+ Konuya Cevap Yaz
15 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  15 Ekim 2007
  Şehir
  Bergama/İZMİR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  459
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  BİLGİSAYARLI SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER  Arkadaşlar sürü yönetim sistemleri hakkında araştırma yapıyorum bilgisi olanlar kullananlar yardımcı olursa sewinirim ayrıca programı internet üzerinden temin edebileceğim bi yer var mı ?

 2. #2
  simentalci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Mayıs 2012
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  42
  Mesajlar
  890
  Adı geçen
  14 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖENTİM SİSTEMİ  Ben MANSOFT kullanıyorum. Kullanımı basit. Eksikleri yok değil ama tavsiye edrim. mfyazilim diye veya mansoft diye google da arayıp ulaşabilirsin.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  15 Ekim 2007
  Şehir
  Bergama/İZMİR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  459
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖENTİM SİSTEMİ  Tesekkurler

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Ağustos 2013
  Şehir
  konya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  50
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖENTİM SİSTEMİ  Arkadaşlar sürü yönetim prog ücretsiz bulabileceğimiz bi link varmı yada program demo olmayan )

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  15 Ekim 2007
  Şehir
  Bergama/İZMİR
  Yaş
  26
  Mesajlar
  459
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖENTİM SİSTEMİ  Abi bulursan bizimlede paylaşırsan sewinirim

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  04 Ocak 2011
  Şehir
  muğla
  Mesajlar
  187
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖENTİM SİSTEMİ  bende mansoft kullanıyorum, yardımcı olabilirim sormak istediğin varsa

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  25 Mayıs 2012
  Şehir
  Afyonkarahisar
  Yaş
  29
  Mesajlar
  439
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖENTİM SİSTEMİ  piyasada olanlar ya pahalı yada denemesi vs yok. bende mansoft deniyorum suanda daha iyi bi program bulamazsam satın alıcam.

  sayı arttıkça sıkıntı olmaya basladı eski sistemle takip olmuyo.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ  Bu yerli sürü yönetim sistemlerinde RFID tag ' ler ile kızgınlık takibi yapabiliyor musunuz? Bu şekilde kullananlar war mı aramızda?

 9. #9
  entelmaganda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2010
  Şehir
  ödemiş
  Yaş
  23
  Mesajlar
  1,257
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ  Vallahi takip

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ  Ben ipad ' in 'kişiler'ini kullanıyorum. Taşıması kolay. Hemen o an fotoğrafını çekip
  profile ekleyebiliyorsun. Tüm hayvanları tek sefer küpe numarasına göre girmek
  kafi. Ayrıca not alması da çok pratik. Her an yanımda taşıyabiliyor ve tüm veriyi
  iCloud aracılığı ile tüm cihazlarında görebiliyorum. Ajanda ile koordineli çalıştırdığınızda
  doğum tarihlerinin yaklaşımını da bildirim olarak veriyor. Kısaca bana yetiyor.

  Ekran resmi:


 11. #11

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  BİLGİSAYARLI SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER  BİLGİSAYARLI SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

  Bilgisayarlı sürü yönetim sistemi esas olarak sağımhanede yer almaktadır. Sağım makinesinden bağımsız bir sistemdir. Ancak makine ile koordinasyonlu olarak çalışır.

  Bilgisayar sistemleri çok çeşitlidir. Aynı isimle anılan çok basit sistemler olduğu gibi, son derecede gelişmiş işlevsel özelliği olan sistemler de vardır. Bunların hepsine bilgisayar sistemi denildiği için, işlevsel özellikleri çok iyi irdelenmelidir.

