70-135 BG SATILIK ZETOR!

Ynt: 70-135 BG SATILIK ZETOR!

Tüm zetorlarda HAVA standart. Zaten çıplak motoru standart olarak havalı üretiyor yıllardır..

Bunlarda ileri geriler debriyajlı. Gelirse yeni gelecek Forterra HSX ' lerde debriyajsız oldu. Power serisinde de debriyajsız..

80 ' likte direksiyonun solunda, 135 ' likte sağda vitesin yanında.

Modellere tekrar bakmak lazım. 2011 ' in sonunda ülkeye girdi diye biliyorum..

Bu arada ön kepçe için acizane bikaç öneri;

*Esaslı-ağır işlerde çalışacaksa KESİNLİKLE 4X4 olmalı

*Sadece 4x4 olması da yetmez Zetor 2008 sonrası zaten güçlü olan ön dingilin dayanımını daha da artırdı, bütün yükün bindiği ön dingil ÇOK güçlü olmalı

*İleri geri mümkünse debriyajsız ama KESİNLİKLE direksiyonun hemen solunda olmalı (JCB, Hidromek gibi..)

*Motor enine-boyuna şaseli kalıplı, ağır olmalı

*Kepçe ortadan bağlantıyla işin kolayına kaçılarak değil TAM ŞASE olmalı (burda 4x4 70 ' lik Hattat kepçe işinde ortadan ayrıldı!)
Zetorda kepçe için orta bağlantı yok diye üzülmüştüm. Kepçeci işimiz uzadı deyince, şimdi ÇOK mutluyum.. Ayrıntı atabilirim biraz karışık oldu ama gerçekten ÇOK önemli...

Abi her nekadar motorların satılmasına uğraşsam da ve her nekadar Zetor farkı olsa da uzun vadede, ağır işte 4x4 şart derim.

Hatta 100 ' lük 4x2 olacağına 80 ' lik 4x4 olsun özellikle kepçede ÇOK daha fazla iş görür. 1600-1800 kg ' a kadar palet indirdim (yüklemek çok daha zor 1500 ' ü geçemem gibi) bu yüklerde 90 ' lık 4x4 Zetor tek çekerde gitmiyor! Arka tekerler yerdeymiş gibi gözüksede tam oturmadığından arkaya da çok fazla ağırlık koymadığımızdan gitmiyor.

Ha kuru gübre kovayı tam doldursan da 1 tonu bulmaz yaş anca bulur yani bizim palet örneği çok üst limit ama kepçede ön dingil ve 4x4 ÇOK önemli.

İlla da 80 ' lik 4x2 ile çalışcam derseniz bizim gibi her işe piyasaya çalışmaz! Arka küçük kepçelere göre ise sadece kendi işinizi fazlasıyla görür. Arkaya 1 ton beton takmanız şartıyla...

İşte broşür bilgileri..

Teşekkürler Umut usta.

Derdimi tam anlatayım, Gübre işinde yükleyip kendisi götürüp getirecek dağıtacak 4x4 80-100lük kepçeli, hawalı, shuttle, yol witesli we 125-150lik hidrolikleri güclü iki traktör arayışım war...

Özelden telimi yazdım farkına waramamışım kusura bakma...

UÖZKAN.77 link=topic=67569.msg773682#msg773682 date=1379008481' Alıntı:
Basri abi 70 ' liğin arkalar ne yazıkki tahmin ettiğim gibi 30 jant! Aslında opsiyon 28 var ama burda şimdilik yok!

90 ' lık burda sıkça paylaştığım bizdeki Zetor... diğer fotoğraflar.

Abi çok teşekkür ederim.
Adamlarla görüştüğümde de baktırmıştım 30 olduğunu biliyordum.
Fiyatta anlaşsak arkayı orjinal 24, önleride 18 yapacaktım.
Zetorun kendi üretimi var bu jantlardan.

Çok yakışıklıymış ama...

Dönüp dönüp bakıyorum ama, harbi makinaymış...

