Kıyma fiyatlarında uçurum
AA
7 Ağustos 2013

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı etin farklı fiyatlardan satıldığını belirterek, 'Bugün 35 liraya satılan aynı kıyma, 18 liraya da satılıyor' dedi.

Tunç, yaptığı açıklamada, et fiyatlarının işletmelerde farklılık gösterdiğini vurgulayarak, tüketicilerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayında üretici bazında kırmızı et fiyatlarında 1,5 lira civarında artış olduğuna işaret eden Tunç, tüketimin artması nedeniyle daha fazla et üretildiğini anlattı.

'Şu anda 1,5 liralık fiyat artışıyla üretici ne zarar ne de kar ediyor' diyen Tunç, 'Son 3 yılda sadece memura en az 3 defa zam yapıldı. Yani yüzde 10 ' luk bir zam söz konusu ama maliyetlerimiz artıyor, fiyatlar hala aynı' ifadesini kullandı.

'Et fiyatları olması gereken rakamlara ulaştı'

Tunç, kırmızı ete yapılan zammın, fiyatları makul seviyeye taşıdığını dile getirdi.

Et üreticisinin son 3 yılda zarara uğradığını savunan Tunç, 'Şu anda et fiyatları olması gereken rakamlara ulaştı. Fiyatlar makul seviyede. Üretici geçmiş yılda zarar ediyordu ancak bu fiyatla zararını önleyecektir. Fiyatlarda değişiklik söz konusu. İşletmeler arasında fiyat farklılıkları var. Bugün İstanbul ' da 35 liraya kıyma satılıyor ama aynı kıyma 18 liraya da satılıyor. Üreticimiz bu yüzde 100 ' lük fiyat artışını görmezden gelip pahalıya kıymasını alırsa şikayet etmeye de hakkı olmaz' diye konuştu.

'Yüzde 100 oranında fark var'

Tunç, fiyat artışlarına rağmen uygun fiyattan et ve kıyma satışının yapıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

'Vatandaşımız, daha ucuz olmasına rağmen pahalı ürünleri alıyor. 35 lira ile 18 lira arasında yüzde 100 oranında bir fark var. Bunu tüketicimiz görmezden gelemez. Serbest piyasa koşulları tabi ama insanlarımız pahalı yerden almazsa fiyatlar düşmek zorunda kalır.'

Tunç, şu an çoğu markette kıymanın kilosunun 18 ila 20 lira arasında satıldığını anlatarak, bu fiyatların üretecilerin zararını önlediğini kaydetti.