Taşlı Tarlaya En Uygun Pulluk?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Malum taş toplama makinası tarlaya girmeden sürülmesi gerekiyor.

Genelde pim kesen derler ama.. Diskli veya normal pulluk başka önerisi olan.. bi de şu tip pulluklar nasıl, kullanan var mı?

Ynt: Taşlı Tarlaya En Uygun Pulluk?

UÖZKAN.77 link=topic=67343.msg765338#msg765338 date=1376049684' Alıntı:
Malum taş toplama makinası tarlaya girmeden sürülmesi gerekiyor.

Genelde pim kesen derler ama.. Diskli veya normal pulluk başka önerisi olan.. bi de şu tip pulluklar nasıl, kullanan var mı?

taşlı tarlada dısk pulluk veya yaylı otomatık pulluk tercıh edılır tşkler. resımdekı pulluk bır işe yaramaz. anlş-*s

UÖZKAN.77 link=topic=67343.msg765352#msg765352 date=1376053712' Alıntı:
Bu fotoğraftaki tipin otomatiği yada disklinin otomatiği olsa nasıl olur..

Şimdi o pulluk camur tarlalar ıcındır sen o pullugu taslı arazıde kullnırsan o kesık olan yerler zaten zayıf kaldıgı ıcın her seferde kırmasa bile tasa 1 de deng gelır kırmaz 2 de deng gelır kırmaz ama 3 de kırar kı normal pullukları kırıyor abi :) en saglıklısı otomatık pulluk veya dısc pulluk anlş-*s

Disk pulluk tavsiye etmem, kıraç arazide toprağı aktarmada pulluk kadar randıman alınmıyor kullandık denedik kaldırdık sattık, profilinde Bayburt yazdığına göre kıraç arazideki taşlı tarladan bahsettiğini varsayarak konuşuyorum, yine pulluğun tam otomatik yaylı olanı taşlı arazi için en randımanlısıdır, ne kadarda tam otomatik olsa taşlı yerde ayağını gazdan keserek kullanacaksınki pulluk olmadık yerinden yamulup kalmasın, yoksa en baba yaylı pulluk bile taşlı yerde süratli aktarmaya gelmez.

Yine taşlı araziniz epey varsa tam otomatik yaylı pulluğun bile uçlu olanından kullanmamak lazım, mesela ünlü pulluklarda uç demiri vardır fazladan aşağıdaki taşı alır çıkarır yada aşağıdaki koca kayaya takılır, uçlu pulluğa bence gerek yok, düz tek parça demir takılan pulluk olmasında fayda var, rahat eder fazlada taşı yukarı dürtüp çıkartmazsın iyi olur, pulluğunda tarlayı sürerken aşağıdaki taşlara takılıp durmaz.

Ben yırttım bu taşlı tarla işinden, akrabamızın taşlı tarlaları vardı traktörüde yoktu biz sürer eker biçer verirdik, tarlaları hala duruyor ama artık başkasına yaptırıyor, kendimizdeki taşlı tarlalarımızı sattım gitti, hele birini yıllardır sürmezdim bile, alıcısı çıkınca verecen gidecek, anlayacağın şimdi alet edevat rahat yüzü gördü, evet biriki tarlamızında kıyısında köşesinde yada ortasında taş var ama o kadarda olacak artık, lakin taşlı tarla dedinmi taş toplama makineside olsa her yıl alttan sürüyor, her yıl topla, alet edevat yamulur kırılır bisürü sıkıntı, ondan iyisimi 30 dekar taşlı tarlana alıcımı var satacan gidecen 15 dekar tarla alacan yerine daha iyi, değilse mecbursanız dediğim gibi tam otomatik yaylı pulluk olacak ama onuda uçlu olanından almayacaksın düz tek parça demir takılanından kullanacaksın düz ara bakacaksın işine, benim söyleyebiliceğim budur, kolay gelsin.

slm arkadaşlar taşlı araziler için otomatik pulluk arayan arkadaşlar varsa bende satılık tam otomatik turan cengiz modeli iz genişliği pistonla ayarlanan pulluk var satılıktır herhangi bir arızası yoktur. 0 546 2263422

sustalı pulluklar var hiç duydunuz mu bilmiyorum ama taşlı araziler için biçilmiş kaftan.bizde aydın alpler ' in 5 li 14 numara profil şase sustalı pulluğu var ufak tefek taşlar zaten pulluktan geçiyor çok büyük taş kaya falan geldiği zaman iki parmak kalınlığında bir pim kesiyor o kadar yerine yenisi takıyorsunuz devam.. ok-*-s

Meselenin aslı şu;

