Ynt: new holland sorunlu traktör

.

TÜRK FİYATI ve NEW HOLLAND MÜDÜRLÜĞÜNE
SAYIN : CFO MARCO VOTTA

Bizler Amasya ili, Suluova ilçesi, Cürlü köyünde ikamet eden ve çiftçilikle iştigal eden New Holland mağdurları Yavuz Keklik ve Mehmet Erzurumlu isimli vatandaşlarız.

Bizler 2005 yılı ekim ayında Merzifon New Holland bayii Karakaşlar ticaretten ve Merzifon yetkili servisiniz Atıf Baltacı’ nın da tavsiyeleriyle aynı tarihte 2 adet kabinli, klimalı TD 95 D çift çeker, 1 adet kabinsiz TD 65 çift çeker ve 1 adet T509 tipi toplam 4 adet traktör aldık. ( TD 65 ve T 50 aynı köyde ikamet eden yakınlarımızın ).

Ben Yavuz Keklik halen kullanmakta olduğum 1989 model 80-66 Fiat traktörüm mevcut.İhtiyacım olduğundan güçlü ve çift çeker olması nedeni ile TD 95D KABİNLİ KLİMALI çift çeker traktörü aldım. ( Traktör annem Münevver Keklik adına kayıtlıdır )

Ben Mehmet Erzurumlu benim de daha önce TD 65 D tek çeker kabinsiz traktörümü zirai aletlerde yetersiz kaldığı için takas yapıp TD 95 D KABİNLİ KLİMALIçift çeker traktörü aldım ve burada köyümüzde ve civarımızda 7-8 kişiye önererek çeşitli tiplerde traktör almalarını sağladık.

Çevremizde çeşitli markalarda traktör olmasına rağmen bizlerin tercihi New Holland olmuştur. Çünkü 1950’li yıllardan itibaren çeşitli marka ve modelde traktörü atalarımızdan bu yana kullandık.1989 yılından bu yana 80 66 tipi Fiat marka traktörden çok memnun olduğum için değiştirmedim ve halende kullanıyorum ama yeni almış olduğumuz TD 95 D KABİNLİ KLİMALI çift çeker traktörümüzden ne yazık ki memnun olmadığımızı üzülerek ifade edip aldığımız için pişmanlık duyuyoruz.

Neden derseniz ?

Malumunuz köylü ve çiftçinin işi genel olarak yaz aylarında, bizlerde traktörümüzle işlerimizi yapmak için çift sürmek üzere tarlaya gidip çift sürmeye başladık. Malum yaz dönemi olması nedeni ile havaların sıcak oluşu sonucunda 1 saat kadar çift sürdükten sonra yeni, güçlü, çift çeker, kabinli ve klimalı TD 95 D traktörlerimizin harareti yükselip göstergedeki işarete dayandı ve biz bu arada birşey olur düşüncesiyle korkup işimize ara verdik. Tabi bu arada 1989 model 80 66 Fiat traktörümüzle hararet yapmadan çift sürmeye devam ettik. TD 95 D model traktörümüzle tarlada her baş tarafa çıkmada 15 dk traktörün soğumasını bekliyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki, her iki traktörde de ( Fiat 80 66 ) 13’lü 4 sokulu pulluk mevcuttur. TD 95 D’nin eski traktöre göre yeni ve çift çekerli olması avantajlarıyla rahat ve seri ama hararet sebebiyle kullanamadığımız için moralimiz bozuk.

Biz bu şikayetimizi Merzifon yetkili servisi Atıf Baltacı’ya telefon aracılığıyla bildirdik Kendisi radyatör ve hava filtresinin temiz olması gerektiğini söyledi. Onlarıda yaptık ancak durum değişmedi. ( Bizler yıllarca çeşitli model ve markalarda traktçrler kullandık , radyatör ve hava ile temizleme olayını da yılda 1 kez belki yapmışızdır ).