  Bu sistemlerin en gelişmişi, doğal olarak sadece bilgisayar sistemi üreten ve bu konuda uzmanlaşmış olan firmaların bilgisayar sistemleridir. Bazı sağım makinesi firmalarının sunduğu sistemler hem yeterince işlevsel değildir, hem de uzman firmaların sistemleri her türlü yeniliğin, kolayca sisteme eklenebileceği özelliktedir. Bu sistemler çok hızlı gelişmektedir. Örneğin çok yakında her hayvanın sütündeki yağ, laktoz, protein ve üre miktarını saptayacak bir yeni gelişme piyasaya sürülecektir. Sözü geçen uygulama sürü yönetiminde çok büyük kolaylık sağlayacak bir büyük yenilik olacaktır. Bu yenilikten ancak uzman firmaların sistemlerine sahip işletmeler yararlanabilecektir. Her sektörde olduğu gibi, süt sığırcılığı sektöründe de, yapılacak yenilikleri izleyerek teknoloji seçiminde zaman boyutuna bağlı profesyonel seçimleri yapmak çok önemlidir.

  Bilgisayar sisteminin işlevlerini şöyle sıralayabiliriz:

  a) Bilgisayar sistemi sürüde tutulması gereken yetiştiricilik ve sağlıkla ilgili kayıtları tutar ve zamanı geldiğinde gerekli uyarıları da yapar. Gelişmiş sistemlerde bu kayıtlar çok ince ayrıntıları da içermektedir.

  b) Bilgisayar sisteminde bireysel düzeyde süt verimi otomatik olarak duyarlı biçimde ölçülür. Sağılan sütün miktarı sağımhanedeki monitörlerden izlenebildiği gibi, otomatik olarak da kaydedilir.

  c) Gelişmiş sistemler, sağım sırasında sütün elektrik geçirgenliğini (konduktivite) ölçerek memedeki yangıyı (mastitis) çok erkenden saptar ve uyarı verir. Bu uyarı alındığında hastalık saptanan hayvanlar sadece sık sağılıp, memelerine ısıtıcı pomat sürülerek çok büyük ölçüde ilaçsız olarak tedavi edilir. Hem meme sağlığı ve hem de ilaç tasarrufu nedeni ile çok büyük ekonomik katkı sağlayan bir sistemdir. Bilgisayar sistemine yatırım yapan bir işletme bu teknolojiden yoksun kalmamalıdır.

  d) Bilgisayar sistemi kızgınlığı saptamaya ve izlemeye yarar. Bilindiği gibi kızgınlıkların sürekli olarak izlenmesi suretiyle gebeliklerin zamanında sağlanması gerekir. Geciken gebelik nedeniyle ortaya çıkan kayıplar çok büyüktür. Olması gerekenden yaklaşık iki aylık sapma (gecikme) olması halinde, hayvan başına ortalama 900-950 litre süte eşdeğer bir kayıp olmaktadır. Bu nedenle kızgınlığın en iyi saptandığı sistemin alınmasına özen gösterilmelidir. Kızgınlıkların duyarlı bir biçimde izlenmesi ancak sadece bilgisayar sistemi üreten firmaların sistemlerinde sağlanabilir. Bu firmaların ayağa bağlı tanıtıcı pedometre kullanmalarının nedeni budur. Hayvanın günlük attığı adımı sayarak tespit yaparlar ve en yüksek düzeyde doğrulukla kızgınlık saptaması bu yolla mümkün olur. Boyuna takılan tanımlayıcılarla ancak hareketlilik (hayvanın diğerlerine atlaması sırasında olduğu gibi) saptanabildiği için kızgınlık belirlemede tam kesinlik sağlanamamaktadır. Hayvanın günde adım sayısının saptanması halinde, atılan adım sayısındaki azalma, hayvanın bitkinleşerek rahatsız olduğunu da anlamaya yarar.

  Böylece bir yandan kızgınlıklar duyarlı bir şekilde saptanırken diğer taraftan rahatsızlanan (durgunlaşan) hayvanlar da belirlenebilmektedir.

