+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam...  7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam - Dünya Gazetesi


  Dünya’nın ele geçirdiği karar göre, yağlık ayçiçeği,kütlü pamuk, soya fasulyesi,kanola,aspir,zeytinyağı ve çeltik destekleme primi geçen yıla göre sadece 1 yeni kuruş artırıldı. Dane mısır desteği ise 2 yeni kuruş artırılarak 4 yeni kuruşa çıkarıldı. Desteklerde en fazla artış ise kimyevi gübrede yapıldı.

  Tarım sektörünün aylardır beklediği 2008 yılı mazot, gübre ve destekleme primlerini ilk kez DÜNYA açıklıyor.2 Eylül’de toplanan tarımsal destekleme ve Yönlendirme kurulu tarafından belirlenen destekler Bakanlar Kurulu’na sunulduktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek.2008 ürününü kapsayan bu destekler 2009’da ödenecek.
  DÜNYA’NIN ele geçirdiği ve altında Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Balcı, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Z. Sarıkaya, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Ahmet Tıktık. Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar’ın imzası olan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun kararına göre birçok üründe destekleme primi geçen yıla göre sadece 1 kuruş artırılıyor.
  Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere hazırlana karara göre, geçen yıl 20 yeni kuruş olan yağlık ayçiçeği destekleme primi 21 yeni kuruşa,22 yeni kuruş olan soya fasulyesinin primi 23 yeni kuruşa, sertifikalı soya fasulyesi primi26,4 yeni kuruştan 27,5 yeni kuruşa, kanola ve aspir için ödene prim 22 yeni kuruştan 23 yeni kuruşa, zeytinyağı destekleme primi de 20 yeni kuruştan 21 yeni kuruşa çıkarıldı. Çeltik primi de 9 yeni kuruştan 10 yeni kuruşa çıkarıldı.

  Kimyevi gübre desteği yüzde 100 arttı
  Destekleme primlerini ortalama yüzde 3 ile yüzde 5 oranında artırılmasını öngören Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu, en yüksek artışını ise kimyevi gübrede yaptı. Geçen yıl süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarda dekara 1.43 YTL kimyevi gübre desteği ödenirken,2008’de 3 YTL ödeme yapılacak. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve üretim alanlarında kimyevi gübre kullananlara verilen destek 2,13 YTL’den 4,25 YTL’ye çıkarıldı. Yağlı tohum ve endüstri bitkilerini eken çiftçilere ise geçen yıl dekar başına 3 YTL olan kimyevi gübre desteği 6YTL’ye çıkarıldı. Kimyevi gübre desteklerinin ödemesi de 2009’da 2008 yılı çiftçi kayıt sistemi esas alınarak ödenecek.

  Mazot desteğindeki artış beklenenden düşük
  Tarımsal üretimde çiftçileri en çok zorlayan iki girdiden birisi kimyevi gübre diğeri ise mazot. Kimyevi gübre ve mazota sık sık zam yapılması çiftçilerin üretim yapmasını zorlaştırıyor. Hükümetin verdiği kimyevi gübre mazot desteği bu zamlarım yanında çok düşük kalıyor.2009’da ödenecek kimyevi gübre desteği geçen yıla göre yüzde 100 artırılırken, mazottaki destek artışı yüzde 10–15 ile sınırlı kaldı. Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu kararına göre, süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarda dekara 1,8 YTL olan mazot desteği 2 YTL’ ye çıkarıldı. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve üretim alanlarında mazot desteği 2,88 YTL’den 3,25 YTL’ye çıkarıldı. Yağlı tohum ve endüstri bitkiler için dekar başına 5,4 YTL olan mazot desteği ise 6 YTL yapıldı. Mazot desteği 2008 yılı çiftçi kayıt sistemi esas alınarak 2009’da çiftçilere ödenecek. Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun aldığı en önemli karalardan birisi ise, mazot ve gübre desteğinden yararlanacak çiftçilere toprak analizi şartı getirmesi oldu. Kurul kararına göre 2009 ürününe mazot ve gübre desteği verilmesi halinde, destekleme ödemesi için toprak analizi şartı aranacak. Toprak analizi yaptırmayan çiftçilere mazot ve gübre desteği verilmeyecek.

