Humik asitle tohum kaplaması ve ekim öncesi topraktan uygulaması

[size=14pt][size=18pt]Arkadaşlar merhaba,
Tohum kaplama konusunda, aaltan68 isimli forum üyesi arkadaşımızın açtığı; ‘ tohumların hümik asit ve çinko ile ıslatılması’ konusu vardı. Ayrıntılı bilgiler yazamadığım için konuyu tekrar açmak istedim. Konu ile ilgili firmaların uygulamalarını ve dozajlarını paylaşmak istedim. Bu sene, fasulye tohumlarını tki humas ile kaplayarak ektik, neticelerini hasat sonrası sizlerle paylaşacağım. Forum üyesi seyit hoca’da, iztar firmasının radixol isimli ürünüyle kaplama yaptığını başarılı neticeler aldığını belirtmiş. Uygulamayı yapan arkadaşlar ayrıntılı olarak uygulama metotlarını ve dekar/verim performansını yazarlarsa, hepimiz için faydalı olacağını umuyorum.
Öncelikle Türkiye Kömür İşletmelerinin tki hümas ticari isimli hümik asitinden başlayalım.
Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak bilimi ve bitki besleme bölüm başkanı Prof. Dr. Sait Gezgin; Tki hümas ' ın danışmanlığı yürütmektedir.

Ürünün etiket bilgileri:

Ürün ile ilgili yapılan deneme çalışması;
Bu çalışma;
2009 yılında, kuru koşullarda, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak, tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Konya Sarayönü Gözlü Tarım işletmesinde, farklı şekil ve dozlarda uygulanan TKİ-Hümas’ın, Altay 2000 ekmeklik buğday çeşidinin, bayrak yapraklarının besin elementi kapsamı, verim ve tane protein içeriğine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada ekim öncesi topraktan 1L/da, 2L/da , 3 L/da oranlarında uygulanmış ve tohum kaplamasında tohum ağırlığının yüzdesine göre 0.5, 1 , 5, 10 oranlarda tki humas tohuma kaplanmış ve iki farklı uygulama (ekim öncesi toprak ve tohum kaplaması) karşılaştırılmıştır.

Çalışmayla ilgili kaynak adresi http://www.tkihumas.gov.tr/humas/pdf/bugday.pdf
[/size]

[/size]

Ynt: Humik asitle tohum kaplaması ve ekim öncesi topraktan uygulaması

[size=12pt]Seyit hocanın uygulayıp, tavsiye ettiği radixol ürünün firma ve uygulama dozajları;

Tohumlarda Kullanımı;

Tohum hazırlığında kullanılır, tohumla karıştırılırken yapışmayı sağlamak için hafifçe nemlendirilmesi gerekir.

[/size]

[size=12pt]Çalışmanın sonuç kısmı;

Sonuçta,
Buğday bitkisinin azot ve fosfor ihtiyacının kimyasal gübrelerle karşılanması halinde ekim öncesi hem toprağa hem de tohuma karıştırılan TKİ‐Hümas uygulanması sonucunda;
Kontrole göre buğday bitkisinin bayrak yapraklarının besin elementi konsantrasyonlarında artışlar meydana gelmiştir ki;
Bu durum TKİ‐Hümas uygulamasının toprakta mevcut olan besin elementlerinden buğday bitkisinin yararlandığının en önemli göstergesidir.

Ayrıca buğday bitkisi yapraklarının besin elementi kapsamları dikkate alındığında TKİ‐Hümasın tohuma uygulanmasının toprağa uygulamasından daha fazla etkili olduğu görülmektedir

TKİ‐Hümas ekim öncesi toprak yüzeyine püskürtülerek uygulanıp ekim yapıldığında tane veriminde kontrole göre %12 ile % 25 arasında değişen oranlarda artışa neden olmuştur.

Bunun yanında TKİ‐Hümas ekim öncesi tohuma (tohum ağırlığının yüzdesi olarak) % 0.5 ile % 10 arasında değişen oranlarda kaplanıp sonra ekim yapıldığında tane verimlerinde kontrole göre % 21 ile % 33 arasında değişen oranlarda artışlar meydana gelmiştir.

TKİ‐Hümas ekim öncesi tohuma (tohum ağırlığının yüzdesi olarak) % 0.5 ile % 10 arasında değişen oranlarda kaplanıp sonra ekim yapıldığında tane protein içeriği TKİ‐Hümas ekim öncesi toprak yüzeyine püskürtülerek uygulanıp ekim yapıldığında tane protein içeriğinden daha fazla bulunmuştur.