  Bilgisayar sisteminin hayvanları tanımlaması için her hayvana bir tanımlayıcı takılır. Bunlar boyunda kolye şeklinde veya ayağındadır. Ayrıca sağımhanede hayvanı tanıyan algılayıcı antenler vardır. Bu antenler hayvanı tanıyarak, o hayvana ait süt verimini ölçer ve eğer sistemde varsa meme hastalığını belirler. Genel olarak algılayıcı antenler sağımhane girişinde sağ ve solda olmak üzere birer tanedir. Hayvan sağıma girerken kaçıncı hayvanın sağımhanede nerede olduğunu belirler. Ancak hayvanlar girerken yeri değişir veya geri çekilirse yanlış algılama nedeni ile hayvanlara ait bilgiler karışabilmektedir. Sonuç olarak yanlış bilgiler sistemden beklenen yararın sağlanmasına engel olmaktadır. Örneğin süt veriminin yanlış ölçülmüş olması sadece basit bir hata değildir. Çünkü sistemde o hayvana ait süt verimi hafızada kayıtlıdır. Sistem bu kaydı referans alarak bir sorun olup olmadığına karar vermektedir. Yanlış elde edilen veri nedeniyle çok önemli olan erken uyarı ya yapılamaz veya yanlış yapılan uyarı vakit kaybettirir. Bu nedenle doğru sistemlerde, sağımhanedeki her hayvanın bulunduğu yerde, her hayvan için bir algılayıcı anten olmalıdır. Yanlış algılama bütün bu sistem için yapılmış olan yatırımdan elde edilecek yararı ortadan kaldırabilir. Aynı şey yanlış meme hastalığı uyarısı için de geçerlidir.

  Kolayca görülebileceği gibi, basit bir ayrıntı gibi görülen küçük farklar, çok önemli işlevsel sonuçları getirmektedir. Bu nedenle sistem seçimi, profesyonel bilgi sağlanmadan yapılmamalıdır.

  e) Bilgisayar sistemi hayvanlara ihtiyacı kadar kesif yemi otomatik olarak vermeye de yarar. Bu işlem ahır içine yerleştirilen yem istasyonlarıyla yapılır. Hayvanların fizyolojik durumuna veya verim düzeyine göre farklı miktarda yem verilmek istendiğinde, öngörülen miktardaki kesif yemler istenen miktarda ve istenen zamanda hayvana yedirilebilmektedir. Hatta istenirse hangi durumda, ne kadar verileceğini programlanarak, sistemin otomatik olarak da yem vermesi sağlanabilir. Örneğin, her 2 litre süt için A yeminden günde 840 g verilmesi programlanır. Sistem, hayvanın süt verimini saptadığı için, kendi kendine hesap yaparak yemi verir. Hatta bunu 60 gramlık porsiyonlara ayırarak çok duyarlı biçimde yapabilir. Bazı sistemlerde sadece bir çeşit konsantre yem verilebilir. Gelişmiş sistemlerde ise 1-2 veya 3 çeşit konsantre yemi, hatta toz yemi verdirmek mümkündür.

  Özellikle hayvanların duyarlı olduğu dönemlerde (doğum öncesi ve sonrası gibi) bireysel yemleme çok önem kazanır. Bu dönemlerdeki getirisi çok önemli olan bireysel yemleme yatırımının iyi seçilmesi gereklidir. Çünkü gelişmiş sistemlerde özel katkılar da verilebilmektedir.

  f) Bilgisayar sitemi, sürüdeki ineklerin sürekli olarak canlı ağırlıklarını ölçebilir. Canlı ağırlığın ölçülmesi sürüde uygulanan yemleme programında bir sorun olup olmadığını anlamaya yarar. Ancak daha önemlisi bireysel olarak kilo kaybı saptandığı için, bireylerdeki sorunların önceden belirlenip önlem alınmasına yarar. Özellikle doğum sonrası sürekli kilo kaybı, hayvanda gizli seyreden Ketozis hastalığının habercisidir. Zamanında belirlenerek önlem alınması büyük kayıpları önlemektedir.

