Taşköprü sarımsağı dünyaya açılıyor
26 Ağustos 2013

Reis Gıda ile Metro Toptancı Market işbirliği yaptı. Buna göre coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağı, 2014 yılı itibariyle Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

Yerli tohumla üretilecek coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağının gelecek yıl ilk etapta Almanya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Rusya ve Ukrayna’daki Metro mağazalarına girmesi planlanıyor. Hedefte, dünya genelinde 29 ülkedeki 688 mağazasında, Taşköprü sarımsağının bulunması yer alıyor.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Taşköprü Kışla Mevkii’nde ilk etabında 50 dönüm arazi üzerinde pilot bir çalışmayla, 2014 yılı Şubat ayında iyi tarım uygulamaları ile Taşköprü yerli sarımsak tohumu ekiminin yapılacağını belirtti.

Mehmet Reis, şunları söyledi:

“Taşköprü sarımsağını dünya markası yapacağımıza inanıyorum. Reis Gıda olarak Taşköprü’deki sarımsak işleme tesisini, doğduğum topraklara yatırım yapmak ve bölgedeki sarımsakların nehirlere dökülmesini engellemek için, yaklaşık 14 yıl önce hiçbir teşvik ve destek almadan tek başıma kurdum. O yıllardan, bu yıllara geldiğimizde; yarınları düşünerek, Taşköprü’ye ait yerli sarımsak tohumu projesini hayata geçirmek için, yeni ekibimiz ile birlikte ilk adımı da atıyoruz. Taşköprü toprağında üretilen kendine has kokusu, tadı, özel yapısı ve analizlerine sahip olan sarımsağı tüm dünyayla tanıştıracağız. '