Tigem Sertifikalı Tohum Fiyatını Belirledi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden, bu yıl sertifikalı tohum satış fiyatını kilogram başına 116 kuruş olarak belirlediklerini açıkladı.

Bilden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Yönetim Kurulu toplantısıyla sertifikalı tohum fiyatlarını belirlediklerini anlattı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sertifikalı buğday için 2008 ' de kilogram başına verdiği 25 kuruş hibe desteğinin, yüzde 50 artışla 37,5 kuruşa yükseldiğini kaydeden Bilden, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) buğday alım fiyatlarının ise son 6 yılda yüzde 45 ' ten çok arttığına dikkati çekti. Bilden, tohum fiyatı artış endeksinin ise 6 yılda sadece yüzde 15 olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bu üç veri çok önemli. Çiftçimiz, daha önceki yıllarla kıyaslayarak sertifikalı tohumu biraz pahalı buluyor. Ama öyle değil. Çiftçinin, ürününü borsa veya TMO ' ya satmak için götürdüğünde aldığı para sertifikalı tohum fiyatı için çok önemli. Çiftçi sattığı bir kilogram ürün karşılığında bir kilogram tohum almak ister, üzerine para koymak istemez. İlave ödeme gerektiğinde çiftçi sertifikalı tohum kullanmaya yanaşmıyor. Bu yıl çiftçimiz borsaya ya da TMO ' ya mahsulünü sattığında, devlet desteğini de ekleyip ilave ödeme yapmadan sertifikalı tohumunu alabilecek.'

Bilden, 'Anadolu kırmızı sert ikinci sert' tipi buğdayın, ortalama 78 kuruşa satıldığını, bu rakamın, Bakanlığın 37,5 kuruşluk desteğiyle 115,5 kuruşa ulaştığını anlattı. Bilden, 'Bu yıl sertifikalı tohum satış fiyatını kilogram başına 116 kuruş olarak belirledik. Bayilerimiz, sertifikalı buğday tohumunu, Türkiye ' nin her tarafında, bu fiyattan satacak. (Bir gün sertifikalı tohumu, ürün fiyatına verebilir miyiz), diye düşünüyorduk. Hamdolsun bu yıl bunu başardık' şeklinde konuştu.

TV ' de sertifikalı tohum reklamları

Mehmet Halis Bilden, sertifikalı tohum kullanımı için geçen yıl hazırlanan ve oyuncu Hasan Kaçan ' ın rol aldığı reklam filminin, bu yıl da televizyon kanallarında gösterileceğini, aynı oyuncuyla hazırlayacakları ikinci reklam filminin ise eylül ayında yayınlanacağını kaydetti. Bilden, bu konuda ayrıca bilboardlarda tanıtım yapılacağını, farklı aktiviteler de gerçekleştirileceğini söyledi.

'Sertifikalı olsa 2 milyon ton fazla olurdu'

Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Bilden, bu yıl sertifikalı tohum satışını artırmayı hedeflediklerini belirterek, ilk etapta 220 bin ton sertifikalı hububat tohumu satmayı amaçladıklarını, fazla talep gelmesi halinde bu rakamı 250 bin tona yükseltebileceklerini bildirdi. Sertifikalı tohum kullanımının verim artışı yarattığına dikkati çeken Bilden, 'Türkiye ' de bu yıl 22 milyon ton buğday üretildi. Eğer sertifikalı tohum kullanılmış olsaydı, bu rakam 2 milyon ton daha fazla olurdu' diye konuştu.

'Öncelik iç talepte'

Bilden, sertifikalı tohum ihracatı için de hazırlıklı olduklarını anlattı. Geçen yıl ihracat yapılan bazı ülkelerin bu yıl için de talepte bulunduklarını belirten Bilden, önceliğin iç talepte olduğunu vurguladı. Bilden, 'Türkiye ' den ne kadar talep gelirse gelsin, özel sektörümüzle bunu karşılarız' ifadesini kullandı.

Türkiye ' nin sertifikalı tohum ihtiyacına da değinen Bilden, 'Üç yıl yenileme prensibine göre 650 bin ton buğday, 250 bin ton da arpa olmak üzere 850 bin ton sertifikalı hububat tohumu gerekli. Bunu özel sektörle tedarik ederiz. TİGEM olarak geçen yıl 164 bin ton sattık. Bayilerimizden ön talep aldık. Ön talebe göre hedef belirledik. Buna göre bu yıl 220 bin tonu bekliyoruz' değerlendirmesinde bulundu.

