BİR GÜNDE İKİ FUAR (TEKİRDAĞ-ÇORLU)

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Dün iki fuarı ziyaret ettim.İki sene ne çabuk geçti.Trakkulup ' e bu fuarlar için iki yıl önce yazdıklarımı tekrar okudum.
İlk olarak Karaevli ' yi gezdim.

Aletleri çalışırken göstermek güzel bir anlayış.Bazı arkadaşlar toprağın sulandığını ,onun için traktörlerin rahat çalıştığını yazıyorlar.Bu ayda ,beton gibi trakya toprağını sulamazsan ne yapsın traktörler.Bence amaç güç gösterisinden çok görsellik.Kendimiz pulluk için toprağın tava gelmesini beklemiyormuyuz? Sonbaharda bazen iki ay yağış bekleyip sonra bir hafta içinde 55-65 HP motorlarla bile toprağı sürüp,kesekleri ufalayıp, tırmıklayıp ekime hazır hale getirmiyor muyuz?
Bir yerde zurnalı gırnatalı ' ekip ' vardı.O da güzellikti. Ağır abilerin çiftliklerine ağır ve pahalı malzeme baktıkları bir fuar değildi.Çiftçiler neşeli ve rahattı.Her standı kahve gibi yapıp sohbet ediyorlardı.
Deutz ve Same ' de kampanya vardı.Fiyatlar pazartesi 10000 lira artacakmış. Kabinler ' Made in Amasya ' ,lastikler Petlas ' tı.Jantlar vb birçok yeri yerlileşmiş,iyi de olmuş.İtalya ' dan buraya ön ağırlık hammallığı mı yapılacak?Böylece fiyatlar da güzelleşmiş.

Valtra ,Hema ön dingil takmıştı.Finlilerin gözetiminde üretilen ve ihraç edilen bir dünya markasına ön dingilini takmayı kabul ettirmek bence büyük başarı .Valtra nın önündeki V işareti aynı zamanda Hema ' nın ve dolaylı olarak Hattat ' ında ' zafer ' işareti.

Hattat bazı üst beygirlerine pistonlu orta kol takmış.İşte size teknoloji.90 HP Hattat ' taki bu teknoloji mesela şu JD de yoktu.

Yağlı tohumlardan yağ çıkaran makine ilginçti.Meğer biz ayçiçeği yerine başka birşey yiyormuşuz.Makineden akan ayçiçeği yağı çok lezzetliydi.

Belarus ' a hoşgeldin.Claas ve Fendt her zamanki gibiydiler.Bol bol ' Claas ve Fendt hatırası ' fotoğrafına konu oldular. Forumumuzda uzmanları zaten bahsettiler.
Geldik Çorlu ' ya.
Yine yerli yabancı tarım aletleri.Bol bol traktör.
LS ve Kioti yoktu ama yeni Korelimiz gelmişti.

Landini ' de Tayfun Talipoğlu vardı.Konser vardı.Sosyal yönden güzel bir etkinlik.
Erkuntların üç çeşit Nimet ' i vardı.Lüks ve S ' te ön şaft koruması kalın sactan, E de ise plastiktendi.Ancak hiçbiri şaftı tam olarak kapatmıyordu.Bu konuda tee 10 yıllık önceki Uzel üretimi traktörlerin tamamen kapalı sistemde çalışan tam korumalı ön şaftlarını hatırladım.
Kubota arka ayarlı çeki sisteminde İtalyan damgası vardı.Hani %100 japondular?Avrupa montajıdır belki.
Çorlu ' dan aklımda en çok bu Finlandiya güzeli

Bir de fuar alanındaki köfteci dükkanında yediğim köftelerin lezzeti kaldı.

Ynt: BİR GÜNDE İKİ FUAR (TEKİRDAĞ-ÇORLU)

Güzel paylaşım olmuş elinize sağlık anlş-*s Dediğiniz gibi LS tratörlerin 2013 modelleri olmadığı için fuarlara gelmiyorlar galiba :S ve Kubotanın arka çeki grubu İtalya ' ya ait... Demek ki tamamen Japon değilmiş ;)

anayurtlu link=topic=67505.msg767043#msg767043 date=1376819824' Alıntı:
Güzel paylaşım olmuş elinize sağlık anlş-*s Dediğiniz gibi LS tratörlerin 2013 modelleri olmadığı için fuarlara gelmiyorlar galiba :S ve Kubotanın arka çeki grubu İtalya ' ya ait... Demek ki tamamen Japon değilmiş ;)

Yorum için teşekkür.Şeytanı bilmem ama birçok şeyin ayrıntılarda gizli olduğunu sanıyorum.Ne güzel, benim gibi meraklılarda çok. Meraklı birisi için iki fuarda bol ' malzeme ' bulunduran laboratuvarlardı.Yoksa ikisi de turist gibi gezersen birer saatte gezilecek yerlerdi.Aldığın yok sattığın yok,fuar gezmenin mantığı nerde diye düşünenler için cevabım ,tutkuda mantık aranmaz.
144fenomen için cevabım:
Yorum için teşekkür.Tarla gösterileri fuarı gezerken anons ediliyor. Ayrıca fuar girişinde tüm günün programı var.

alipasalierkan link=topic=67505.msg767092#msg767092 date=1376834390' Alıntı:
Güzel paylaşım...
tümosan 8095 link=topic=67505.msg767079#msg767079 date=1376829278' Alıntı:
ayrıntılı anlatım ve güzel paylaşım için teşekkürler Cemal bey.
nailyetek link=topic=67505.msg767065#msg767065 date=1376823191' Alıntı:
Paylaşım ve anlatım için teşekkürler.
Teşekkürler.
üçemli link=topic=67505.msg767061#msg767061 date=1376822815' Alıntı:
bizim landininin çekisiyle aynı alk-*s
Ben anlam veremedim.Hattat aynı parçayı matsam mı,matsan mı diye biryere yaptırmış markası yazıyordu, Japonya ' da demirci mi kalmamış )

Ağır Abi link=topic=67505.msg767141#msg767141 date=1376854881' Alıntı:
Paylaşım için tşk birinizdemi gitmedi mf 5400 serilerinin yanına yahu
Ben baktım ama sanıyorum daha önceden forumda tanıtılmıştı.Güzel traktörler.
memory43 link=topic=67505.msg767137#msg767137 date=1376853846' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=67505.msg767136#msg767136 date=1376853377' Alıntı:
eline sağlık güzel paylaşım..
Teşekkürler.