Ayçiçeğinde oyunlar

Yalçın BAYER
ybayer@hurriyet.com.tr
22 Ağustos 2013

Ayçiçeğinde oyunlar

TÜRKİYE Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı Çorlu’da yapıldı.

Oda başkanları, ayçiçeği fiyatlarına isyan etti. Geçen Yıl 1 kg ayçiçeği 1.50 TL iken, bu yıl 1 TL’ye hatta onun da altına düşmeye başladı.
Tekirdağ Ziraat Odası Başkan Vekili Şerif Baykurt, üretici ve köylünün dışında tüketicinin ne gibi durumlarla karşılaşacağını bize şöyle özetledi:

“Ayçiçeği ülkemiz insanı için vazgeçilmez bir yağ bitkisidir, çünkü Türkiye bitkisel yağ tüketiminin % 70’ini ayçiçeği yağından karşılıyor. Ama gel gör ki ayçiçeği çiftçisi gerçekten şokta... Bizler Tekirdağ ve Trakya çiftçisi olarak ayçiçeğini yıllardan beri ekiyor ve ülke üretiminin ancak % 35’ini karşılayabiliyorduk. Hep diyorduk ki, özellikle ben 15 yıl Tekirdağ Ziraat Odası Başkanlığı yapmış biri olarak Adana, Konya, Urfa özellikle GAP bölgesinin ayçiçeği üretimine girmesiyle yurtdışına ödediğimiz milyarlarca dolar ülkemizde kalacağı için umutlanıyorduk. Buna karşın Türkiye’de yıllık üretim 900 bin tondan 1.6 milyon tona çıktı, üretim % 50 arttı ama fiyat % 30 düştü. Bunu anlamak mümkün değil. Sanılmasın ki bu üretilen ülke ihtiyacını karşılayacak.

Yine Türkiye yılda 400 ila 500 bin ton arası bitkisel yağ ithal etmek zorunda... 2013 yılı 1 dekar ayçiçeği maliyeti 190 TL. Bunun içinde tarla kirası yok, yani fiyat 1 TL seviyelerinde olursa ancak maliyet karşılanır, diğer taraftan ayçiçeğine verilen devlet desteği 3 yıldır neredeyse hiç artmadı. Hâlâ 24 kr; böyle giderse seneye Konya, Adana ve GAP çiftçisi ayçiçeği üretiminden kaçar. Bu da yine dışa bağımlılığı arttırır.

Geçmişte bunu biz yaşadık, bakın ta 1980’li yıllarda Türkiye ayçiçeği üretimi 1 milyon 250 bin tonlara ulaşmıştı. Ama özellikle 1984 sonrası ben dışarıdan daha ucuza getiririm mantığı ayçiçeği üretimini 650 bin tonlara kadar düşürmüştü.

TABAN FİYATI YOK

Lütfen diyorum, sayın yetkililer bizim bu sesimize kulak versinler.
Bu hafta içinde Tekirdağ’da hasat başlıyor. Ancak taban fiyatı yok. Zaten beklemek de yanlış olur, çünkü 2000 yılından itibaren ayçiçeği devlet desteklemesinden çıktı. Yani serbest piyasada belirleniyor. Burada şöyle bir yanılgı var; ayçiçeğinin en büyük alıcısı Trakya Birlik yıllara göre ülke üretiminin % 50’sine kadar mubaya (satın alma) ediyordu ancak 2000 yılından itibaren devlet bütün birlikler gibi Trakya Birlik’i de hesabını yap öyle al, zarar edersen ben karışmam dedi. Dolayısıyla fiyatlar tamamen dünya fiyatları da göz önünde bulundurularak belirleniyor. Hasbelkader ben de o kurumun 2005-2008 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini yaptım, ama yine de Trakya Birlik bu yıl geçmiş yıllarda olduğu gibi ortağını mağdur etmeyecektir.

ÇÖZÜM VE GÜMRÜK BİRLİĞİ

Dediğim gibi çözüm yurtdışından yapılan ithalatta uygulanan vergilerin arttırılması, 1995 yılında AB ile yapılan Gümrük Birliği antlaşmasına göre devlet ithal edilen ay çekirdeğinden % 27, ham yağdan da % 36’dan fazla gümrük vergisi uygulayamıyor. Bu da o günkü hükümetin yaptığı en kötü antlaşmalardan biri, bunu da belirtmek lazım. Bu sebeple ‘referans fiyat’ uygulayarak bu işi çözmek gerek. Çünkü geçmişte bu sistem uygulandı.