  Gelişmiş sistemlerdeki kantarlar, hayvanları koridorda yürürken durmalarına gerek kalmadan tartmaktadır. Böylece hayvanlar tartılmaları sırasında rahatsızlık duymazlar.

  g) Bilgisayar sistemi, sürüdeki inekleri yapılan tanımlamalara uygun olarak ayırabilir. Örneğin sürüde bulunan hayvanlar; süt verimindeki ani düşme, yem tüketiminin azalması, gizli mastit, kızgınlık v.b. durumlarda otomatik olarak ayrılabilir. Ayırma işlemi bir kapı sistemiyle yapılabilir. Bu kapı sistemi iki türlüdür. Basit olan sistemde ayrılması gereken hayvanın numarası belirtilir, kapıdan geçerken ayrılır. Gelişmiş sistemlerde ise sadece ne olduğunda ayırma yapılması gerektiğinin belirtilmesi yeterlidir. Örneğin sütü önceki güne göre 4 litre azalan, meme hastalığı saptanan, kızgın olan v.b. gibi özelliklere bağlı olarak ayırma yapılması istenebilir. Sistem bu bilgileri kontrol edip ayırma işlemini yapar. Ayrılan hayvanlar hakkında bilgisayarlardan rapor alınıp, gerekli müdahale yapılır. Çok gelişmiş sistemlerde ayrıca boya püskürterek de ayırma yapılabilmektedir. Örneğin kızgın olanlar kırmızı, gizli mastit olanlar sarı, verimi düşenler yeşil renk gibi boya püskürtülerek belirlenir. İster basit ister gelişmiş sistemler olsun, hepsine bilgisayar kontrollü ayırıcı kapı sistemi denmektedir. Basit olanda sorunlu hayvanın yönetici tarafından saptanması gereklidir. Zaten bunu bildikten sonra ayırıcı kapı olmadan da hayvanı incelemeye almak mümkündür. Hâlbuki gelişmiş sistemler sorunlu hayvanı kendisi otomatik olarak bulur ve ayırır (veya boyar). Önemli bir yatırım olan ayırıcı sistem, yeterince incelemeden ve profesyonel danışma almadan yapılmamalıdır.

  h) Bilgisayar sistemi sürüyle ilgili her türlü konuda bilgi verir. Bu raporlarda sürünün verimle ilgili performansını gösteren değerler, döl tutmayla ilgili durum, sağlık kontrolü için gerekli değerler, bireysel kayıtlar, hayvanların geçmişiyle ilgili konularda olmak üzere pek çok bilgi yer alabilmektedir. Gelişmiş sistemlerde bu kayıtlar binlerce olabilmekte her hayvan için özel bilgileriyle sürü hakkında genel bilgilere her an ulaşılabilmektedir. Hatta sürüde yapılması öngörülen uygulamaların zamanında ve tam olarak yapılıp yapılmadığı da izlenebilmektedir. Böylece personel yönetiminin de etkinliği incelenebilmektedir.

  i) Bilgisayar sistemi hastalıkların teşhisini yapar. Önceden de belirtildiği gibi, sürülerde en büyük sorun olan meme yangısı (mastitis) gelişmiş sistemlerde gözle görülür (klinik) hale gelmeden saptanabilmektedir. Bu özellik çok önemli bir ekonomik katkı sağlar.

  Yine gelişmiş sistemlerde hayvana ait çok sayıda bilgiye ilişkin değerler aynı anda ekranda çizelge olarak izlenebilmektedir. Aynı anda ortaya çıkan çizelgeden doğru teşhis yapılır ve hiç vakit kaybetmeden önlem alınabilir. Örneğin, aynı anda hayvanın canlı ağırlığının sürekli olarak azaldığı süt veriminin düştüğü görüldüğünde sorunun ketosis olduğu belirlenir ve önlem alınır. Aynı şekilde canlı ağırlığın değişmediği, süt veriminin azaldığı ve konduktivitenin arttığı gözlendiğinde sorunun gizli mastitten kaynaklandığı anlaşılır ve hemen tedavi uygulanır. Bir başka olguda ise yine süt veriminin azaldığı, konduktivite ve canlı ağırlığın normal olduğu, buna karşılık adım sayısında azalma bulunduğu saptanırsa, sorunun ayak arızasından kaynaklandığı anlaşılıp, hemen tedaviye geçilir. Eğer bütün değerler normal seyrettiği halde süt azalmış ve adım sayısı artmışsa hayvanın kızgın olduğu anlaşılır. Görüldüğü gibi, süt veriminin düştüğü bu örneklerde, sorunun nereden kaynaklandığı kolayca saptanabilmektedir. Hâlbuki basit sistemlerde sadece sütün düştüğü anlaşılabilir. Nedenini bulmak için zaman harcamak ve çeşitli testler yapmak gerekir. Büyük sürülerde aynı anda çok sayıda hayvanı izlemek hem zor, hem de vakit alıcıdır. Kimi hallerde yetiştirilmesi olanaksız olabilir. Hâlbuki sürü sağlığında erken teşhis hem başarı için ön koşuldur, hem de çok ekonomiktir.

