Dünya şampiyonu kaz çobanı

Dünya şampiyonu kaz çobanı

Boksa küstükten sonra kendisine başka uğraşlar arayan Gülsüm Tatar, Kars’ın Çakmak köyünde kaz beslemeye başladı.
GÜLSÜM TATAR, Türkiye’nin en yüksek rakımlı (1759) şehri olan Kars’ın Çakmak köyünde hem çalışmalarını yapıyor hem de 2012 Londra Olimpiyatları’nın kapısından döndüğünde kendine ikinci bir ekmek kapısı olarak gördüğü kazlarla uğraşıyor. Kars’ın iklimi sert; burada 4 mevsim değil yalnızca kış ve yaz ayları var. Engebeli ve yol vermez dağları, engin tepeleri ve inişli çıkışlı yaylaları ile ülkemizin en doğu noktasında yaşam şartlarının çok zor olduğu bir serhat şehrimizdir Kars. Huyundan mı, suyundan mı bilinmez; Gülsüm Tatar da, tıpkı Kars gibi zorlu, macerayı, zor şartları seven, bu bölgeleri özümseyen, kendine yurt edinen bir sporcu. Yalçın kayalıklarda açan yaban gülü, dağların engin eteklerinde gülümseyen kır çiçeği… Amcası Kibar Tatar ve abisi Serkan Tatar’ın boks yapması, küçük yaşlarda çekti Gülsüm’ü ringlere. Ustafa foto-muhabiri Ali Kemertaş ile düştük yollara. Gülsüm Tatar’ın, özellikle son bir yılda yurt eylediği Kars’ın Çakmak köyündeyiz… 2012 Londra Olimpiyatları’na katılamamanın ruhsal çöküntüsü ile sporu bırakmayı ve hayvancılıkla uğraşmayı düşündü. Hatta bir ara çocukluktan beri hiç çıkarmadığı boks eldivenlerini de astı duvara. Araya hatırı sayılır kişiler, spor adamları girdi ve Gülsüm’ü çok sevdiği boksa tekrar ikna etti…

Kariyerinde 2 Dünya, 3 Avrupa şampiyonluğu, 2 Dünya Kupası, 4 Avrupa Kupası şampiyonluğu, birçok Avrupa ve Dünya ikincilikleri, üçüncülükleri ve uluslar arası şampiyonalardaki madalyaları ile müthiş bir zenginlik olan Gülsüm Tatar’la Kars’ın Çakmak köyünde konuştuk. İstanbul’da yaşayan anne Fadime Tatar, baba Necmettin Tatar da kızlarını ziyarete gelmişlerdi; onlarla da tanıştık. Anne Fadime Tatar tam bir Anadolu kadını; ağzı dualı, gönlü bol… Ramazan ayı dolayısıyla ikramlarda bulunamamanın üzüntüsündeydi. Necmettin Tatar ise İstanbul’da bir eğitim kurumunda müdürlük yapıyor.

LONDRA YOLUNDA ÖNÜME SET ÇEKTİLER

Gülsüm için en can sıkıcı olay, 2012 Londra Olimpiyatları’na gidememekti. Şampiyon kızımız, olimpiyat vizesi almak için Çin’deki şampiyonaya katıldı. Oradaki şanssızlıkları anlatırken duygu patlaması yaşıyor Gülsüm ve “Olimpiyatlarda 60 kiloda dövüşecektim. Bunun için kilo verdim ve 60′a indim. Tartıya çıktığımda da 60 kiloydum ve önce bir problem olmadığını söylediler. Ben de nasıl olsa tartıyı verdim diye pet şişe ile su içtim. Bunu gören Fransız görevli tekrar tartılmamı istedi. Amaçları beni diskalifiye etmekti. Neyse, federasyondan yetkililer devreye girdi ve problem çözüldü. Ancak büyük stres yaşadım, ondan sonra çıktığım maçta her zaman yenebileceğim Hintli rakip Sarita Devi’ye 13-14 yenildim ve elendim. Zaten erkeklerde 6 kota almıştık, bayanlara vermek istemiyorlardı; bunu başardılar. Dünya o an başıma yıkılmış gibi oldu…” diyor.