  Bakliyata ilk kez prim verilecek

  Tarım ve Köy işleri Bakanı M. Mehdi Eker tarafından daha önce açıklanan bakliyat ürünlerine prim desteği verilmesi Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından karara bağlandı. Buna göre, kuru fasulye, nohut ve mercimek üreticilerine ilk kez kilogram başına 10 yeni kuruş destekleme primi ödenecek. Kuru fasulye, mercimek ve nohut üreticileri 2009’da destekleme primlerini alabilecekler.

  Üreticiden tepki bekleniyor
  Destekleme primlerindeki 1 yeni kuruşluk artışa üreticilerin çok sert tepki göstermesi bekleniyor. Özellikle yüksek oranda artış bekleyen pamuk ve zeytinyağı üreticilerinin 1 kuruşluk artışa tepkisi büyük olacağı tahmin ediliyor. Pamuk üreticileri 2006 ve 2007’de 29 yeni kuruş olan kütlü pamuk desteğinin bu yıl en az 50 yeni kuruş olması için aylardır Ankara’da lobi çalışmaları yapıyordu. Ancak, kütlü pamuk destekleme priminin sadece 1 yeni kuruş artırılarak 30 kuruşa çıkarılması azalan pamuk üretiminin daha da azalmasına neden olacağı şeklinde yorumlanıyor. Sektör temsilcilerine göre bu yıl 1 milyon 700 bin ton beklenen kütlü pamuk üretiminin gelecek yıl 1 milyon tona gerileyebilir.
  Destekleme primine en büyük tepkinin ise zeytinyağcılarından gelmesi bekleniyor. Geçen yıl 20 kuruş olan zeytinyağı destekleme primi 1 yeni kuruşluk artışla 21 yeni kuruşa çıkarılıyor. İki yıldan beri destekleme priminin en az 1 YTL olması için çaba gösteren zeytinyağcıların 1 yeni kuruşluk artışa sert tepki göstereceği söyleniliyor. Hükümet bir yandan zeytin dikimine destek verirken, diğer tarafta destekleme primini 1 yeni kuruş artırması, zeytin diken üreticileri de gelecek için endişelendiriyor.
  Bu yıl ilk kez destekleme kapsamına alınan ve kilogram başına 10 yeni kuruş destekleme primi verilecek nohut, mercimek ve kuru fasulyede ise üreticiler verilen desteğin amacına ulaşması için bir an önce ödenmesini istiyor. Kuraklık nedeniyle çok büyük zarara uğrayan bakliyat üreticileri, desteklerin 2009’a kalmadan ödenmesini bekliyor...

  Alıntıdır...

 2. #2
  ranger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Ağustos 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  28
  Mesajlar
  5,246
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam...  bende az önce TV de izledim bu konunun tartışmasını yapıyorlardı.Çok komik rakamlar bunlar.Paylaşım için tşk.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  16 Kasım 2007
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  29
  Mesajlar
  2,257
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam...  Bir zeytin üreticisi olarak felaket diyorum bakalım bu sene marmara birlik ne şekilde düdüklicek bizi

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  01 Nisan 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,084
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam...  yaw acmayın soyle konu moralım bozuldu serefsızler ya (sız deıl) cıftcı bişey yapamaz artık bence 150 donumden az tarlası olan arkkdaslar yandı

 5. #5
  b.ozyurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Kasım 2007
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,265
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam...  Ne kadar fazlaymış ya.Yani ne diyeyim.Bunlar bizimle dalga geçiyor ya.Kanolaya 1 kuruş zam mı olurmuş.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 7 Ürünün Primine 1’er Kuruşluk Zam...  Hakkatten dalga geçiyorlar...Ayçiçeğine primde iki yıldır zam yok...2006 ürününe 20 kuruş prim vardı...Bu sene öyle böyle değil çok büyük destek verdiler saolsunlar 21 kuruş oldu...3. senede 1 kuruş zam..............

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Benzinde 13 kuruşluk indirim
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 17.Mart.2011, 19:47
 2. 7 Bin’lik İnekten 65 Kuruşluk Süt Nasıl Çıkar?
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 04.Şubat.2011, 23:47
 3. Alternatif Ürünün Dekar Başına 108 TL
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Ocak.2009, 16:25
 4. Telekom’da ’sınırsız konuşturma’ planı
  Konu Sahibi mocıtu Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Ocak.2009, 02:28
 5. Einstein’dan Higgs’e ‘Yüzyılın Deneyi’nin dehaları
  Konu Sahibi mocıtu Forum Kültür - Sanat
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Aralık.2008, 02:16

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status