Lemken ' in değer ölçütü: Karat

23.08.2013

Lemken kuruluşu, Karat kültivatör modelini 2007 yılındaki Agritechnica fuarında sergilemişti. Önceki Thorit serisinin yerini almak üzere geliştirilen Karat modellerinin satışa sunulmasına 2009’da başlandı. Biz de 4,0 m’lik bir modeli, sınırlarını zorlayarak deneme şansın bulduk. Peki, Karat bize nasıl bir performansla yanıt verdi?

Kültivatör üreticisi Lemken, ürünlerine hep değerli cevherlere gönderme yapan isimler veriyor. İncelediğimiz model de, adını değerli taşların saflık düzeyini ifade etmekte kullanılan karat sözcüğünden alıyor. Ancak, ekipmanın adını şimdi bir kenara bırakalım. Zira, bizim için asıl önemli olan, yaptığı iş ve sergilediği performans. Test ettiğimiz Karat 9/400 KU kültivatörü, 4,0 m eninde. 3.500 kg’lık ağırlığı ile dikkat çeken ekipman, yükseklik ayarına da imkan veren bir Cat III askı bağlantı noktasıyla donatılmış durumda. Cat III N ve Cat IV N bağlantı noktaları da tercihe bağlı olarak satın alınabiliyor ve tüm Karat modellerinde üst askı kolu için dört bağlantı deliği bulunuyor.

İhtiyaç duyulan dört hidrolik hortumuna, aydınlatma prizine ve ayakların kısa sürede değiştirilmesi için verilen alete ev sahipliği yapmak üzere, baş kısmında kullanışlı bir istifleme alanı bulunuyor. Net işaretlemeler, hangi hortumun ne için kullanıldığını kolayca anlama olanağı sağlıyor. Yalnız, tutucunun kendisi hakkında şikayette bulunabiliriz. Bizim için fazla esnekti. Kültivatör ana şasisi, 10 mm’lik kutu profil çelikten imal ediliyor ve ayakları taşıyan üç kısım, birbirinden 700 mm mesafede, düzgün bir yerleşim sergiliyor. Lemken’in önceki Thorit serisinde, 700 mm ve 900 mm’lik iki farklı mesafe ile, eşit olmayan bir yerleşimin bulunduğunu hatırlatalım. Karat’taki bu yerleşim ve 14 ayak, noktalar arasında en az 750 mm mesafe bulunmasını sağlıyor ve şasi tabanı ile zemin arasındaki yükseklik de 820 mm olarak ölçülüyor. Sahadaki denememizde, boş bırakılmış tarlalarda ve mısır anızında çalışırken herhangi bir ciddi birikme-tıkanma sorunuyla karşılaşmadığımızı hemen belirtelim. Ancak, daha sert bir denemeye geçip, hardal döküntülerini düşük bir derinlik değerinde hafif toprağa karıştırmak istediğimizde iş değişti. Bu sefer Karat tıkandı, ama dürüst olmak gerekirse, denediğimiz başka ekipmanlara kıyasla çok daha az sorun yaşadığımızı söylemeliyiz.