ediliyor.

  Mersinli damızlık sığır yetiştiricilerinin geçmiş yıllarda sıfır faizli krediler nedeniyle kontrolsüz hayvan alımı gerçekleştirdiğini ve bugün artık yarıdan fazla yetiştiricinin ödeme güçlüğü çektiğini kaydeden Mersin İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş, sektörün yok olmaması için borçların yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi. Mevcut uygulama ile üreticilerin yaklaşık yarısının yok olmaya mahkûm olduğunu vurgulayan Demirbaş, “Ayrıca sektördeki sıkıntının görülmesi nedeniyle yeni yatırımcının da cesareti kırılıyor” değerlendirmesini yaptı.

  Yeniden yapılandırma için ortak çalışma istedi

  Sektörün bu yıl bir toparlanma sürecine girdiğini ifade eden Demirbaş, bu süreçte Tarım Bakanlığı ve Ziraat Bankası’nın ortak yürüteceği bir çalışma ile sağlanacak erteleme ve yeniden yapılanma ile borçların daha rahat ödenebileceğine dikkat çekti.

  Geçen yıl kilosu 80 kuruşa kadar çıkan kaba yem maliyetlerinin bu yıl 25-30 kuruşa gerilediğini anlatan Demirbaş, bu nedenle üreticilerin hayvan besleme maliyetlerinin makul seviyelere gerilediğini anlattı. Bu durumun üreticinin biraz olsun toparlanma sürecine girmesini sağladığını belirten Demirbaş, “Bu yıl kuraklık olmayınca saman verimi arttı. Üretici kar etmese de geçen yılki zararını karşılayacaktır ve borçlarını ödeneme noktasında rahatlayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

  Geçen yıl gerek hastalıklar gerekse borçlar nedeniyle sektörde önemli ölçüde çekilme yaşandığını anlatan Demirbaş, şunları söyledi: “Şu anda Mersin sınırları içinde,1470 üyemiz, 15 bin 700’ü anaç hayvan olmak üzere toplam 30 bin civarında birliğimize kayıtlı hayvanımız bulunmakta. Ancak işletme sayımız da hayvan sayımızda gün geçtikçe azalıyor. Bu yıl da Ekim ayına kadar çekilmelerin devam etmesini bekliyoruz. En az yüzde 20’ye yakın kayıp vereceğimizi tahmin ediyorum. Ancak sonrasında geride kalan firmaların hepsi büyüme eğilimindeki sağlam firmalar olacaktır.”

  Eskiyörük: Lokantadan yemek ısrmalamak gibi

  Türkiye’nin en büyük hayvancılık kooperatiflerinden Tire Süt Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, zamanında bu uygulamaya tepki gösterdiklerini hatırlatarak, “O zamanlar tarımla ilgili olmayan, kaba yem üretecek arazisi bulunmayan kişilere bunun verilmesinin yanlış olduğunu, bu kaynağın mevcut işletmeleri iyileştirmek, geliştirmek, modernize etmek ve büyütmek için kullanılması gerektiğini söylemiştim. Gelinen noktada bunların hepsi pişman. Özellikle hayvanlarına kaba yem üretecek arazisi olmayıp da tesis kuranlar şu an bunu sürdüremez noktaya geldiler. Borçlarını ödeyebilmeleri mümkün değil. Hepsi çiftliklerini satışa çıkardılar. Çünkü hayvancılığın en büyük gideri kaba yem. Bunları hazır almak, hayvanları lokantadan beslemekle eşdeğer. Nasıl bir çalışan sabah-öğle-akşam yemeklerini lokantada yerse maaşını yetiremezse, dışarıdan alınan kaba yemle hayvancılık da sürdürülebilir olmaz. Bu yanlıştı, sonuçta bu yatırımcılar kaybetti. Hayvanlar yurtdışından getirildiği için ülke ekonomisi zarara uğradı. Türkiye’nin büyük bir kaynağı yurtdışına gitti. Mevcut üreticiler de bu durumdan zarar görenler arasında. Piyasada arz fazlası üretimden dolayı süt fiyatları maliyetleri karşılayamayacak oranda düştü. Yani sonuç alınamadı” diye konuştu.