İnanın böyle olmaz diye birer adet hava kompresörü ve tazyikli suyla yıkamak için santra fiş bile aldık.Yetkili servisi bizzat kendisinin görmesi için köye davet ettik.Daha sonra Ankara yetkilileriyle telefonla görüşüp ( 0312 211 02 05 ) durumu izah ettik ve bize verilen cevap ‘çift sürerken klimayı çalıştırmayın ‘ oldu. Ama klima çalışmadan kabinin içerisinde durmanın imkanı yok.Şunuda belirtmek isterim ki traktörün kabinleri çok mükemmel, klimada öyle ama yazın kabin içinde o şartlarda çalışmak zor bir durum. Biz bu telefon görüşmesinde yetkiliye itiraz ettik. Çünkü biz kabinli ve klimalı traktörleri klimalı ve kabinsizlere göre farklı fiyat karşılığında aldık. Klimayı yolda seyir halindeyken kullanmak için veya süs olsun diye almadığımız telefon görüşmesinde beyan ettik. Daha sonra Ankara’daki yetkililer durumu Merzifon yetkili servisini arayarak krank mili kasnağının değişitirilmesini söylemiş. Bizim traktörlerle beraber yine aynı sorunu olan Merzifon Ortaova köyünde Aşır Çelik’e ait traktörüde servise götürüp, Ekim 2006 yılında değiştirdik. Ama traktörün hararetlerinde bir değişiklik olmadı.

Yine bizim köyümüzde kullanılmakta olan TLA 100 A tipi olan traktörlerde bu sorunun olmadığını gördük. Bizler borçlanarak 90-100 milyarlık traktörleri aldık ama gönül rahatlığı ile kullanamıyoruz. Çok madur olduki yoksa New Holland traktör aldığımız için hata mı ettik ? Etrafımızda ve civar köylerde bulunan kabinli ve klimalı traktörlerde bu sorunların olmadığı tarafımızdan görüşülmüştür.

Bizler tüketici koruma haklarına müracat edip görsel ve yazılı medya yoluyla bölgesel TV’lerebu olayı duyurma yoluna gitmek üzereyiz.

Traktörlerimizin bu sorunları yerli montajlarda olduğu ithal olan TLA 100 A tiplerinde olmadığı , TD 95 D’lerin genelinde bu sorunun olduğu görülmüştür.

Bizlerin bu sorunlarının göz önünde bulundurulup, mağduriyetimizin giderilmesinin hatta TLA 100 A ile değiştirilmesini talep ediyoruz.Sizlerde New Holland markasının rencide olup , marka ve isminin zedelenmesini sanırım istemezsiniz.

Saygılarımla 15/02/2006 Yavuz Keklik

Yavuz Keklik, ev tel: 0358 436 10 51 Traktör Özellikleri:
Adres: Cürlü Köyü Suluova Plaka: 05 LA 476
Amasya Model: 2006 Marka: New Holland
Cinsi:Kabinli Traktör
Tipi: D5C7AA/TD95D
Motor No: TTFF80.45.25L.406T118588
Şasi no: HFD030212
NOT:Traktörün sorunları sadece klima ve hareretle sınırlı değil. Her şeyi sorun. Servisten gelen arkadaşların her biri farklı bilgi veriyor. Kime dönsek kimse kimseyi beğenmiyor.Kime güveneceğimizi şaşırdık. Ayrıca Mehmet Erzurumlu traktörü 2006 yılı sonu ve 2007 yılının başlarında sattı. Biz maalesef satamadık. Gurur meselesi haline geldi. Ankara’ da görüştüğüm arkadaşların bilgisi bile beni tatmin etmedi. 3 yıldır telefonla görüşmelerim oldu. Kayıtlarınızda mevcuttur. New Holland’ı almakla hata yaptık.