Basri abi Zetorun 4x4 ' lerde önlerde 24 jant bulunur, var. Alıp arkaya mı takcan..?

18 Jantı da Keşan Hasan usta veya Sakaryada bi mühendis arkadaş var sorulabilir. Son çare özel yaptırılır, gerçi başka motordan da uyabilir neyse... Fiyat olarak aranızda uçurum yok ortanız bulunabilir.. Yalnız tekrar ediyorum Zetoru sakın ufak işleri yapacak minik bi bahçe motoru olarak düşünme! O 70 ' likle bilimum ağaç kökü bile sökersin o kadar :) Keşke bi binip sesini duyma şansın olsa. Tüm samimiyetimle söylüyorum büyülü, ney gibi çok derinden çiğerli bi sesi var...

Murat abi 125-150 arası lafı hiç uzatmayacam yerinde olsam Forterra 135 ' ten şaşmam! Emsali motorlardan üstün olduğu gibi bu düşük modellilerden onlara göre çok uygun fiyata alma imkanı da var..

Kepçe meselesi ise biraz uzun;

Abi az biraz operatörlüğüme de güvenerek 4x2 bırak traktöden kepçe olmaz derim! Olurda olmaz! Şimdi bazıları eskiler hep 4x2 ne olmuş diyebilirler.. doğru eski kepçeli motorların %90 ' ı 4x2.. ama gelgelelim tad vermez! ancak ufak tefek iş görür.

Elimizdeki 100 bg 9 ton Hidromek bile 4x2 modunda tad vermiyor o kadar! Şimdi bu kepçe olayında 'yüke girme' dediğimiz bi hadise var zurnanın zırt dediği olay bu!

Nasıl anlatsam.. yüke girme olayını.. makina hafriyata, gübreye ilk yanaşırken ön kova ve dişler tatlı yere bakar iyice dayandıkça tatlı tatlı kaldırırken kova tam dolduğunda sizde artık en son noktaya varıp kovayı dişleri iyice toplayıp havaya bakar konuma getirmiş olursunuz.

İşin ideali budur. Video olsa daha iyi anlaşılır.. bu olay sizin iş hızınızı-verimliliğinizi belirler. Yani ön kovayı yarım yamalak doldurursanız 5 dk iş olur 10 dk.. günde 100 römork yerine 70 römork dolar ..vs.

İşin hızlı ve verimli olması için iyi makina iyi operatör ŞART!

Verimli-tatlı yüke girme 4x2 ile mümkün değil! Kova tam kapasite dolmaz..

Murat abi yıllık kaç römork gübre çalışmanız var? Eğer 100 römorkun altında ve piyasaya çalışmam derseniz 4x2 idare eder. 2 şartla;

*Arkaya 1 ton beton dökülecek

*Ön dingil hatta lastikler modifiyeyle güçlenecek (bunu yapan kepçeciler var)

İşimiz çok, hafriyatta yapsın, piyasaya da çalışsın derseniz bizim 90 ' lık gibi 4x4 bişey ŞART.

Son olarak 70 bg üzeri kepçe takılsın takılmasın hangi motor alıranız alın 4x4 olmalı derim... pulluk için de 4x4 çok ideal.

2 adet 4x4 kabinsiz Zetor var. 70 ve 90 ' lık...

Vitesler sağda, ileri-geri solda. 4x4 ' e geçiş manuel.. 90 ' lıkta gölgelik var. 70 ' likte sadece emniyet demiri. Galvaniz basamak, hava, ayarlı hidrolik direksiyon, 6 vites 2 takviye standart... egzoslar alttan bahçeye uygun.

UÖZKAN.77 link=topic=67569.msg775494#msg775494 date=1379409312' Alıntı:
Basri abi Zetorun 4x4 ' lerde önlerde 24 jant bulunur, var. Alıp arkaya mı takcan..?