  Daha önce Ziraat Bankası’nın krediyi şartlı olarak verdiğini belirten Eskiyörük, “Banka kredi için hayvan başına 3 dekar şartı koyuyordu. Bu işin bir hobi olmadığı, evde akvaryumda balık beslemeye benzemediği hesaplanmalıydı. Anlatmaya çalıştık ama o gün sıfır faiz birçok kişiye çok cazip geldi. Şu an onlar yüzde 100 faizle kredi kullanmış gibi oldular. Çünkü aldıkları hayvanların fiyatı yarıya düştü. 7 bin TL’ye aldıkları hayvanın fiyatı şimdi 3 bin 500 TL. O günkü fiyat da gerçekçi değildi. 4-5 bin TL olması gereken fiyat talep artışıyla 7 bin TL’ye çıkmıştı. Şu an bu hayvanları besleyemez durumdalar. İşletmenin gelirleriyle borçlarını ödemeleri de çok zor. Zaten onlar para kazansalar benim mevcut çiftçim ihya olmuş olurdu” dedi.

  Gülkaynak: Hayvanlar kesime gidiyor

  İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gülkaynak, Ziraat Bankası’nın iki yıl önce sıfır faizli hayvancılık desteklerinde yaptığı değişikliklerin üreticiyi olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. 2 yıl önce Ziraat Bankası’nın gebe düve alımlarıyla ilgili sıfır faizli düve başına 6 bin-6 bin 500 TL kredi ödemesi yaptığını hatırlatan Gülkaynak, şimdi ise gebe düve alımı için Ziraat Bankası’nın verdiği desteği 4 bin-4 bin 500 TL’ye çektiğini belirterek, “2 yıl önceki sıfır faizli kredilerin yoğun olduğu dönemde alımlar hızlandı. Ama aradan belli bir süre geçtikten sonra gebe düve ve inek fiyatlarında düşmeler başladı. Yani o günlerde 6 bin, 7 bin TL’ye almış olduğumuz gebe düvelerin alım satım fiyatı 4 bin-4 bin 500 TL’ye geriledi. Hayvanların değeri yarı yarıya düştü. O gün bankadan kredi kullanan üreticimiz 6 bin-6 bin 500 TL üzerinden borçlandı. O kredilerin ödeme dönemleri geldi. Bazı üreticilerimiz ödemeyle ilgili büyük sıkıntı içerisinde. Ödemesi gelip ödeme zorluğu içinde olan üreticilerimizden bazıları hayvanını kesime götürmek zorunda kalıyor. Kimisi tarlasını satıyor. Kimisi de alternatif bankalardan kredi kullanarak borcunu ödemeye çalışıyor” diye konuştu.

  İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve üyeleri ile Ziraat Bankası arasında yapılan çalışmalarda yaşanan aksaklıkları ve önerileri Merkez Birliği’ne ilettiklerini hatırlatan Gülkaynak, yaşanan aksaklıklar hakkında şu bilgileri verdi: “Tarımsal kredi yapılandırmalarında uygulanan faiz oranları özel bankalardan daha yüksek. Üreticilerimizin kullandığı tarımsal kredilerin risk değerlendirmeleri havuz sistemi içerisinde yapılıyor, ancak burada tarımsal krediler ile ticari kredi, bireysel kredi ve işletme kredisi gibi kredilerin aynı değerlendirme kriterlerine tabi tutulması tarımsal kredi kullanacak üreticilerimizin aleyhine bir durum oluşturuyor” dedi.

  Tarımsal kredi kullanımı ve yapılandırılmasında şube yetkilerinin ve limitlerinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Gülkaynak, “Tarımsal kredi kullandırımı ve yapılandırılmasında alınan komisyon ve masraflar özel bankalara göre yüksek. Başvurularda gerekli bilgilerin banka genel merkezine gönderilerek sorgulama yapılması, talep edilen kredinin kullanılıp kullanılmayacağının, kullanılabilecek olsa da ne miktarda kullanılabileceğinin belirsizliği zaman kaybına neden oluyor, başvurulan kredi için ödeme yapıldıktan sonra kullandırım ve geri ödemelerin gecikmesi üreticiyi özel bankalara yönlendiriyor. Kredi başvurusunda birinci derece ipotek alınmasına rağmen ayrıca iki kefil istenmesi üreticiyi zor durumda bırakıyor. Uygulanmakta olan 1 yıllık vadenin 2 yıla çıkarılması ve banka personellerinin üreticilere karşı daha anlayışlı ve saygılı davranması sağlanmalı” diye konuştu.

