Toprak İşlemesiz (No-Till) Tarım

bu yıl bi kısım yeri il tarımdan alacağımız anıza ekim mibzeri ile ekmeyi düşünüyoruz. denemek için. yapanlar var mı veya görenler ? nasıl yaparız ne önerirsiniz ?

Ynt: Toprak İşlemesiz (No-Till) Tarım

İşlemeli yada işlemesiz üst üste aynı ürün zaten iyi değil.. Münavebe-ekim nöbeti, nadas olmalı..

NoTill (işlemesiz tarım-işlemeye hayır) yazarsanız çok videolar var.

UÖZKAN.77 link=topic=67561.msg767737#msg767737 date=1377114447' Alıntı:
İşlemeli yada işlemesiz üst üste aynı ürün zaten iyi değil.. Münavebe-ekim nöbeti, nadas olmalı..

NoTill (işlemesiz tarım-işlemeye hayır) yazarsanız çok videolar var.
evet baktım dediğiniz doğru.şimdi ben nete toprak işlemesiz tarım falan die yazıp yapanlarıda izledim. bilmem tarım müdürleriyle falan. adamlar iyi olduğunu sölüyo videoda. bunu ekenler ekili yeri bir senen beklettikten sonra mı ekio ki

goldrock_38 link=topic=67561.msg767745#msg767745 date=1377115028' Alıntı:
bizde deneyip bi fikir sahibi olacaz bakalım hayırlısı
Çünkü benim bildigim sadece goble disklerine benzer şeyler var önünde onların arkasından tohumlar bırakılıyor yanlış hatırlıyo olabilirim affola kuru anızda bu yeterli olurmu yeterli olmazsa daha derine ekilmesi gerekir ve buna bağlı olarak gerekli hp artar

ByFreST0N link=topic=67561.msg767750#msg767750 date=1377115124' Alıntı:
Çünkü benim bildigim sadece goble disklerine benzer şeyler var önünde onların arkasından tohumlar bırakılıyor yanlış hatırlıyo olabilirim affola kuru anızda bu yeterli olurmu yeterli olmazsa daha derine ekilmesi gerekir ve buna bağlı olarak gerekli hp artar
evet aynen dediğin gibi olur abi. yeterli güçte traktör buluruz o sıkıntı değil. ekersek olur mu buğday orası düşündüğümüz

sanırım sadece hububat tarımı icin gecerli ya şimdi yeni model ekme mübzerleride ekiyor saten veya eski modellerde eker topragın organik maddesi azsa gecmeyebilir genelde ekim oluyor

SEYİT link=topic=67561.msg767757#msg767757 date=1377115478' Alıntı:
sanırım sadece hububat tarımı icin gecerli ya şimdi yeni model ekme mübzerleride ekiyor saten veya eski modellerde eker topragın organik maddesi azsa gecmeyebilir genelde ekim oluyor
sanırım öle. teşekkur ederim ilgilendiğiniz için

Tabii ki işi uzmanlar bilir ama ben kendi fikrimi söylüyorum,sert anız ise rotavatör gibi bir aletle toprak yumuşatılıp hayvan gübresi dağıtılarak sonra ekilebilir tohum çıkışı çok daha güzel olur kanaatindeyim mibzerin derine işlemesi kolaylaşır aksi takdirde sert toprağa geçsede verimli olmaz gibi

ByFreST0N link=topic=67561.msg767763#msg767763 date=1377116022' Alıntı:
Tabii ki işi uzmanlar bilir ama ben kendi fikrimi söylüyorum,sert anız ise rotavatör gibi bir aletle toprak yumuşatılıp hayvan gübresi dağıtılarak sonra ekilebilir tohum çıkışı çok daha güzel olur kanaatindeyim mibzerin derine işlemesi kolaylaşır aksi takdirde sert toprağa geçsede verimli olmaz gibi
yumuşak toprakta deneyelim bakalım bi