Mısırın ton fiyatı 696TL

8 Ağustos 2013

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, mısır müdahale alım fiyatlarını açıkladı. 2013 yılında ton başına fiyatın 640 lira olarak belirlendiğini ifade eden Eker, 56 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 696 liraya yükseldiğini söyledi. Türkiye’de mısır ekim alanının yaklaşık 660 bin hektar olduğunu dile getiren Eker, “TMO geçen sene 2012 yılında 37 alım noktasında aldığı 125 bin 692 ton mısır karşılığında üreticilere 73 milyon lira ödeme yapmıştı” dedi. Eker, “TMO, 12 Ağustos 2013 Pazartesi günü itibariyle mısır alımı yapacak. Mısır alımlarında tam randevulu alım yapacak” diye konuştu.

Diyarbakır Valiliği Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenleyen Bakan Eker, 2013 yılı TMO mısır müdahale alım fiyatını açıkladı. Türkiye ' nin hububat açısından toprakların yüzde 96-97 ' lik oranının hasat edildiğini ifade eden Eker, 'Türkiye ' nin bizim TÜİK ' in yaptığı hesaplamaya göre bu seneki buğday rekoltemiz yaklaşık 22 milyon ton. Bunun da işte yüzde 96-97 ' si hasat edilmiş durumda. TÜİK ' in yaptığı ilk tahmin bu.' bilgisini aktardı. Türkiye ' nin bu ay mısır hasadına hazırlandığını kaydeden Eker, hasadın Çukurova ve Hatay ' da başladığını söyledi. Bakanlık olarak hasat durumunu ve sektörün gelişmesini ve uluslar arası durumunu takip ederek bir takım tedbirleri öngördüklerini belirten Eker, 'Türkiye genelinde bu yıl mısır ekim alanı 660 bin hektar. Yine TÜİK ' in tahminine göre bu sene mısır açısından bugüne kadar ki üretimlerin üzerinde bir üretim bekleniyor. Yaklaşık 5 milyon ton Türkiye mısır rekoltesi bekliyor bu sene.' şeklinde konuştu.

TMO ' nun 2012 yılında 37 alım noktasında aldığı 125.692 ton mısır karşılığında üreticilere 73 milyon lira ödeme yaptığını kaydeden Eker, 'Ayrıca 100.137 ton emanet alım gerçekleştirmiştir. TMO bugüne kadar mısır ekiliş durumu, bitki gelişimi, üretim durumu ve ürün maliyeti gibi birçok konuda çalışmalar yapmış, bu suretle elde edilen verileri de alım politikalarının oluşturulmasında dikkate almıştır.' ifadelerini kullandı. Türkiye ' de 2013 dönemi 1. ürün mısır hasadının 1 Ağustos itibariyle Çukurova ve Amik Ovası ' nın erken ekim yapılan yerlerinde başladığını dile getiren Eker, ancak hasat edilen ürünün henüz piyasada işlem görmediğini ifade etti.

'ALIMLARDA RANDEVU SİSTEMİ GETİRDİK'

TMO tarafından, piyasalar yakından izlenerek müdahale politikaları şekillendirildiğini söyleyen Eker, şöyle konuştu: 'Bu yıl mısır alımlarında izlenecek politikalar; TMO, mısır üretimi yapılan bölgelerdeki tüm işyerlerinde 12 Ağustos 2013 Pazartesi günü itibariyle mısır alımı yapacaktır. Çiftçi Kayıt Sistemi ' ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler, belgelerindeki üretim miktarının tamamını peşin satabilecek veya emanete bırakabileceklerdir. ÇKS Belgesi olmayanlar ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla TMO depolarına emanete bıraktıkları ürünlerini, 1 Ocak 2014 – 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında TMO ' ya satabileceklerdir. TMO, üreticilerimizin işyerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla 2013 yılında, mısır alımlarında tam randevulu alım yapacaktır. Herkes randevu alıp gelecek. Bu önemli bir konu. Randevu işlemini bizim TMO işyerlerinin bulunduğu, şubelerde ajanslarda alabileceği gibi İnternet sitesinden de alınabilecek. Ürünlerini TMO depolarına emanete bırakan üreticiler, talepleri halinde makbuz senediyle TMO ' dan yüzde 30 avans alabilecek veya anlaşmalı bankalardan kredi kullanabileceklerdir. ÇKS Belgesi olmayanlar ise anlaşmalı bankalardan makbuz senediyle kredi kullanabileceklerdir.'