18 Jantı da Keşan Hasan usta veya Sakaryada bi mühendis arkadaş var sorulabilir. Son çare özel yaptırılır, gerçi başka motordan da uyabilir neyse... Fiyat olarak aranızda uçurum yok ortanız bulunabilir.. Yalnız tekrar ediyorum Zetoru sakın ufak işleri yapacak minik bi bahçe motoru olarak düşünme! O 70 ' likle bilimum ağaç kökü bile sökersin o kadar :) Keşke bi binip sesini duyma şansın olsa. Tüm samimiyetimle söylüyorum büyülü, ney gibi çok derinden çiğerli bi sesi var...

http://www.wollerequipment.com/new_galleria.asp?sid=08811762X9K17K2013J7I26I31JAMQ4766R0&veh=199307&CatDesc=&

bunun gibi birşey olacaktı.
Jant işi halledilebilir.
Özkan abi inan verebileceğim en yüksek rakamı verdim.
Biraz daha düşüneyim. Senle konuşuruz yine.

Çok saol abi...

Zetor-2 adet deneme motoru var satılık.

Bu 8441 (net 82 bg) diğeri 90 ' lık (net 87 bg)..

Diğer fotoğrafta Forterra 135 ' in arkadan görünüşü 6+1 damper çıkışı ve düğmeli hidrolik kontrol..vs.

Murat abi bu video daha önce paylaşılmıştı.. fakat kepçe konusunun iyice açığa çıkması için buraya koydum. Videodaki Proxima 85.. orada JCB, Hidromek olsa ancak o kadar çalışır.. aynı yerde 100 ' lük 4x2 olsa bu kadar çalışamaz!

Şu vaziyette çamur yerine yaş hayvan gübresinin içinde bizim 90 ' lıkla çalıştık. Aradan 1 ay kadar zaman geçti yer epey kurudu bizim hidromek aynı köye gitti başka bi işe.. Zetorla gübresini yüklediğimiş vatandaş 'şu gübreliği Hidromekle bi düzeltiverin çok fazla derin teker izi var' dedi... Zetorun dans ettiği yere bizim Hidromek girdi çalışamadığı gibi de battı :)

Hafriyat, forklift işleri değil ama hayvan gübresinde Zetor, Hidromekten üstün :)

Zetor Proxima Plus 85 + ładowacz czołowy( Ladowanie obornika)

UÖZKAN.77 link=topic=67569.msg777621#msg777621 date=1379956065' Alıntı:
Murat abi bu video daha önce paylaşılmıştı.. fakat kepçe konusunun iyice açığa çıkması için buraya koydum. Videodaki Proxima 85.. orada JCB, Hidromek olsa ancak o kadar çalışır.. aynı yerde 100 ' lük 4x2 olsa bu kadar çalışamaz!

Şu vaziyette çamur yerine yaş hayvan gübresinin içinde bizim 90 ' lıkla çalıştık. Aradan 1 ay kadar zaman geçti yer epey kurudu bizim hidromek aynı köye gitti başka bi işe.. Zetorla gübresini yüklediğimiş vatandaş 'şu gübreliği Hidromekle bi düzeltiverin çok fazla derin teker izi var' dedi... Zetorun dans ettiği yere bizim Hidromek girdi çalışamadığı gibi de battı :)

Hafriyat, forklift işleri değil ama hayvan gübresinde Zetor, Hidromekten üstün :)

Zetor Proxima Plus 85 + ładowacz czołowy( Ladowanie obornika)

Umut Ustam sağolasın Allah Razı olsun emeklerin için ama şunu öğrendim aramızda kalsın ;) Proxima Power 100 ' den aşağısı kesmez artık beni:) Şu N111 işi olmazsa o power 100ü alacak gibiyim satılmazsa o wakte kadar. Fiyat/Fayda Analizine göre acaip puanı yüksek bende:)

Proxima power 100 ' ün bizde hesabını yaptık, anlatmıştım.. inşallah kıymetini bilecek bi dosta tanıdığa gider. Ona bi FL-3800 kepçe attımı JCB gibi çalışır...