  Tekstilci, avukat doktor sektöre girdi

  Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Cemalettin Özden, Ziraat Bankası’nın verdiği kredinin ödeme zamanının geldiğini, bunda bankanın bir suçu günahı olmadığını belirterek, “Güzel bir atasözümüz var: ayağını yorganına göre uzatacaksın. Bilmiyorsan o işe girmeyeceksin. Tekstilcinin, avukatın, doktorun ne işi vardı hayvancılıkta” dedi.

  Sıfır faizli kredi çıkmadan önce hayvanların değerinin 5 bin TL olduğunu hatırlatan Özden, “Ziraat Bankası ‘sıfır faiz veriyorum’ dedi, vatandaş yüzde 50 faizle hayvan aldı. Bu da fiyatları 7 bin – 7 bin 500 TL’ye çıkardı. Bu arz- talep dengesinden kaynaklandı. Ziraat Bankası bilerek hayvan fiyatlarını yükseltmedi. 7 bin TL’ye hayvanını aldı, şimdi değerleri düştü. Hayvanın değeri düşebilir. Ben iki sene önce araba da aldım, şimdi onun da değeri düştü ama beni götürüyor. Hayvanı sağıyorsan, bakıyorsan o krediyi ödeyeceksin. Krediyi ahırda duran hayvan ödemiyor ki. 4 bin TL’lik hayvan da o sütü verecek, 7 bin TL’lik hayvan da” diye konuştu.

  Geçtiğimiz günlerde Ankara’da bazı daire başkanları ile görüştüklerini belirten Özden, bazı konuları ilettiklerini, onların da bir üst makamlarıyla görüşüp bayramdan sonra tekrar görüşeceklerini bildirdi. Özden, hayvancılık kredilerini biraz rahatlattıklarını, serbest duruma getirdiklerini söyledi.

  Kredi borcunu ödeyemediği için hayvanını kesime gönderen üreticiler anlamında kendilerine intikal eden bir rakam olmadığını anlatan Özden, “ Bunlar söyleniyor ama icra takibine düşmüş, bu sebeple kapanan bir işletme yok. Tunceli’de kapanan var. O tarafta süt sanayi de yok. Arazisi olmayan, kaba yem ekimini yapamayan tabii ki zorlanacak bu sektörde. Sıfır faizli kredilerin cazibesine kapıldılar” dedi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘Sıfır’ faizde evdeki hesap çarşıya uymadı  Türk ' ün Türk ' e yaptığını düşmanı yapmaz....

  En büyük düşmanımız kendimiziz...Diğerlerine gerek yok...

  Planlama önemli ama DPT yi de kapatan yine bu dönemki idareciler....

  DPT kapanınca ondan sonra başladı bu sıkıntılar....

  Bilerek ya da bilmeyerek....

  Bilinçli ya da bilinçsiz bir plan dahilinde oldu her şey....

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,482
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: ‘Sıfır’ faizde evdeki hesap çarşıya uymadı  Sahayı-icraatı bilmeden yapılan iş, dibini bilmediğin suya girmek gibi.. ondan sonra tabiki evdeki hesap uymaz çarşıya.. başımıza ne geldiyse masabaşıcılardan geldi, buna siyesette-ekonomide-tarım da dahil!

  2 senedir buradan gidenler yarı hayvanı yükleyip geri dönüyor aha kurbana 2,5 ay kaldı bakalım ne olacak. İnşallah yüzler güler ama zor görünüyor!

