Ayçiçeği taban fiyatları nezaman açıklanacak?????

Ynt: Ayçiçeği taban fiyatları nezaman açıklanacak?????

arkadaş bekleyince elimize bir şey gecermi yıksa tamamen kuru çulun üstünemi otururuz zaten bu sene çiftçi zarardaseneye allah kerim böyle giderse bunlar çoğu çiftçiyi ortadan kaldıracak herhalde peki birlikler niye fiyat açıklamıyor

turhan KES link=topic=67663.msg768852#msg768852 date=1377620385' Alıntı:
arkadaş bekleyince elimize bir şey gecermi yıksa tamamen kuru çulun üstünemi otururuz zaten bu sene çiftçi zarardaseneye allah kerim böyle giderse bunlar çoğu çiftçiyi ortadan kaldıracak herhalde peki birlikler niye fiyat açıklamıyor
bu fiyattan satmaktansa elinizde imkan varsa ben beklemekten yanayım

bu sene ayçiçeğinden ümidi kesin maiyetini karşılayabiliyorsan ne mutlu benim tanıdığım 2 3 büyük tüccar var adamların elinde daha geçen seneden kalma binlerce ton çiçek var adamlar bu sene 1 kg çiçek almaycağız diyorlar bu tüccarlar trakyanın yüzde 40 nı elinde tutan tüccarlar

Hele taban fiyat açıklansında,varsın o tüccarlar almasın.Önemli olan referans bir fiyatın oluşması öyle 3-5 tüccar meselesi değil bu iş...

Bu seneki malı 3-4 tüccar kaldıramaz. Paylaşmasını bilseler hepimize yetecek.
Güzel fiyat olsa bizler daha meraklı yapacağız bu işi , para kazanınca gidip yeni malzeme alacağız , daha çok gübre atacağız , yeni traktörler alacağız.
Ama herkez kendini düşünüyor , diğer kesime yaşama şansı tanımıyor. Gidip tüccara bunu 800 den alır mısın desen alacak , hiç demeyecek ayıp günahtır , bu malın bir hakedişi var , olur mu bu fiyat.

fiyatlar yurtdışından gelen düşük ham yağ fiyatından dolayı açıklanamıyor, dış piyasaya göre açıklansa fiyatlar 1100 bulmaz
buda çok düşük bir rakkam, bizim ayçiçek üretim maliyetleri ile yurt dışı maliyetleri bir değil devlet bunları hiçe sayarak
dışarıdan ham yağ getirmeye deveam ediyor, bu ülkede 20 milyon çiftçi varsa 50 milyonda çiftçi harici yağ tüketen oy kullanan vatandaş var ucuz yağ, ucuz ekmek, ucuz sebze meyve=AKP ye OY.

arkadaslar su dikkatimi cekti bazi arkadaslar galiba farkinda deil yurt disindan ithal yapmak isteyen bir ithalatci turkiyeden ne kadar aycicegi alirsa yurt disindanda o kadar vergisiz aycicegi ithal edebilir egerki turkiyeden 10000 bin ton aycicegi alirsa yurt disindanda o kadar 0 vergiyle ithalat yapabilir ama hic almazsa yurt disindan aldigi her 1 kg aycicegi icin 675$*%27 =375 kr vergi odemek zorunda oda zaten yaklasik 1200 tl civarina getiriyo ithal fiyati yani her ihtimalde vergisiz ithalat yapmasi icin turkiyeden alim yapmasi gerekiyor

su acik tuccarin turkiyeden ben alim yapmam deme sansi yok egerki 0 vergiyle ithalat yapmak istiyorsa 675 $ gosterge fiyatini su anda yukariya cekme cabasi icinde ziraat odalari egerki bu basarilabilirse yurt disindan gelen aycicegi maliyeti yukselicek buda mecburen fiyati yukari aticaktir

Mevcut hükümet oy oy diye herşeyi yapar her haltı dener ,o ayrı bir konu ama (artı Bu ülkede ben çiftçiyim diyen birinin bunları desteklemesini anlayamam)...Burada alım fiyatları düşsede sanıyormusunuz marketteki yağ fiyatında düşme olacak??? Mümkün değil...Bir an evvel taban fiyat açıklanıp uyanık tüccarın sağladığı rant ortadan kaldırılmalı.Olan çiftçiye ola ola milletin ocağını batırmaksa mesele,ha tamam ozaman.

ttunc link=topic=67663.msg768948#msg768948 date=1377674807' Alıntı:
arkadaslar su dikkatimi cekti bazi arkadaslar galiba farkinda deil yurt disindan ithal yapmak isteyen bir ithalatci turkiyeden ne kadar aycicegi alirsa yurt disindanda o kadar vergisiz aycicegi ithal edebilir egerki turkiyeden 10000 bin ton aycicegi alirsa yurt disindanda o kadar 0 vergiyle ithalat yapabilir ama hic almazsa yurt disindan aldigi her 1 kg aycicegi icin 675$*%27 =375 kr vergi odemek zorunda oda zaten yaklasik 1200 tl civarina getiriyo ithal fiyati yani her ihtimalde vergisiz ithalat yapmasi icin turkiyeden alim yapmasi gerekiyor
tunç o dediğin eskidendi.2yıldır 1e 1 olayı kalktı o yüzden Ayçiçek fiyatları bu hallerde

umutmalkoc link=topic=67663.msg768971#msg768971 date=1377685520' Alıntı:
tunç o dediğin eskidendi.2yıldır 1e 1 olayı kalktı o yüzden Ayçiçek fiyatları bu hallerde

Ekonomi Bakanlığı’nın 22 Ağustos 2013 tarihli resmi Gazete’de yayınlanan “İthalatta Gözetim Uygulaması Tebliği’nde değişiklik öngören tebliğine göre ayçiçeği tohumunun tonu 675 doların, ham yağın tonu ise 1500 doların altında ithal edilemeyecek.

arkadaslar buda zaten yurt disindan alinicak ayciceginin maliyetini yukari bir fiyata cekicektir zaten etkilemeye basladi 1200 e kadar cikti bugun ticaret borsasinda

Ekonomi Bakanlığı’nın 22 Ağustos 2013 tarihli resmi Gazete’de yayınlanan “İthalatta Gözetim Uygulaması Tebliği’nde değişiklik öngören tebliğine göre ayçiçeği tohumunun tonu 675 doların, ham yağın tonu ise 1500 doların altında ithal edilemeyecek.

yorumun hatalı doğrusu dışarıdan kaça alırsan al 675 dolardan,hamyağ da 1500 dolardan vergilendirilecektir olmalı.