TKİ‐Hümas ekim öncesi toprak yüzeyine püskürtülerek uygulanıp ekim yapıldığında tane protein kapsamında kontrole göre % 1.2 ile % 3.3 arasında değişen oranlarda artışa neden olmuştur.

Bunun yanında TKİ‐Hümas ekim öncesi tohuma (tohum ağırlığının yüzdesi olarak) % 0.5 ile % 10 arasında değişen oranlarda kaplanıp sonra ekim yapıldığında tane protein kapsamı kontrole göre % 2.2 ile % 3.5 arasında değişen oranlarda artışlar meydana gelmiştir.

Kaynak:http://www.tkihumas.gov.tr/humas/makale.asp[/size]

sertifikalı buğday ekiyoruz.ve tohumdan uygulama şansımız yok.topraktan uygularsak eğer dekara 4 litre de en iyi sonuç alınıyor.20 litrelik bidon alsak 92.04 tl / 5 (1 bidon 5 dönüm yere gidiyor) =18.40 kuruş dekar maliyeti var.
buğday verimi atmadan önce 244 kilo ,atııktan sonra 306 kilo.aradaki fark 62 kilo.62 kiloluk buğdayı 70 kuruştan satsak (öyle bir fiyat yok :) )4,34 kuruş kar ediyor.
sonuç olarak 18.40 kuruş maliyet 4.34 kuruş kar var.14,06 tl dönüm maliyetimiz yükselecek.çok mantıklı gelmedi.

fiyat bilgisi için
http://www.tkihumas.gov.tr/humas/fiyat.asp

Bende hep düşünüyorum bu hukuk asit isini ama banada pahalı geliyo. Tohumu kaplasak homojen olarak kaplaması sorun. Bence buna verilecek parayla 1 atım daha 33 nitrat atmak daha karlı gibi. Bizim burda millet humik asiti ot ilaciyla beraber yapraktan veriyo. Bir ise yaramaz diyorum ama adamlar memnun

[size=12pt]Gökhan hoca; söylediklerin baştan sona kadar çok doğru, yaptığın masrafı hasat sonrası telafi etmek çok önemli. Maalesef girdi maliyetleri yüksek.
Altan uygulamayı nasıl yapacağını sorduğu için konuyu açtım. Hümik asidi çoğu çiftçi ot ilacıyla beraber ve sulama yaparken uyguluyor. Orta anadolu topraklarının genelinde yüksek ph sorunu olduğu için, attığımız taban gübresinde mevcut bulunan fosfor kireç tarafından bağlanıyor.Yani yüksek ph ' lı topraklarda fosfor kayıpları oluşmaktadır.

Yüksek pH sahip alkalin topraklarda bitki besin elementlerinden bilhassa fosforun Ca ile çözünmez Ca - fosfatlar halinde baglanarak hale gelmeleri bu toprakların pH ' ya olarak ortaya özellikleridir.
Kaynak: http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.php/zfd/article/viewFile/5884/5677

Bunu engellemek için her sene toz kükürt uygulamak veya ekim öncesi tabandan hümik asit vermek fosfor kayıplarını önlemek için uygulanabilecek yöntemler.
Tabiki maliyetlerden dolayı uygulayabildiğimiz ölçüde.
[/size]
[size=12pt]Konuyla ilgili kaynak bilgilerini bulabildiğim ölçüde paylaşacağım.[/size]

gokhanozkan link=topic=67482.msg766816#msg766816 date=1376721752' Alıntı:
sertifikalı buğday ekiyoruz.ve tohumdan uygulama şansımız yok.topraktan uygularsak eğer dekara 4 litre de en iyi sonuç alınıyor.20 litrelik bidon alsak 92.04 tl / 5 (1 bidon 5 dönüm yere gidiyor) =18.40 kuruş dekar maliyeti var.
buğday verimi atmadan önce 244 kilo ,atııktan sonra 306 kilo.aradaki fark 62 kilo.62 kiloluk buğdayı 70 kuruştan satsak (öyle bir fiyat yok :) )4,34 kuruş kar ediyor.
sonuç olarak 18.40 kuruş maliyet 4.34 kuruş kar var.14,06 tl dönüm maliyetimiz yükselecek.çok mantıklı gelmedi.