Ynt: Ynt: new holland sorunlu traktör

Öncelikle gecmis olsun umarım dikkate alınır sorunlarınız zira önemli bir konu bu klima kabin icerisinde rahat çalışmak için alınıyor çalıstıramayacaksanız niye onca para verip klima takılıyor birde ayrıca TL100A modeliyle traktörünüzün degistirilmesi mümkün degildir sanırsam TLA modelinin üretimi durdu yerine T serisi var New Holland kullanıcıları daha net bir acıklama yaparlar.

altı üstü hararet tv ye çıkacaz demişsiniz çok saçma bence aha geçen bizim 54c ninde ibresi sona dayanıyordu korktuk noluyo diye servisi felan aradık hiç bişey yokmuş geçen mazot deposunu sökmüştük sökerken kablolar karışmış ibre şase yapmış ondan çıkıyomuş böyle ufak tefek işlere kafanızı takmayın

herzaman çiftçi kardeşlerimizi bu konularda desteklerim
bende ki traktörlerin de 3ü nh 1i fiat 1i başak
ama nh kullansamda eger bir açıgı bir eksigi varsa satan bayiyide fabrikayıda yerden yere vururum para kolay kazanılmıyor
td65d dt traktörümün lastigi defalarca patladı içlastigi çinmalıydı dış lastik petlastı bayiye yapmadıgımı bırakmadım

fakat güzel kardeşim şuanda 2013deyiz
sen traktörü 2006da aldım diyorsun böyle mantık dışı birşey varmı 7 sene olmuş 7 senelik traktörün garantisimi olur tüketici dernekleri bile ilgilemez açıkçası
kaldıki aynı sorun komşu köyden birinin başına geldi 4-5 sene önce klima ve ısınma problemi vardı adamla servis ve bayi ilgilenmedi adamda mahkemeye verdi
adam hem bayiyi hem nh yi hemde servisi mahkemeye verdi mahkeme süreci epey zor ve masraflı olsada kazandı traktörü degiştirdiler başka bir nh ile
fakat o traktör yeniyken garantiliyken yaptı bunları
sen ardan geçen 7 sene sonunda bunları yaparsan benim tahminimce hiçbişey kazanamazsın
keşke traktör yeniyken yapsaymışsın bu saydıklarını

tt6054c link=topic=67443.msg766351#msg766351 date=1376499424' Alıntı:
altı üstü hararet tv ye çıkacaz demişsiniz çok saçma bence aha geçen bizim 54c ninde ibresi sona dayanıyordu korktuk noluyo diye servisi felan aradık hiç bişey yokmuş geçen mazot deposunu sökmüştük sökerken kablolar karışmış ibre şase yapmış ondan çıkıyomuş böyle ufak tefek işlere kafanızı takmayın
Kardeşim kusura bakma ama dışarıdan konuşmak insana çok kolay geliyor şunu unutma ki baba parası farklıdır,insanın alın teriyle yıllarca çalışarak kazandığı para farklıdır ve o markaya güvenip o kadar parayı veriyorsa servis o kadar öve öve o traktörü o adama satıyorsa arkasındada adam gibi durmasını bilecek kabin+klima için 5-6 bin lira ekstra ücret ödeniyor bu adam bu özelliği kullanamayacaksa niye ayrıca bir ücret ödesin parasının karşılığını istiyor ve sonuna kadarda haklı.
ANCAK
Garanti dışı kaldığı için traktör ne olur bilemiyorum

Fiatların en güzel özellliğide hareretin yükselmemesi ama bu mavilerin bazılarında bu hararet sorunu oluyo, sanırım 2005 modellerde kronik bir sorun. bizdede 2005 td85 vardı onunda hararet problemi vardı servis çare bulamadı 1 yıl olmadan sattık.