  Görüldüğü gibi, ister basit, ister gelişmiş olsun sistemlerin hepsi, bilgisayar sistemi olarak tanımlanmaktadır. Profesyonel danışma almadan yapılacak seçimler çok yanıltıcı olacaktır. Fiyat kuşkusu ile yaklaşmak ise çok daha yanıltıcıdır. Çünkü bilgisayar sistemi için önemli bir yatırım yapılmaktadır. Bu yatırım, sadece bazı bilgileri sağlayıp, esas can alıcı bilgileri duyarlı biçimde veremeyen ve bunları değerlendirmeye katkıda bulunamayan bir sistem için yapılırsa çok pahalı demektir. İleriki yıllarda yatırımın hatalı olduğu anlaşıldığında ise sistemi değiştirmek çok daha pahalıdır.

  Bu sistemlerin alınması sırasında ileri dönük düşünerek karar oluşturulması da çok önemlidir. Yeni gelişen teknolojiye uyum sağlayacak sistem alınmalıdır. Bu da ancak sadece bilgisayar sistemi üreten ve sürekli teknolojik geliştirme yapabilen firmaların ürünlerinde mümkündür. Aynı şey sağım makinesi için de geçerlidir.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  31 Ağustos 2013
  Şehir
  update
  Yaş
  24
  Mesajlar
  93
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ  Alıntı sebazios link=topic=67250.msg930447#msg930447 date=1414533739 Nickli Üyeden Alıntı
  Ben ipad ' in 'kişiler'ini kullanıyorum. Taşıması kolay. Hemen o an fotoğrafını çekip
  profile ekleyebiliyorsun. Tüm hayvanları tek sefer küpe numarasına göre girmek
  kafi. Ayrıca not alması da çok pratik. Her an yanımda taşıyabiliyor ve tüm veriyi
  iCloud aracılığı ile tüm cihazlarında görebiliyorum. Ajanda ile koordineli çalıştırdığınızda
  doğum tarihlerinin yaklaşımını da bildirim olarak veriyor. Kısaca bana yetiyor.

  Ekran resmi:

  güzel fikir çok saol hacı hemen bende bu sistemi kullanacam

 13. #13
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BİLGİSAYARLI SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER  Bende sürü yönetim programı almayı düşünüyorum mansoftu inceledim fiyatı yüksek bence araştırmaya devam.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  07 Ağustos 2013
  Şehir
  konya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  50
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BİLGİSAYARLI SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER  sürü yönetim sistemi kullanan arkadaşlar yardım....görüşlerinizi paylaşın

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  12 Ağustos 2016
  Şehir
  Aydın
  Yaş
  38
  Mesajlar
  9
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: BİLGİSAYARLI SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER  Güncel. Önemli bir sistem

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bu gece 1'er doz dinlenmesi gerekenler(kubilay07)...
  Konu Sahibi kubilay07 Forum Müzik
  Cevap: 45
  Son Mesaj : 01.Şubat.2016, 12:46
 2. Erkunt 100 saat bakımında değişmesi gerekenler ??
  Konu Sahibi omeryucel Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 20.Ocak.2014, 19:54
 3. Besicilikte bilinmesi gerekenler
  Konu Sahibi emrecanking Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2013, 21:20
 4. CLAAS CEBIS TERMINAL YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?
  Konu Sahibi alipasalierkan Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 04.Ocak.2012, 00:13
 5. T.M..S 'TRAKTÖR YÖNETİM SİSTEMİ'
  Konu Sahibi önder çifçi Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 25.Nisan.2008, 22:25

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status