fiyat bilgisi için
Gökhan bey yapmış olduğunuz hesaplamada sanki yanlışlık var gibi.
62kğ*700krş(buğday fiyatı 700krş olarak ele alındığında)çıkan sonuç 43400 etmesi gerekmezmi.
dönüm masrafı 18400 .
43400- 18400=25000 krş kar bırakmazmı .
yanlış anlaşılmamak dileğiyle ben yukardaki yazdıklarınızdan yola çıkarak bu sonuca vardım .

ergonamic müdürüm ben ph icin sıvı kükürt kullanıyorum ilk sulama suyunda dk 1 5 kilo arası gelecek şekilde veriyorum 1 hafta icinde toprak sünger gibi oluyor bitkinin daha hızlı köklendigini her gün görüyorum kuru fasulye tarımında uygulama yaptım hümik asit PH degerleri fazla gibi geldi ben PH degerleri 4-6 arası hümik asit küllanıyorum 2 veya 3 kez yagmurlama sistemiyle uyguluyorum ayrıca en önemli konu olan hümik asit parasına bir cuval daha fazla gübre alırım diyen arkadaşlar var topragın PH degeri cok yüksekse istersen bir kamyon gübre al dök bir kamyon taban gübresi at hic bir zaman tam faydasını alamassın atılan gübrenin yüzde 25 şini alır yüzde 75 şi boşa gider bitkilerde çok fazla gelişme olmaz benim yaptıgım uygulama sulu tarım şartlarında gübreyle en üst seviyede verimler alınmaz dengeyi takip etmek şarttır hem toprak hem bitki çifçilik basit degildir cokda zor degildir iş bilenin at binenindir

SEYİT link=topic=67482.msg767098#msg767098 date=1376834842' Alıntı:
ergonamic müdürüm ben ph icin sıvı kükürt kullanıyorum ilk sulama suyunda dk 1 5 kilo arası gelecek şekilde veriyorum 1 hafta icinde toprak sünger gibi oluyor bitkinin daha hızlı köklendigini her gün görüyorum kuru fasulye tarımında uygulama yaptım hümik asit PH degerleri fazla gibi geldi ben PH degerleri 4-6 arası hümik asit küllanıyorum 2 veya 3 kez yagmurlama sistemiyle uyguluyorum ayrıca en önemli konu olan hümik asit parasına bir cuval daha fazla gübre alırım diyen arkadaşlar var topragın PH degeri cok yüksekse istersen bir kamyon gübre al dök bir kamyon taban gübresi at hic bir zaman tam faydasını alamassın atılan gübrenin yüzde 25 şini alır yüzde 75 şi boşa gider bitkilerde çok fazla gelişme olmaz benim yaptıgım uygulama sulu tarım şartlarında gübreyle en üst seviyede verimler alınmaz dengeyi takip etmek şarttır hem toprak hem bitki çifçilik basit degildir cokda zor degildir iş bilenin at binenindir

[size=12pt]Seyit Hocam;
Leonardit ' ten elde edilen hümik asitler üretim aşamasında alkali madde ile muamele edildiği için ph değerleri (7-13) yüksek çıkmaktadır.

Aşağıdaki yapılan çalışmada artan dozlarda uygulanan hümik asidin toprak ph üzerindeki etkilerinin önemli düzeyde olmadığı görülmüştür. (Sayfa 4 , Tablo 3)
http://www.tkihumas.gov.tr/humas/pdf/Toprak_Tuzlu.pdf

Hümik-fulvik asit kaynakları:

Kaynak: http://www.tkihumas.gov.tr/humas/makale.asp

Tabloyu incelediğimizde, en iyi hümik fülvik asit kaynaklarının leonardit olduğu anlaşılmaktadır. Leoanarditin bu kadar değerli olmasının altında yatan sebep oluşma süresinin çok uzun yıllar olmasıdır.
Kaynak: http://www.siamad.com.tr/leonard304t304n-olu350umuve-jeoloj304s304.html

Gübretaş ' ın leonardit menşeli humas 15 isimli hümik asiti :

Kaynak: http://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUCTS/pro_detay.asp?gId=5&fId=35

Bitkisel menşeli hümik asitlerin ph değerleri genellikle düşüktür.