ByFreST0N link=topic=67443.msg766391#msg766391 date=1376506330' Alıntı:
Kardeşim kusura bakma ama dışarıdan konuşmak insana çok kolay geliyor şunu unutma ki baba parası farklıdır,insanın alın teriyle yıllarca çalışarak kazandığı para farklıdır ve o markaya güvenip o kadar parayı veriyorsa servis o kadar öve öve o traktörü o adama satıyorsa arkasındada adam gibi durmasını bilecek kabin+klima için 5-6 bin lira ekstra ücret ödeniyor bu adam bu özelliği kullanamayacaksa niye ayrıca bir ücret ödesin parasının karşılığını istiyor ve sonuna kadarda haklı.
ANCAK
Garanti dışı kaldığı için traktör ne olur bilemiyorum
adam memleket meselesi haline getirmiş madem traktörü aldığında hararet sorunu varsa servise güzelce anlatsın yapıyorlarsa yapsınlar yapmıyolarsa yeni sorunsuz Bi traktör getirsinler

bende var td110 lanet olsun aldığım güne...verdiğim para koç tan misliyle çıkar inşallah...amin.. :) :)
arkadaş almayın şuç fabrikada değil koç ta değil sana zorla satmıyor ki...git bak araştır acele etme...kalitesi belli bu markanın...ben alacağımda 10 kişiden 7 si alma oyuncak gibi dediler arızası çok olur dedıler zorlamaya gelmez dediler ama ben aldım 8 aydır kullanıyorum 18 defa servis geldi bunun 2 si yağ filtre değişimi için gerisi arıza...AVRUPA traktör alın ithal alın,traktörü bir kere alırsın fiyat pahalıdır ama emin olun verdiğin parayı karşılar değer buna...şimdi arkadaşlar traktörden şikayet edenler SUÇ KİMİN?sorun kendinize kendinizi yargılayın,ben kabulleniyorum suç benim hatalıyım biliyorum ithal traktör için 15bin fazla verecektim benım için çok para veremem dedım bunu aldım...son olarak arkadaşlar UZAK DURUN...ALMAYIN...biz yandık siz yanmayın...20 tane marka 1000 tane model var karşılaştırın kıyaslayın deneyin kullanana sorun benim gibi yapmayın...

keto19 link=topic=67443.msg766346#msg766346 date=1376498259' Alıntı:
aynı sorun bizlerdede yaşandı yeni tip plastik çok kanatlı pervaneyle değiştirdik hararet sorunumuz kalmadı
10 kanat pervane takıyorlardı bizde taktırmıştık
aslan07can link=topic=67443.msg766691#msg766691 date=1376648121' Alıntı:
bende var td110 lanet olsun aldığım güne...verdiğim para koç tan misliyle çıkar inşallah...amin.. :) :)
arkadaş almayın şuç fabrikada değil koç ta değil sana zorla satmıyor ki...git bak araştır acele etme...kalitesi belli bu markanın...ben alacağımda 10 kişiden 7 si alma oyuncak gibi dediler arızası çok olur dedıler zorlamaya gelmez dediler ama ben aldım 8 aydır kullanıyorum 18 defa servis geldi bunun 2 si yağ filtre değişimi için gerisi arıza...AVRUPA traktör alın ithal alın,traktörü bir kere alırsın fiyat pahalıdır ama emin olun verdiğin parayı karşılar değer buna...şimdi arkadaşlar traktörden şikayet edenler SUÇ KİMİN?sorun kendinize kendinizi yargılayın,ben kabulleniyorum suç benim hatalıyım biliyorum ithal traktör için 15bin fazla verecektim benım için çok para veremem dedım bunu aldım...son olarak arkadaşlar UZAK DURUN...ALMAYIN...biz yandık siz yanmayın...20 tane marka 1000 tane model var karşılaştırın kıyaslayın deneyin kullanana sorun benim gibi yapmayın...
kardeş bende 5 sene kullandım td95 hiç öyle dediğiniz gibi büyük sorunlarla karşılaşmadım,ufak tefek arızaları oluyordu olmuyor değil sonuçta türk montajı bunu alırken başta kabul edeceksiniz,ayrıca ben şuan 5060 kullanırken bile herkte klima çalıştırmıyorum hem motoru devirden düşürüyor hem fazla yaktırıyor.çok da rahat kullanımı oluyor hiç gerek duymuyorum herkte klımaya..bunlar için markayı kötülemenin anlamı yok,traktör alırken yerli anadol modellerden uzak duracağız hepsi bu

'Klimayı kapat' demek tam bir baştan savmacılık ve acizliktir! hatta dalga geçmektir..