LONDRA’DA ŞAMPİYON OLURDUM
Londra Olimpiyatları’na uzun süredir hazırlanan Gülsüm Tatar’ın hayalleri Çin’deki şampiyonada son buldu. Landra’ya giden ve ilk üçü paylaşan rakiplerini seyrettikçe üzüntüsünü ikiye katlayan Gülsüm, “Eğer gitseydim, kesinlikle şampiyon olurdum. Çünkü şampiyon olan Katy Taylor ile 3 kez karşılaştık, ikisinde ben yendim, birinde yenilmiştim. İkinci olan Sofia’yı da her zaman yeniyordum. Ben gidemeyince, ringler de onlara kaldı. Demek ki, nasip değilmiş. Allah böyle takdir etmiş. Her işin bir hayırlısı var deyip, kendimi teselli etmeye çalışıyorum. Ancak benim hırsım ve çalışma azmim eskisinden çok daha fazla şimdi. Her zamankinden çok daha fazla çalışıyorum. Ayhan Sönmez Hocam sağ olsun; birlikte Kars’ta aşmadık yokuş bırakmadık desem yeridir…” dedi.

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMADAN ASLA
Şu anda 28 yaşında olan Gülsüm Tatar evlenmeyi yakın bir zamanda düşünmüyor. Olimpiyat madalyasını boynuna takmakta kararlı olan Gülsüm, “Ramazan dolayısıyla idmanlardaki tempoyu biraz düşürdüm. Fakat genelde eskisinden daha iyi durumdayım. 2016 Rio Olimpiyatları’na 3 yıl kaldı. Olimpiyatlar öncesi arada Avrupa ve Dünya Boks şampiyonaları var. Onları da kazanıp, olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum. Birçok Avrupa ve Dünya şampiyonluklarım var. Ancak benim için olimpiyat madalyası hepsinden önemli. Bu yüzden evliliği de düşünmüyorum. Hele olimpiyat madalyası almadan asla! Bakarsınız 2020′ye de katılırım kim bilir; hele Rio’yu bir görelim…” diye konuşuyor.

TEŞİLATLA MAHKEMELİK OLDU
Gülsüm Tatar’ın birçok Avrupa ve Dünya şampiyonlukları var. Mevzuat gereği Akdeniz Oyunları, Avrupa, Dünya ve Olimpiyatlarda dereceye giren sporculara devlet çeşitli ödüller veriyor. 2010′a kadar elde ettiği şampiyonlukların karşılığını aldığını belirten Gülsüm Tatar, “Ancak teşkilat yönetimi bana, ‘Sana yine mi ödül vereceğiz, geçen sene verdik ya…’ demeye başladı. Ben ise ‘Elde ettiğim başarının karşılığını, yönetmelikte yazılanı istiyorum’ dedim. Anlaşma sağlanamadı ve mahkemelik olduk. Maalesef 2012 Londra Olimpiyatları öncesi yaşandı bu tatsızlıklar. Doğrusu, olimpiyatlara katılabilmek için yapacağım baraj maçlarına giderken yaşadığım bu sıkıntıları. Ardından tartıdaki problemler geldi ve oldukça gerildim…” diyor.

SÖNMEZ: GÜLSÜM BİR CEVHER
Gülsüm, son 1 yıldır milli boks antrenörü Ayhan Sönmez’le çalışıyor. Şampiyon kızımıza çok yoğun bir program uygulayan Sönmez, “Gülsüm’de müthiş bir enerji ve azim var. Onunla haftanın belli günlerinde Kars’ın zirvelerinde kros yapıyoruz. İstediklerimin fazlasını yapıyor; beni adeta performansıyla yoruyor. Onu son derece hırslı ve kararlı buluyorum. Böylesine azimli bir sporcuyu daha önce çalıştırmadım. Rakiplerini de çok yakından takip ediyoruz. Bence şu anda dünyada Gülsüm’ü yenecek boksör yoktur. Onunla birlikte 2016′ya kadar Avrupa, Dünya ve Rio’da da olimpiyat madalyasını kazanacağız Allah’ın izniyle. Gülsüm, başarılı olduğu kadar da alçak gönüllü, dürüst bir sporcu. Sanki Atatürk’ün “Zeki, çevik ve ahlaklı” sözü onda birleşiyor. Gülsüm’le birlikte çalışmaktan son derece memnunum” diye konuşuyor.

