Otoda milyonluk EFT vurgunu

Otoda milyonluk EFT vurgunu

Giriş: 15 Ağustos 2013 08:38

Kaparo bahanesiyle otomobil sahiplerinin banka bilgilerini alan çetenin yöntemi pes dedirtti. Sahte EFT ekranı ile ‘para hesapta ' diyen şebeke, 1 milyon liradan fazla vurgun yaptı.

Dolandırıcıların, satılık lüks otomobillere talip olduktan sonra fiyatta anlaştıkları araç sahiplerini oyuna getirme yöntemleri deşifre oldu. Güven sağlamak için kaparo veren şebeke, bu sayede ilk olarak para transferi için satıcının kimlik ve hesap bilgilerini aldı.

Devir anı geldiğinde ise bilgisayarda hazırlanan ve paranın satıcı hesabına geçtiğini gösteren sahte EFT ekranıyla, kurbanların inandırıldığı ortaya çıktı. Çok sayıda mağdur, ‘param hesapta ' diyerek arabalarının devir işlemini gerçekleştirdi. Son dönemde bir milyon liradan fazla vurgun gerçekleştirilen yöntemin son kurban 120 bin liralık otomobilini kaptıran işadamı A.N. oldu.

GERÇEĞİ BANKADA ANLADI

Kocaeli ' de yaşayan işadamı A.N. lüks otomobilini internetten satışa çıkardı. Daha sonra A.N, talip olan kişiyle telefonda görüşüp, buluştu. Fiyatta anlaşılınca dolandırıcı, güven sağlamak için işadamına 5 bin lira kaparo verdi. Bu parayı da devir sırasında vakit kaybetmeme bahanesiyle online havale için kurbanın kimlik ve hesap bilgilerini alarak yaptı.

Ardından A.N, dolandırıcının bilgisayarından gösterdiği 120 bin liranın da hesabına geçtiğini gösteren sahte EFT ekranını gördükten sonra, otomobilin devrini noterden gerçekleştirdi.

Dolandırıcıyla tokalaşıp, bankaya gidenA.N, paranın hesabında olmadığını görünce dolandırıldığını anlayıp, şikayetçi oldu.

Yöntem yaygınlaşıyor

Özellikle büyük şehirlerde benzer yöntemle bir milyon liradan fazla vurgun gerçekleştiğini açıklayan emniyet yetkilileri, “Dolandırıcılar, arasında hızla yayılan yöntemin kurbanı olmamak için paranın hesabınıza geçtiğini bankanızı arayarak öğrenin. Bu tuzakta, otomobilin devrini resmi kanallar aracılığıyla başkası adına gerçekleştirdiğiniz için hiçbir şey iddia edemiyorsunuz. Şüpheli durumlarda mutlaka güvenlik güçlerine haber verin” uyarısında bulundu.

Ynt: Otoda milyonluk EFT vurgunu

Aracın devrini noter huzurunda, gönül rızası ile ve 'parami aldım' diyerek verdiginiz için hak iddia etme ve derdinizi anlatabilmeniz çok güç.

Çünkü tüm tanıklar aleyhinize.

Dolandırıcı, 'Ne bankası? Ne EFT ' si? Ben kaporayi da, ana parayı da elden verdim' dediği an olay biter.

Çünkü tüm devir işlemlerinde (noter ve tapu müdürlükleri vs.) imzayı atmadan önce yetkili tarafından size 'paranizi aldınız mı?' sorusu sorulur. Sorulması yönetmelik gereği zorunludur. Bu nedenle imza atmanız. Parayı aldığınızın da kanıtı niteligindedir.

Olay hırsızlık degil, dolandırıcılık olarak geçtiğinden malınızı geri alabilmeniz de oldukça teferruatli.

Dolandırıcı 'ben parayı hesaba gecmiştim. Demek ki teknik bir arıza olmuş, peki benim maduriyetim ne olacak' dese, en az 3 aylık bir inceleme/dava zamanı kazanacak.

Bu kazandigi süre zarfında aracı kiralasa, dava sonunda da itirazsiz aracı geri verse, hiç ceza almadan paçayı kurtarabilir.

Kısaca her acıdan çok zekice ve (madur acısından) tehlikeli bir yontem.

Şu gayr-ı meşruya harcadığımız zaman ve zekayı, ilim-irfana harcasak, Mars ' ta kolonimiz vardı su an :)

Ynt: Otoda milyonluk EFT vurgunu

sebazios link=topic=67468.msg908268#msg908268 date=1406731431' Alıntı:
Şu gayr-ı meşruya harcadığımız zaman ve zekayı, ilim-irfana harcasak, Mars ' ta kolonimiz vardı su an :)

Çok sewdim bu lafını Yılmaz bundan sonra kullanacağım :) bende şöyle derim, ola ki oldu da Amerika kıtasını Türkler keşfetmiş olsaydı Dünya bugün kurumuş bitmiş bir halde olurdu....