Toprak Analizi buğday için

sevgili arkadaşlar;
toprak analizini yaptıracağım bizim oralar kurak Anadolu, toprak analizinde buğday ekimi için optimum değerlerin ne olması gerektiği hakkında bilgi bulamadım. sitede de arattırdım fakat herhangi bir bilgi haberler dışında bulamadım bu konuda sizden yardım istemekteyim

Ynt: Toprak Analizi buğday için

madtery link=topic=67695.msg769178#msg769178 date=1377783005' Alıntı:
sevgili arkadaşlar;
toprak analizini yaptıracağım bizim oralar kurak Anadolu, toprak analizinde buğday ekimi için optimum değerlerin ne olması gerektiği hakkında bilgi bulamadım. sitede de arattırdım fakat herhangi bir bilgi haberler dışında bulamadım bu konuda sizden yardım istemekteyim

Analizi yaptırıp değerleri burada yayınlarsanız, elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.

[size=12pt]Toprak analizi için optimum değer diye bahsettiğin nedir tam olarak anlamadım. Ayrıntılı toprak analizi yaptırırsan, yani makro ve mikro element tayinine baktırırsan daha iyi neticeler elde edersin. Çıkan sonuçlara göre hangi element noksanlığı varsa ona göre uygulama yaparsın.
Buğday için kuru koşullarda 6-7 kg azotlu gübreleme yapabilirsin. Azotlu gübreyi 3 parti halinde vermen bitkiye maksimum fayda sağlayacaktır.Şayet yağış durumları el vermezse 2 parti halinde verebilirsin. Fosfor gübrelemesini ise 5-6 kg/da uygulayabilirsin.Bu uygulama dozajları genelde böyledir.Bu dozaj miktarları analiz neticelerine göre değişebilir.Ayrıca mikro element eksikliği varsa o elementlerin noksanlığı giderici uygulamalar yapman gerekir. Tahlil sonuçlarını yazarsan, yardımcı olmaya çalışırız elimizden geldiğince.

Ayrıntılı bilgi bulabileceğin adres:
[/size]
http://www.toros.com.tr/ciftci-dostu-grup-detay.asp?kategoriNo=2&grupNo=25&grupAdi=Bu%F0day%20ve%20Arpa%20G%FCbrelemesi

alper4u link=topic=67695.msg769194#msg769194 date=1377787469' Alıntı:
Toprak analizini yaptırdığınız kurumdaki Ziraat mühendisinden bilgi almanızı tavsiye ederim. :)

ordaki vatandaş ilkokul mezunu :)

ergonomic link=topic=67695.msg769429#msg769429 date=1377863747' Alıntı:
[size=12pt]Toprak analizi için optimum değer diye bahsettiğin nedir tam olarak anlamadım. Ayrıntılı toprak analizi yaptırırsan, yani makro ve mikro element tayinine baktırırsan daha iyi neticeler elde edersin. Çıkan sonuçlara göre hangi element noksanlığı varsa ona göre uygulama yaparsın.
Buğday için kuru koşullarda 6-7 kg azotlu gübreleme yapabilirsin. Azotlu gübreyi 3 parti halinde vermen bitkiye maksimum fayda sağlayacaktır.Şayet yağış durumları el vermezse 2 parti halinde verebilirsin. Fosfor gübrelemesini ise 5-6 kg/da uygulayabilirsin.Bu uygulama dozajları genelde böyledir.Bu dozaj miktarları analiz neticelerine göre değişebilir.Ayrıca mikro element eksikliği varsa o elementlerin noksanlığı giderici uygulamalar yapman gerekir. Tahlil sonuçlarını yazarsan, yardımcı olmaya çalışırız elimizden geldiğince.

optimum değer analizdeki olması gerekenler
biraz daha açmam gerekirse analize bakıldığında örnek veriyorum toprakta olması gereken azotun yeterli olduğunu yada eksik olduğunu neye göre söylüyorsan o rakamları istemiştim yani %20 olması lazım ama bende %10 çıkmış
o zaman topraktaki azot %10 eksik diyorsunya o rakamları istemiştim umarım anlatabildim
ayrıca torosa girdim okadar inceleyememiştim tekrar bakacam tşk ederim yinede

