' Kalkınma ' destekli yerli orkide üretti
23 Ağustos 2013 Cuma 07:48
Son Güncelleme: 07:59

Şirket, ilk etapta 200 bin adet orkide üretti

Çukurova bölgesi ekilebilir arazi bakımından dünyanın ilk 10 ülkesi arasında bulunan Türkiye ' nin iklim, coğrafya ve sahip olduğu potansiyel bakımından en önemli tarımsal üretim merkezi. Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) bu bölgede Adana ve Mersin illerinde faaliyet gösteriyor. Kurulduğu günden bugüne toplam 16 mali destek programı düzenleyen ÇKA bu programlar kapsamında toplam 2 bin 546 başvuru aldı. Bu projelerden 541 ' i desteklendi. Proje teklif çağrıları kapsamında 135 milyon lira ve doğrudan faaliyet desteği kapsamında ise 456 bin lira kaynak aktardı. Çukurova Kalkınma Ajansı ' nın destelediği projelerde makine-metal eşya, gıda ve içecek imalatı ve kimya sektörleri ön plana çıkıyor ancak, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Sarbak, 'Pek çok farklı sektör ve alanda bölge potansiyelini ortaya koyan araştırmalar yapmayı, gerekli durumlarda da mali destek mekanizmaları ile özellikle KOBİ ' lere destek olmayı amaçlıyoruz' dedi.

Çukurova Kalkınma Ajansı ' nın desteklediği Garden ve Koala Peyzaj şirketi Türkiye ' de bir ilki gerçekleştdi. Şirket Türkiye ' de üretilmeyen orkide çiçeğinin üretimine başladı.

1 milyon liralık yatırım yaptı

Garden ve Koala Peyzaj şirketi Çukurova Kalkınma Ajansı desteği ile Türkiye ' de bir ilki gerçekleştirdi. Şirket, ÇKA ' nın 386 bin liralık desteği ve kendi bütçesi ile toplamda 1 milyon liralık bir yatırım yaptı ve Türkiye ' de üretilmeyen orkide çiçeğinin üretimine başladı. Proje ile özel sera ve ekipmanları alındı. İlk etapta 200 bin adet orkide üretimine başlandı. Şirket Türkiye ' nin ithalat rakamı olan 1,5 milyon orkideyi üretmek vee orkide ithalatında Türkiye ' nin dışa bağımlılığını bitirmeyi hedefliyor. Şirketin şimdiki hedefi bu yılki ihracatını 2.5 milyon dolara çıkarmak var.