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  29
  Mesajlar
  439
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘Sıfır’ faizde evdeki hesap çarşıya uymadı  biz bir çiftçi olarak nasıl doktorluk mühendislik yapamıyosak doktorlar avukatlarda çiftçilik hayvancılık yapmasın bu krediler verilirken merdiven altı birsürü yere kredi verildi. hayvanı olan kendi hayvanına çekti bu krediyi. kendi hayvanını komsusuna satış gösterdi kredi aldı. bu krediler verilirken arazi varlıgı sorulmadı kimseye yemi nerden temin ediceksin diyen olmadı. yanlıs politikalar devam etmekte.

  bugun evin yanında aldıgımız tarlaya sondaja başladık su çıkarsa yapay mera yapıcaz hayvancılık güzel iş eger yemini kendin temin edicek durumdaysan. satın alırsan zor iş. borsa bile bukadar yükselmiyo. saman yazın 5 lira kışın 15 lira yonca yazın 9 lira kışın 20 lira yem desen 45 lira. et fiyatı 4 sene önceki fiyat. 4 sene önce yem 30 liraydı.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ‘Sıfır’ faizde evdeki hesap çarşıya uymadı  Alıntı ShyraXx link=topic=67153.msg762710#msg762710 date=1375215616 Nickli Üyeden Alıntı
  biz bir çiftçi olarak nasıl doktorluk mühendislik yapamıyosak doktorlar avukatlarda çiftçilik hayvancılık yapmasın bu krediler verilirken merdiven altı birsürü yere kredi verildi. hayvanı olan kendi hayvanına çekti bu krediyi. kendi hayvanını komsusuna satış gösterdi kredi aldı. bu krediler verilirken arazi varlıgı sorulmadı kimseye yemi nerden temin ediceksin diyen olmadı. yanlıs politikalar devam etmekte.

  bugun evin yanında aldıgımız tarlaya sondaja başladık su çıkarsa yapay mera yapıcaz hayvancılık güzel iş eger yemini kendin temin edicek durumdaysan. satın alırsan zor iş. borsa bile bukadar yükselmiyo. saman yazın 5 lira kışın 15 lira yonca yazın 9 lira kışın 20 lira yem desen 45 lira. et fiyatı 4 sene önceki fiyat. 4 sene önce yem 30 liraydı.
  Dönen muhabbeti ben sana anlatayım mı

  -Abi hayvancılıkta çok güzel para var
  -Ciddi misin? Eee ben anlamam o işten nasıl olacak?
  -Abi devlet teşvik veriyor kredi veriyor, hayvanın önüne koyuyorsun yemi 30 kilo süt veriyor.
  -Yemi nereden alıyoruz?
  -Yem fabrikasından  2009 ' da askerdeyken hayvancılık kafama yatmıştı, döndüğümde yapmayı düşündüm. Döndükten 3-4 ay sonra kriz patladı, baktım herkes hayvancılığa giriyor, yok evladım dedim bu furya bir geçsin bekle

  Arazi fiyatları aldı başını gitti, dönümü 500 TL olan yerler bir anda 2000-3000 TL ' ye çıktı, 3500 TL olan hayvanın fiyatı bir anda 5000 TL oldu. Yem fiyatları desen, o da uçtu. Eeee kasapta etin fiyatı 30 TL olunca adam da sanıyor ki çiftçi de o fiyata satıyor Hayvan da zaten sadece ot yiyor Hayalleri 40 yaşın sonrasına attım.

  İşe girmeden önce ciddi şekilde araştırma yaptım, hala da araştırıyorum, hayvan bakmışlığımız var, küçükbaş gerçi ama öğrenilecek şey bitmiyor ki arkadaş. Bunu ilk bir abimize sorduğumda ' Besi yapacaksan hayvan başına 1 dönüm yerin olacak, süt yapacaksan 2-3 dönüm' demişti. Bakıyorum şimdi kredi ile iş yapanlara en fazla 50 dönüm yere tesisi kuruyorlar gerisi boş Yem; fabrika yemi Eh sen sütün 80 kuruş olduğu zamanda yeme 75 kuruş verirsen olacağı bu Batarsın tabi

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. pancar motor sandravij aldım ama uymadı..?
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Sulama Ekipmanları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 24.Şubat.2014, 17:35
 2. Bitkiler de hesap yapıyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Haziran.2013, 09:01
 3. SÜT HESAP VE RASYON PROGRAMI
  Konu Sahibi vefayilmaz Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 17.Aralık.2011, 17:00
 4. Faizde Yarım Puan İndirim
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Aralık.2010, 00:14
 5. basit bir hesap hatası.
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum İlginç
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 16.Nisan.2010, 19:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status