Buğday ve nohut fiyatları düştü

Buğday ve nohut fiyatları düştü
13 Ağustos 2013

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, buğday ve nohutta fiyatlar düşerken, pirinçte ise Eylül’de düşeceğini söyledi. Yeni mahsul fasulyenin fiyatı ise bir önceki yılın açılış fiyatının üstünde olacak.

Bu yıl buğday rekoltesinde ülkemizde son 10 yılın, dünya genelinde ise son 20 yılın rekor artışı yaşanıyor. Son aylarda ciddi fiyat artışı olan pirinçte ise rekoltenin iyi olduğu müjdesi geldi ve Eylül ortası itibariyle pirinç fiyatlarının en az yüzde 20 oranında düşmesi bekleniyor.

Kırmızı mercimekte de bu yıl ortalama yüzde 20 ' nin üzerinde yaşanan rekolte kaybına rağmen, iç pazara yetecek kadar kırmızı mercimek üretimi gerçekleştirildi.

Diğer taraftan, bakliyat ekim alanlarının azalması, ürün kalibresinin düşük olması ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı bu yıl fasulye ve nohut rekoltesinde, bir önceki yıla oranla azalma olacağı tahmin ediliyor. Yeni mahsul nohut pazara gelirken fiyatlar ortalama yüzde 10 düştü.

Yeşil mercimekte, iç talebin sadece 4’te 1’i üretildiği için, yeşil mercimek ülkemizde ithalat ağırlıklı tüketiliyor. Barbunya fasulyesinde, dışa bağımlı hale gelindi.

Islah edilmiş tohum kullanımı, üretim alanlarının artması ve teşvikler ile bakliyat üretimindeki artış ile iç pazarın ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra, dünyaya da ihracat yapma potansiyelinin olduğunu kaydeden Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi:

“OECD’nin hazırladığı rapora göre, dünya genelinde gıda üretimindeki düşüş hızla devam ediyor. Bu durum, dünya nüfusunun beslenmesi açısından çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Burada yapılması gereken, çiftçimizin ekim yapacağı alanların arttırılmasıdır. Türkiye, tarım alanı açısından hala şanslı bir ülke konumunda. Daralan bakliyat ekim alanlarının artırılmasının yanında, ıslah edilmiş tohumla birlikte, çiftçinin teşvik edilmesi ve üretimi azalan bakliyata daha fazla destekleme primi verilmesiyle, bakliyat sektöründe yıllık rekolte kapasitemizi arttırıp, hem iç pazarın ihtiyacını karşılayabiliriz, hem de dünyaya daha fazla ihracat yapabiliriz. Tarımsal ihracat, dış ticaret açığını azaltacak olan en önemli sektördür. Günümüzde, yaklaşık 16 milyar doları bulan tarımsal ihracatın, alınacak önlemlerle bir kaç yıl içinde 20 milyar dolara ulaşması mümkündür” şeklinde konuştu.