Nedir bu sistem diyeceksiniz, referans fiyat uygulamasında devlet sanayiciye dedi ki, ‘Sen kaça alırsan al ama ben 750 dolardan vergini alırım’ bu da otomatik olarak ithal fiyatlarını yükseltti. Bugün aynı sistem uygulanırsa ve alınan bu vergiler devletin cebinden hiç para çıkmadan çiftçiye verilen desteklere eklenerek devlet desteği en az kg başına 50 kr’a çıkartılırsa, ülke çiftçimizin mağduriyeti giderilebilir. Yoksa Konya, Adana, GAP çiftçisi ayçiçeği üretiminden kaçar, yine dışarıya bağımlı hale geliriz. 2008 yılında dünyadaki krizde ayçiçeği fiyatları 950 dolara kadar çıktı, biz üretmeyelim de görelim bakalım yağı kaça yiyoruz.”

Ynt: Ayçiçeğinde oyunlar

yerel gazetenin haberine göre Keşan ın köylerinde biçimi durdurmuşlar. <fiyat yoksa ayçiçeğide yok >diye başlık atmışlar.işallah haber doğruysa tüm Türkiye ye yayılırda çiftçiler biraz zahmetten sonra rahata kavuşur.

bugün malkarada denk geldim yağlı tohumlara traktörlerle çiçek taşıyorlar, gübreye zam akşam mazota zam ama çiçeğe indirim yazıklar olsun bu ülkede çiftçinin hakkını savunmaya çalışan (savunmayı beceremeyen) kurum ve kişilere. Hayatında 1 dekar yer işleyip ürün yetiştirmemiş kişiler başımızda olup işimize karışırsa olacağı budur

Hermiyas link=topic=67578.msg767837#msg767837 date=1377155776' Alıntı:

Nedir bu sistem diyeceksiniz, referans fiyat uygulamasında devlet sanayiciye dedi ki, ‘Sen kaça alırsan al ama ben 750 dolardan vergini alırım’ bu da otomatik olarak ithal fiyatlarını yükseltti. Bugün aynı sistem uygulanırsa ve alınan bu vergiler devletin cebinden hiç para çıkmadan çiftçiye verilen desteklere eklenerek devlet desteği en az kg başına 50 kr’a çıkartılırsa, ülke çiftçimizin mağduriyeti giderilebilir. Yoksa Konya, Adana, GAP çiftçisi ayçiçeği üretiminden kaçar, yine dışarıya bağımlı hale geliriz. 2008 yılında dünyadaki krizde ayçiçeği fiyatları 950 dolara kadar çıktı, biz üretmeyelim de görelim bakalım yağı kaça yiyoruz.”
Müdahale denildiği gibi hemen yapılmalı hasat zamanındayız malum.Vergi arttırıldığı takdirde fiyat yukarı çekilerek, hasat zamanında olduğumuz şu süreçte çiftçinin mağduriyeti bir nebze olsun engellenmelidir.Herşeye zam çiçeğe indirim.Hiçbir mantığım bunu kabul etmiyor.

Memleket krize girdi dolar 2TL oldu, krize girmese 2 TL olutmuydu?

2008 krizinden hemen önce 4 ağustos 2008 dolar 1,1500 TL iken 5 yıl sonra ağustos 2013 de 2 TL oldu

Artış %74 oldu

Akaryakıt dağıtıcıları dolar arttı diyerek zam üstüne zam yapmaya başladı arkası zamlar hazırda bekliyor

Çünkü dolar 2,2000 TL olması beklenmeye başladı,

Bu durumda mazotun 5 TL dahi olabileceği düşünülmelidir.

Gübreye zam için gereken şartlarda oluştuğuna göre önümüzde Ekim sezonuna girerken zam kaçınılmaz görünüyor

Üretici ürününü bu şartlar altında satarsa zararı artacağı muhakkak

Depolama şansı olan üretici varsa depolamalıdır.

Doların artmasıyla birlikte dışardan ithal edileceği düşünülen ayçiçeğininde fiyatı otomatik artıyor üreticimizde en azından bu etkiyi dikkate alarak şu anda içerde oluşan fiyatları gözardı etmeli ve imkanı varsa hasattan sonra oluşacak fiyatları beklemelidir diye düşünüyorum.

Hiç kolay değil, uğraş çabala o kadar masraf et, çekirdek parası kazanama.

Allah Türk çiftçisinin yardımcısı olsun.