Kaynak: http://unikim.com/tr/product_display.php?cat=o&pr=orgamax_h

[/size]

gokhanozkan link=topic=67482.msg766816#msg766816 date=1376721752' Alıntı:

fiyat bilgisi için

[size=12pt]Gokhanozkan dikkatli bakınca yaptığın hesabın bazı kısımları hatalı gibi geldi bana,Şöyleki;

Sertifikalı buğday ekimi yaptığın için ekim öncesi dekara 4 litre pülverize ettiğini farzayalım. 1 dekar için maliyet/ hasılat hesabı yaparsak;
20 litrelik tki hümasın fiyatı: 92,04 Lira litre fiyatı 92,04/20: 4,602 lira 4 litre fiyatı 4*4,602 : 18,408 lira yani 1 dekar için ekim öncesi tki hümas maliyeti 18,408 lira

Tki hüması uygulamadığımız zaman 244 kg/da , 4 litre uygulandığı zaman 306 kg/da verim elde ediyorsak;
306 - 244 : 62 kg fark aradaki fark, 62 kg buğdayı ortalama 65 kuruşan sattığımızı farzedersek 62*0,65 : 40,3 lira eder. Ürünün maliyeti 18,408 lira, kazancı 40,3 lira
Bu şekilde olmalıydı. [/size]

FEHİM link=topic=67482.msg771048#msg771048 date=1378363895' Alıntı:
beyler bu hümük asitin sıvısı toz olanı var asit oranı %75-85 oranında değişiyor.bunun maliyeti için ne dersiniz.

[size=12pt]Katı hümik asitlere bir örnek:
http://www.altintar.com/urunlerimiz_humik_ve_fulvik_asitler_agrolic.php

Hümik fulvik asit muhtevası incelendiğinde sıvı hümik asitlerden içeriği oldukça yüksek.Fiyat olarak sıvı hümik asitlerden çok pahalı olduğunu biliyorum. İçeriğine göre mukayese edilirse hemen hemen aynı maliyete denk gelir.
[/size]

ergonomic link=topic=67482.msg771052#msg771052 date=1378365258' Alıntı:
[size=12pt]Katı hümik asitlere bir örnek:
http://www.altintar.com/urunlerimiz_humik_ve_fulvik_asitler_agrolic.php

Hümik fulvik asit muhtevası incelendiğinde sıvı hümik asitlerden içeriği oldukça yüksek.Fiyat olarak sıvı hümik asitlerden çok pahalı olduğunu biliyorum. İçeriğine göre mukayese edilirse hemen hemen aynı maliyete denk gelir.
[/size]
bu yıl bende deneme amaçlı alıp 100 dekar da denemek istiyorum malyeti nedir bu tür granür hümik asitin alan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim

%85 hümik asit oranlı 10 kg lık olanı 125 tl, 25 kglık çuvalda olanı tüccarın birinde 250 tl idi. orantısını sizler yapın artık. katı olan daha ekonomik gibi duruyor kötü yanı traktörle ilaç pompasına koyarken çok iyi eritilmesi gerekiyor memeleri tıkadığına şahit oldum.

FEHİM link=topic=67482.msg771097#msg771097 date=1378377166' Alıntı:
%85 hümik asit oranlı 10 kg lık olanı 125 tl, 25 kglık çuvalda olanı tüccarın birinde 250 tl idi. orantısını sizler yapın artık. katı olan daha ekonomik gibi duruyor kötü yanı traktörle ilaç pompasına koyarken çok iyi eritilmesi gerekiyor memeleri tıkadığına şahit oldum.

Bahsettiğin ürün hangi firmaya ait Fehim ?

1 ,2 ay gibi bir süre oldu şimdi hangi firmaya ait hatırlayamadım. yeride bana ters bir yerde yolum düştüğünde sormayı unutmam işallah.

Arkadaşlar toz leonardite o paralar verilmez. Normalde ederi 20-25 liradır.(25kğ)
Sıvı hümik asit kullanmak istiyorsanız; Kendinizde leonarditten hümik asit (asil adıyla potasyum humat ) elde edebilirsiniz.
Yaklaşı olarak 100 litresini 50-70 liraya maledersiniz.
Siz sormadan ben yazayım.
Potasyum humat yapılışı:
100lt suya 5 kğ potasyum hidroksit koyup karıştırın, (baziktir çıplak elle deymeyin yakar.)Daha sonra 25 kğ leonardit koyun ve 3-4 saat karıtırın.
1 gün dinlendirin leonarditin erimeyen kısmı kabın dibine çöksün. Üstünde doğru süzerek bidonlara depolayın.
İçerigini tahlil ettirmeyince bişey söylemek zor ama tki ninkine yakın olur leonarditin kalitesiyle alakalı.
VEEE bu ürünün topraktan kullanılması bence daha doğru tohumda kaplanabilir.
Yapraktan birkinin sitresini alacak başka şeyler kullanmak daha iyi olur kanısındayım.