BOKS TOPUNDA REKOR VURUŞ!
Gülsüm Tatar, köyden arkadaşları ve hocası Ayhan Sönmez ile birlikte iftar sonrası Kars Kalesi’nde çay-kahve içtik, sohbet ettik. Sayıları 10′un üzerindeki gençler boks topuna yumruk atarak derece yapmaya çalışıyordu. Birbirleri ile yarışan gençlerin vuruş şiddeti 900′ü geçmiyordu. Gençlerden müsaade istedik; ters gardlı Gülsüm, gençlerin şaşkın bakışları arasında öyle bir vurdu ki, ibre 973 gösterdi. Bu bir rekordu ve makine 1 lirayı bize iade etti. O an gençlerin yüzünü bir görmeliydiniz… Bıçkın gençlerin şaşkın bakışları arasında uzaklaştık oradan…

GÜLSÜM’ÜN VELİAHTI GÜLSÜM

Gülsüm son 4-5 yıl birçok Avrupa ve dünya şampiyonlukları sığdırınca yakın çevreleri, konu komşu da boksa merak saldı… İşte onlardan birisi ve Gülsüm’ün “İleride veliahtım olacak” dediği Ümmü Gülsüm İli, ablasının etrafında pervane gibi dönüyor, bir dediğini iki etmiyor…

GÜLSÜM SEVGİSİ ŞAMPİYON YAPTI
Karst’ta yükselen değer boks sporu. Kars SGM’nin kapalı spor salonunda günün her saatinde her yaştan boksa başlamış kız ve erkek çocukları bulabilirsiniz. Gizem Aydemir sadece bunlardan biri… Boksa 6-7 ay önce başlayan Gizem, şu anda 66 kiloda Türkiye Yıldız Kızlar Şampiyonu. Yıl içinde yapılan Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası’nda da bronz madalya kazandı Gizem. Gülsüm Tatar’ı örnek alıp boksa başladığını belirten milli sporcu, “Boksta onun gibi olmak istiyorum. Gülsüm abla gerçekten müthiş bir boksör. Londra Olimpiyatları şampiyonu Katy Taylor, Gülsüm ablanın rakibiydi. Gülsüm abla daha önce yaptıkları 3 maçın ikisini kazanmıştı. Yani yendiği kişi Londra’da şampiyon oldu. Gitseydi, kesinlikle şampiyon Gülsüm abla olurdu. Onun bize tavsiyelerini harfiyen uyguluyoruz. ‘İnanırsanız, her şeyi başarırsınız’ diyor. Biz de inanıyoruz ve onun gibi olacağız” diye konuştu.

KAZLARIN ARASINDA
Gülsüm Tatar, spora başlamadan önce her gün önce kazlarıyla uğraşıyor. Kaz yetiştirmeyi, Türkiye’nin kaz etinde önemli bir üretimi gerçekleştiren Kars’ta kendisine ek gelir ve bir meşgale olarak seçtiğini söyleyen Gülsüm, “Fazla masrafları yok. Tamamen çevredeki yeşil bitkileri, otları yiyorlar. Et üretimine bizim de katkımız olsun” diyor.

ANNE VE BABASI: GÜLSÜM GURUR KAYNAĞIMIZ
Gülsüm Tatar’ın anne ve babası görev icabı İstanbul’da yaşıyor ancak, sık sık Kars’ın Çakmak köyüne gelerek kızlarıyla özlem gideriyorlar. Fatma-Necmettin Gülsüm, kızları ile birlikte Gülsüm’ün yaptırdığı bu villanın önünde poz verirken, “Kızımız her şeyin en iyisine layık. Onunla gurur duyuyoruz” diyorlar. Gülsüm ise ebeveynlerini anlatırken, “Onları, boks yaparken salona hiç götürmüyorum. Çünkü çok heyecanlılar ve kesinlikle ringi basarlar. Hele babam, yıllar önce yaptığım bir maçın videosunu seyrederken bile ayağa fırlıyor ve aldığım yumruk sonrası rakibe “Ellerin kırılsın emi?” diye çıkıyor… Gülüşüyoruz…” diye dert yanıyor.