Burada özelliklede dağ köylerinde taşlı tarla çok, hatta geçen sene 50 dekar tek parça yer denk geldi 10-15 bin tl ' ye satılık ben de aracılık ettim çok uğraştık olmadı, sonra da satıcı vazgeçti yada unuttu :) (satıcı dediysem dededen kalma kendileri bile tarlanın yerini bilmiyor yaz-kış arzideyim biz bile 2-3 güne tarlanın yerini bulabildik)

Neyse, elimizde 90bg 4x4 traktör var 1 dekar bile tarla yok :) taş toplama makinasıyla piyasaya çaışabiliriz. Lakin bu tip tarlaların önce sürülmesi gerekiyor ki taş toplama çalışsın..

Pulluğun sağlamlığı yanında alttaki taşları üste çıkarması iyi olur (adam 2 gün sonra gene taş çıktı demesin, müşteri memuniyeti önemli) öyle derin sürüp tertemiz edelim ki alan-satam memnun kalsın..

Alet-ekipman zayiyatı dışında gözümle gördüm tarlanın verimi de iyileşiyor..

fetbaz03; foto fiyat verirsen sevinirim..

Özkan bey biz taşları ikiye ayırırız yerli taş,döküntü taş.
Yerli taş için taş toplama makinası pek bir şey yapamaz onlar aşağıdan gelen büyük kayanın toptak üzerindeki kısmıdır.Böyle yerlerde toprak da az olur, taş kırma makinası iş yapar mı bilmem yada bekonun kırıcısı.
Döküntü taş karpuz büyüklüğünde daha büyük yada küçük, aşağısı kökü olmayan, bunlara traktör ile hem taş toplama hem taş kırma makinası iş yapar,temizlemesi kolay.

Abi yeli taşa Hidromek kazıcı yükleyici, kırıcı uç lazım.. bizde Hidromek 102b var bazen iş çıkıyor ama bi yerde o da yetmiyor..

Bizim hedef sizin 'döküntü taş' dediğiniz taşlar yani pulluk derinliğini 30 cm kadar temizlemek..

Piyasada böyle tarla çok iyi bi çalışmayla hem hizmet hem para kazanmak mümkün gözüküyor.. Burda 1 taş toplma ziraat odası bünyesinde ama elden ele pek verimli çalışamıyor..

Bakalım kısmet belki bu işe gireriz..

UÖZKAN.77 link=topic=67343.msg765437#msg765437 date=1376129865' Alıntı:
Meselenin aslı şu;

Burada özelliklede dağ köylerinde taşlı tarla çok, hatta geçen sene 50 dekar tek parça yer denk geldi 10-15 bin tl ' ye satılık ben de aracılık ettim çok uğraştık olmadı, sonra da satıcı vazgeçti yada unuttu :) (satıcı dediysem dededen kalma kendileri bile tarlanın yerini bilmiyor yaz-kış arzideyim biz bile 2-3 güne tarlanın yerini bulabildik)

Neyse, elimizde 90bg 4x4 traktör var 1 dekar bile tarla yok :) taş toplama makinasıyla piyasaya çaışabiliriz. Lakin bu tip tarlaların önce sürülmesi gerekiyor ki taş toplama çalışsın..

Pulluğun sağlamlığı yanında alttaki taşları üste çıkarması iyi olur (adam 2 gün sonra gene taş çıktı demesin, müşteri memuniyeti önemli) öyle derin sürüp tertemiz edelim ki alan-satam memnun kalsın..

Alet-ekipman zayiyatı dışında gözümle gördüm tarlanın verimi de iyileşiyor..

fetbaz03; foto fiyat verirsen sevinirim..

Sen tarladan taş cıkarmak ıstıyorsan abi çizel veya patlatma tarzı bir sey al anlş-*s

Evet bizim amacımız, dha doğrusu merak ettiğim tarlayı ekime hazırlamaktan ziyade taş toplama makinasının çalışmasına zemin hazırlamak..

Çizel patlatma pulluktan daha iyi iş görebilir mi..

O zaman; TAŞLI TARLAYA EN UYGUN PULLUK YADA ÇİZEL? diyelim..

bizim arazimizde baya taşlı yerler varsizin işinize yarayacak pulluk budur tam otomatik aşagı yukarı sağa sola heryere oynar kırılma işi olmaz yani kullandığımız pulluk tek eksik yönü sert toprakta alpler kdar iyi geçmiyor

yarı otomatık veya tam otomatık taşlı tarlaya uygun olur.pimkesen taşlı arlaya gelmez.taşa denk geldımı pimkeser.iner iner binersin pim takacam dıye