Zetorlar fayda/masraf olarak çok çok iyi. O motor hepten iyi, senden önce davranıp biz almazsak kolayca satılacağını sanmam :)

Gel sana bizim kepçeliyi olduğu gibi verelim abi :)

Umut kardeşim hayvan gübresi lastiği çok ayırır seçer,eğer işmakinasının lastikleri orjinal ise sık tırnaklı düz tabanlıdır çamura uygun değil vede kendisi ağır, zetorun lastikleri işmakinasına göre seyrek tırnaklı ve hafif ondan yürür, hayvan gübresi ile çok uğraştığım için bilirim.

UÖZKAN.77 link=topic=67569.msg777637#msg777637 date=1379958284' Alıntı:
Proxima power 100 ' ün bizde hesabını yaptık, anlatmıştım.. inşallah kıymetini bilecek bi dosta tanıdığa gider. Ona bi FL-3800 kepçe attımı JCB gibi çalışır...

Zetorlar fayda/masraf olarak çok çok iyi. O motor hepten iyi, senden önce davranıp biz almazsak kolayca satılacağını sanmam :)

Gel sana bizim kepçeliyi olduğu gibi verelim abi :)

Sağolasın, nasip diyelim. Dediğin gibi kıymet bilene giderse inan bende sewinirim....

Zetor da Power ' dan aşağısı kesmez ustam beni:) 3 wakte kadar netleşir benimki....

Kepçe de taw ettin beni Özkan Makina ' ya ikna oldum...Sayende epey bir şey öğrendik teşekkür ederim...

Lastik olarak Zetor avantajlı, üzerinde orjinal Çek radyal, dubleks MİTAS var.. Hidromekte düz Lassa kazıcı yükleyici lastiği

Ağırlık olarak ise Hidromek 9 ton, Zetor kepçeli olarak 5-5,5 ton arası..

Lakin Zetor 87 bg Hidromek JD motorlu 99 bg.

ismail_17 link=topic=67569.msg777639#msg777639 date=1379958603' Alıntı:
Umut kardeşim hayvan gübresi lastiği çok ayırır seçer,eğer işmakinasının lastikleri orjinal ise sık tırnaklı düz tabanlıdır çamura uygun değil vede kendisi ağır, zetorun lastikleri işmakinasına göre seyrek tırnaklı ve hafif ondan yürür, hayvan gübresi ile çok uğraştığım için bilirim.

İsmail abi gelmiş taşı gediğine koymuş gitmiş.... :) Sağolasın İsmail abi senden de bir şey daha öğrenmiş olduk...

Bu arada kepçenin ağzı kaynak dişli (vidalı değil) ve yekpare olacak..

Aç kapa-Kurtağzı trübüne, göze hitap eder, albenisi var o kadar..

Geçen epey bi yerleşmiş taşa toprağa giriştik bu fikir iyice netleşti bende, kurtağzı o kadar çalışmaz.. bi de sonradan ufak bi siperlik eklettik o şart. Tek parça kepçeyle Zetor yer yer taşları ortadan karpuz gibi ayırdı... Daha öncede iyice bastırdımı ağaç kökü kestiğimiz oldu..

UÖZKAN.77 link=topic=67569.msg777648#msg777648 date=1379959459' Alıntı:
Bu arada kepçenin ağzı kaynak dişli (vidalı değil) ve yekpare olacak..

Aç kapa-Kurtağzı trübüne, göze hitap eder, albenisi var o kadar..

Geçen epey bi yerleşmiş taşa toprağa giriştik bu fikir iyice netleşti bende, kurtağzı o kadar çalışmaz.. bi de sonradan ufak bi siperlik eklettik o şart. Tek parça kepçeyle Zetor yer yer taşları ortadan karpuz gibi ayırdı... Daha öncede iyice bastırdımı ağaç kökü kestiğimiz oldu..

Ustam o aşamaya gelince senin gibi bu işte uzman tecrübeli bir dostumuzun önerilerini almadan yola çıkmam:)

Ufak bi ayrıntı daha... görsellik için kepçenin ön kova 1 m3 ve üzeri büyüklükte olursa bide eni 200 cm ' nin 205 cm ' nin üstündeyse... motor epey zorlanır debriyaj balatayı çok çabuk yer..