Karslı arıcılar gelecek yıldan umutlu

03 Ağustos 2013 Cumartesi 14:58
Türkiye ' nin önemli bal üretim merkezlerinden Kars ' ta, arıların bu yıl fazla oğul vermesi, bal üreticilerini umutlandırdı.

KARS - Türkiye ' nin önemli bal üretim merkezlerinden Kars ' ta, arıların bu yıl fazla oğul vermesi, bal üreticilerini umutlandırdı.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesimi Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl doğanın verimli olması dolayısıyla arıların daha fazla oğul verdiğini söyledi.

Arıcıların hala oğul aldığını ve bu yılın arıcılar bakımından verimli geçtiğini ifade eden Gök, 'Şu ana kadar edindiğimiz bilgilere göre, arıların yüzde 30 oranında oğul verdiği görülüyor. Üreticilerimiz hala oğul almaya devam ediyor. Bu da önümüzdeki yıl kovan sayısında yüzde 30 ' a yakın artış olacağını ve bal üretiminde potansiyelin daha da artacağını gösterir' dedi.

Bal üreticisi Hikmet Yılmaz da bitki florasının geniş ve zengin olmasının arılarda oğul artışını sağladığına değinerek, 'Arı oğul verdiği zaman otun, ağaçların, dalların veya demirlerin üzerine konar, çok uzaklara gitmez. Bulunduğu yere yakın yerlere konar. Buraya kovanı götürmek suretiyle ağaçlara konmuşsa içine silkelersin, demire veya taşa konmuşsa fırçayla aşağı doğru çekersin koyun sürüsü gibi içeri dolar' diye konuştu.

Ynt: Karslı arıcılar gelecek yıldan umutlu

Hermiyas link=topic=67256.msg764191#msg764191 date=1375635414' Alıntı:
03 Ağustos 2013 Cumartesi 14:58
Türkiye ' nin önemli bal üretim merkezlerinden Kars ' ta, arıların bu yıl fazla oğul vermesi, bal üreticilerini umutlandırdı.

KARS - Türkiye ' nin önemli bal üretim merkezlerinden Kars ' ta, arıların bu yıl fazla oğul vermesi, bal üreticilerini umutlandırdı.

Sarıkamış Ziraat Odası Başkanı Nesimi Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl doğanın verimli olması dolayısıyla arıların daha fazla oğul verdiğini söyledi.

Arıcıların hala oğul aldığını ve bu yılın arıcılar bakımından verimli geçtiğini ifade eden Gök, 'Şu ana kadar edindiğimiz bilgilere göre, arıların yüzde 30 oranında oğul verdiği görülüyor. Üreticilerimiz hala oğul almaya devam ediyor. Bu da önümüzdeki yıl kovan sayısında yüzde 30 ' a yakın artış olacağını ve bal üretiminde potansiyelin daha da artacağını gösterir' dedi.

Bal üreticisi Hikmet Yılmaz da bitki florasının geniş ve zengin olmasının arılarda oğul artışını sağladığına değinerek, 'Arı oğul verdiği zaman otun, ağaçların, dalların veya demirlerin üzerine konar, çok uzaklara gitmez. Bulunduğu yere yakın yerlere konar. Buraya kovanı götürmek suretiyle ağaçlara konmuşsa içine silkelersin, demire veya taşa konmuşsa fırçayla aşağı doğru çekersin koyun sürüsü gibi içeri dolar' diye konuştu.

daha once paylasmıstın bunu abı :S ;D anlş-*s

Kars dedimi 1. kaşar 2. bal gelir akla..

Burda gerçek arıcılık bi dostum var.. geçen sene 70 kovandan sadece 70 kg bal aldı bi haftada hepsi satıldı.. şekerlemeciler 70 kovandan 70 değil 1070 kg ' dan da fazla alır..

Ama bu sene hem çok harika hem de geçen seneye göre çok bal var, bayramın 3. günü sağımdayız inşallah.

Olmayınca olmuyor ama senesi geldimi de yağıyor mübarek..

Hermiyas link=topic=67256.msg764198#msg764198 date=1375637371' Alıntı:
Linkini werir misin gözümden kaçmış olabilir...

lınkını veremem cunku ugrasamam ama bu yazıyı okudum bır ay once bızde arıcı oldugumuz ıcın dıkkatımı cekmıstı ordan bılıyorum ama kaldırma yınelenmıs olur abı anlş-*s

UÖZKAN.77 link=topic=67256.msg764199#msg764199 date=1375637770' Alıntı:
Kars dedimi 1. kaşar 2. bal gelir akla..

Burda gerçek arıcılık bi dostum var.. geçen sene 70 kovandan sadece 70 kg bal aldı bi haftada hepsi satıldı.. şekerlemeciler 70 kovandan 70 değil 1070 kg ' dan da fazla alır..

Ama bu sene hem çok harika hem de geçen seneye göre çok bal var, bayramın 3. günü sağımdayız inşallah.

Olmayınca olmuyor ama senesi geldimi de yağıyor mübarek..

aynen abı pıyasada turedıler resmen sekerden bal yapıolar 10 kavanoz bal 100 tl bir kılosu 10 tl ye gelıyor sekerın kılosu nu hesaplasan içine seker koyuyorsa bıle kar edemıyor serefsızler glıkoz mudur nedır onu koyuyolar satıolar mıllete ınanıp alıor ya :S

UÖZKAN.77 link=topic=67256.msg764202#msg764202 date=1375638356' Alıntı:
3 ağustos diyor ama... neyse çok da önemli değil.

Sizin oralarda ot-böcek ilacı çok olur, arıcılık zor olsa gerek... yanlış mı biliyom..

abı bızde zeytınlik var zeytın ın ılacı cok oluyor o yuzdne arıları ölduruyor o yuzden zeytınlıkten uzak bolgelere koyuyoruz bu seferde ayı var ancak eve yakın olan yerlere kovan koyuyoruz gecen sene 100 e yakın kovanımız vardı baya bı sondu bu sene 23 30 kovan cıvarında var balları cıkartınca satısını yaparım sıtedede 100 de 100 organık bız arılar kuvvetlensın dıye seker bıle vermıyoruz elımıze para gecınce arıları koydugumuz yerın karsıında dag var oradan tarla alıp kapatıcagız etrafını ayıdan korumak ıcın anlş-*s

Bu yıl yağmurların bol olması sebebiyle çiçek bol oldu. Tabi bu da arıcılar için büyük fayda sağladı. Bizim köyde bu işi yapanlar özellikle korunga tarlalarına yakın yerlerde arıları bırakıyorlar. Korunga da bol çiçeklenmesinden dolayı arılar iyi çalıştı, dolayısıyla iyi ürün elde etti arıcılar.

UÖZKAN.77 link=topic=67256.msg764199#msg764199 date=1375637770' Alıntı:
Kars dedimi 1. kaþar 2. bal gelir akla..

Burda gerçek arýcýlýk bi dostum var.. geçen sene 70 kovandan sadece 70 kg bal aldý bi haftada hepsi satýldý.. þekerlemeciler 70 kovandan 70 deðil 1070 kg ' dan da fazla alýr..

Ama bu sene hem çok harika hem de geçen seneye göre çok bal var, bayramýn 3. günü saðýmdayýz jinþallah.

Olmayýnca olmuyor ama senesi geldimi de yaðýyor mübarek..
Umut abi kazımızı da unutmayalım. :)