Ynt: Tigem Sertifikalı Tohum Fiyatını Belirledi

paylaşım için teşekkürler muhtar.
içanadoluda nerdeymiş Anadolu kırmızı sert ikinci sert buğdayı 78 kuruşa satanda üfürmüş müdür bey.
benim bulunduğum yerde ofisde dahil 620 (tonu) geçmedi hiç bir buğdayın.satılan buğdayında %85 sertifakalı ekim anaç buğday olduğu halde.
kim ne derse desin 1kğ sertifakalı buğday için çiftçi en az kendi mahsülünden 1.7 kğ satması lazım.

tümosan 8095 link=topic=67237.msg763829#msg763829 date=1375528807' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler muhtar.
içanadoluda nerdeymiş Anadolu kırmızı sert ikinci sert buğdayı 78 kuruşa satanda üfürmüş müdür bey.
benim bulunduğum yerde ofisde dahil 620 (tonu) geçmedi hiç bir buğdayın.satılan buğdayında %85 sertifakalı ekim anaç buğday olduğu halde.
kim ne derse desin 1kğ sertifakalı buğday için çiftçi en az kendi mahsülünden 1.7 kğ satması lazım.
ic anadolun ortasındanım arpayı 663 krş bugdayı 700 ile 735 arası verdik 810 krş kadar bugday satanı gördüm kalite degerleri tutturmak cok önemli yanlız şuda bi gercek TİGEMİN tohumları degildi yabancı menşeli tohumlardı sattıgım bugdaylar

Sulu tarım olmadığı zaman kıraçta tacan fiyattan mahsül satmak çok zor.Çevremizde %90 yemliğe gitti,en pahalı satılabilen ekin 719 krş.Aynı tarlanın bir kısmı yemlik gidiyor bir kısmı bu fiyattan :) Ben ofisin analizlerinin de çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Ancak arpada mesela sertifikalı tohumluk almak çok mantıklı duruyor.Arpayı biz 56 krştan sattık.95 krş tohumluk fiyatı açıklanmış,30 krş da destek.65 krş ' a geliyor çekeceğimiz hamallığa değmez.

Çağrı link=topic=67237.msg763981#msg763981 date=1375566471' Alıntı:
Sulu tarım olmadığı zaman kıraçta tacan fiyattan mahsül satmak çok zor.Çevremizde %90 yemliğe gitti,en pahalı satılabilen ekin 719 krş.Aynı tarlanın bir kısmı yemlik gidiyor bir kısmı bu fiyattan :) Ben ofisin analizlerinin de çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Ancak arpada mesela sertifikalı tohumluk almak çok mantıklı duruyor.Arpayı biz 56 krştan sattık.95 krş tohumluk fiyatı açıklanmış,30 krş da destek.65 krş ' a geliyor çekeceğimiz hamallığa değmez.
tigemin tohumları icin gecerli ben 1250 getirtmiştim avusturya tohumu devlet destek verirken kuru tarım hesabı görüyor yüksek verimi cezalandırıyor mesala dk 500 kilo destek veriyor kota uygulaması yapıyor hem verimli kaliteli ürün istiyor hemde cezalandırıyor cok kötü celişkiler var sistemi hic anlıyamadım TİGEM bedava tohum versin ekmem

SEYİT link=topic=67237.msg763984#msg763984 date=1375567065' Alıntı:
tigemin tohumları icin gecerli ben 1250 getirtmiştim avusturya tohumu devlet destek verirken kuru tarım hesabı görüyor yüksek verimi cezalandırıyor mesala dk 500 kilo destek veriyor kota uygulaması yapıyor hem verimli kaliteli ürün istiyor hemde cezalandırıyor cok kötü celişkiler var
O kuru tarımda da var fark etmiyor ki abi.Bizim ilçe için 230 kg verim tahmini yapılmış,hemen hemen en kötü tarla 270 kg verdi.Kuru tarımda her seneye göre verim analizi yapılması lazım ama nerde :)

Çağrı link=topic=67237.msg763985#msg763985 date=1375567169' Alıntı:
O kuru tarımda da var fark etmiyor ki abi.Bizim ilçe için 230 kg verim tahmini yapılmış,hemen hemen en kötü tarla 270 kg verdi.Kuru tarımda her seneye göre verim analizi yapılması lazım ama nerde :)
kısaca cagrı bu sisteme cok kızgınım kalite tohum vs reklamlar veriyor adam akıllı tohumlar üretmiyolar tavşan daga kusmüş dagın haberi bile olmamış benim sistem ondanda TİGEM bedava versin ekmem 1500 tl tohum satın alan biriyim

Aşağı yukarı 20-25 ton civarı sertifikalı tohum alıcaz ve destekleme alamıyoruz. Yok üzerine tarla yok bilmem ne. Kimisi sözleşme yapıyor kimisi yapmıyor. Nasip.Kendi yağımızda kavrulucaz en kötü.

Türkiyede büyük firmalarında tohum üretim işine girmesi gerekiyor Tekfen Holdingin ciddi yatırımlar yaptığını biliyorum artık israil yahudi şirketlerinin tohumculuktaki tekelinin kırılması gerekiyor. Tarım stratejik bir sektör. Türkiyenin tohum üretiminde söz sahibi olması gerekiyor bunda üniversitelerinde etkin olması gerektiğini düşünüyorum