Bunu diyen yetkilinin yetkisini, diplomasını elinden almak lazım..

Para dereden toplanmıyor, Nh-Koç çok sevdiğim markalar değildi zaten.. Para derdin olmayacak götürüp fabrikanın önünde yakacaksın.. vesselam!

Benzer bi olay bizim hidromekte başımıza geldi ama Allah ' tan fabrika sahip çıktı ama ağzımızın tadı kaçtı bi kere.. kalktım ta Ankaraya-fabrikaya gittim..

aslan07can link=topic=67443.msg766691#msg766691 date=1376648121' Alıntı:
Neden ithal ? Adamlar işini kalite için,markasını yükseltmek için yapıyor müşterisine satıp daha sonra yüzüne bakmamak için değil eğer Türk sanayiisi böyle devam ederse daha çok dizini döver milletimiz.Markalar önce müşterisinin çıkarlarını düşünmeli kendi çıkarlarını değil.Umudumuz KOÇ gibi büyük firmaların isminin böyle işlerde daha çok anılmamasıdır.

ByFreST0N link=topic=67443.msg766734#msg766734 date=1376676139' Alıntı:
Neden ithal ? Adamlar işini kalite için,markasını yükseltmek için yapıyor müşterisine satıp daha sonra yüzüne bakmamak için değil eğer Türk sanayiisi böyle devam ederse daha çok dizini döver milletimiz.Markalar önce müşterisinin çıkarlarını düşünmeli kendi çıkarlarını değil.Umudumuz KOÇ gibi büyük firmaların isminin böyle işlerde daha çok anılmamasıdır.
ağzına sağlık, bu türk sanayicisinin ürünlerinin hiçbirini almayacaksın boykot edeceksin belki hatayı nerede yaptıklarını anlarlar benim imkanım olsa toplu iğneyi bile dışarıdan getirtirim

kormac link=topic=67443.msg766801#msg766801 date=1376691840' Alıntı:
ağzına sağlık, bu türk sanayicisinin ürünlerinin hiçbirini almayacaksın boykot edeceksin belki hatayı nerede yaptıklarını anlarlar benim imkanım olsa toplu iğneyi bile dışarıdan getirtirim
Herkes ister adamım yerli olsun ithal traktör gibi kalitesi teknolojisi olsun ama yok yapan yok işte.Türk çiftçisinin kaderinde var bu,adamlardan teknoloji bakımından en az 10-15 yıl gerideyiz yapsınlar ithal traktör gibi kalitelisini %100 yerli malı traktörü ithal traktör yerine almazsam namerdim.Devir değişti kimse sırf Türk üretimi diye geri teknoloji kara düzen traktör almaz...

ByFreST0N link=topic=67443.msg766989#msg766989 date=1376776883' Alıntı:
Herkes ister adamım yerli olsun ithal traktör gibi kalitesi teknolojisi olsun ama yok yapan yok işte.Türk çiftçisinin kaderinde var bu,adamlardan teknoloji bakımından en az 10-15 yıl gerideyiz yapsınlar ithal traktör gibi kalitelisini %100 yerli malı traktörü ithal traktör yerine almazsam namerdim.Devir değişti kimse sırf Türk üretimi diye geri teknoloji kara düzen traktör almaz...
YERLİ MALI YURDUN MALI DİYEREK YOLDA KALAN ANADOLLARI BU MİLLETE ARTIK YUTTURAMASIN AYNEN KATILIYORUM,ARTIK Bİ TIKLA DÜNYAYA AÇILIYOR BİLGİYE ULAŞIYOR HERKES..NE ZAMAN ADAM OLURUZ BUNA OTURUP KAFA YORMAMIZ LAZIM,GÜNÜ KURTARMA ZİHNİYETİNDEN ARINIP NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRMEMİZ LAZIM(BAŞTA BAŞBAKAN ,CUMHURBAŞKANI)