Ülkemizde yapılan toprak analizlarinin eksiklikleri var. Örneğin;
1. Sadece 0-30 cm toprak katmanından analiz yapılıyor ve buna göre yorum yapılıyor. 30-60 cm ve 60-90 cm katmanlarıda değerlendirmeye alınmalıdır.
2. Analiz yapılan tarlaya ekilecek olan bitkinin verim seviyesi sorgulanmıyor. Yani verim olarak 400 kg/dekar buğdaya ve 700 kg/dekar buğdaya aynı gübre miktarı tavsiye ediliyor.
3. Sadece toplam organik madde tespit ediliyor. Doğrusu Nmin yani mineralize edilebilecek olan (bitkiye yarayışlı olabilecek) azotun tespitidir.

madtery link=topic=67695.msg770184#msg770184 date=1378130767' Alıntı:
ordaki vatandaş ilkokul mezunu :)

optimum değer analizdeki olması gerekenler
biraz daha açmam gerekirse analize bakıldığında örnek veriyorum toprakta olması gereken azotun yeterli olduğunu yada eksik olduğunu neye göre söylüyorsan o rakamları istemiştim yani %20 olması lazım ama bende %10 çıkmış
o zaman topraktaki azot %10 eksik diyorsunya o rakamları istemiştim umarım anlatabildim
ayrıca torosa girdim okadar inceleyememiştim tekrar bakacam tşk ederim yinede
[size=12pt]
Analiz yapan kurum veya şirket, analiz yaptığı mikro veya makro elementlerin, topraktaki minimum ve maksimum değerlerini çıkan sonuca yazıyor. Ama kaynak istersen ;
http://www.gubretas.com.tr/makalefile/profdrsuleymantaban.doc
[/size]

[size=12pt]4.sayfa ' da makro ve mikro elementlerin toprakta bulunması gereken değerler bahsedilmiş tablo şeklinde .

İyi çalışmalar...
[/size]

atila link=topic=67695.msg770202#msg770202 date=1378138909' Alıntı:
Ülkemizde yapılan toprak analizlarinin eksiklikleri var. Örneğin;
1. Sadece 0-30 cm toprak katmanından analiz yapılıyor ve buna göre yorum yapılıyor. 30-60 cm ve 60-90 cm katmanlarıda değerlendirmeye alınmalıdır.
2. Analiz yapılan tarlaya ekilecek olan bitkinin verim seviyesi sorgulanmıyor. Yani verim olarak 400 kg/dekar buğdaya ve 700 kg/dekar buğdaya aynı gübre miktarı tavsiye ediliyor.
3. Sadece toplam organik madde tespit ediliyor. Doğrusu Nmin yani mineralize edilebilecek olan (bitkiye yarayışlı olabilecek) azotun tespitidir.

Toprak analizinin oneminin elbette bende farkindayim ama size izin verirseniz bir sorum olacak?

Yurt disinda analizler her dort bes yilda bir yapilir..Topragin degerleri oyle her sene degismez..Bir kere yaptinizmi gelecek yillar icinde size iyi kotu bir fikir verir..

Ulkemizde analiz destegi adi altinda her yil ciftcilere,daha dogrusu labaratuvarlara para odeniyor.Sizce bu gerekli bir uygulamamidir?

Osman Musaogullari link=topic=67695.msg770208#msg770208 date=1378141328' Alıntı:
Toprak analizinin oneminin elbette bende farkindayim ama size izin verirseniz bir sorum olacak?

Yurt disinda analizler her dort bes yilda bir yapilir..Topragin degerleri oyle her sene degismez..Bir kere yaptinizmi gelecek yillar icinde size iyi kotu bir fikir verir..

Ulkemizde analiz destegi adi altinda her yil ciftcilere,daha dogrusu labaratuvarlara para odeniyor.Sizce bu gerekli bir uygulamamidir?

Sizin de değindiğiniz gibi toprağın değişmeyen (örneğin yapısı: kumlu, kumlu-tınlı ...) ve/veya kısa vadede değişmeyen (elektrik geçirgenliği ...) bazı özelliklerinin her yıl ölçülmesine gerek yoktur.

Diğer taraftan bugünün koşullarında hiçbir çiftçi ödenen herhangi bir destek için ' ' yapılan iş gereksiz/yanlış, dolayısıyla almıyorum ' ' demez.
Ülkemizdeki ' ' tarım politikası ' ' devenin boynun eğri hikayesine benziyor... Toprak analiz desteğinide aynı katagoride değerlendiriyorum.

Bizim buralarda doğru düzgün analiz ettiren analize göre gübre atan insanlar çok nadir..
kalmışki toprağın her 30 cmine göre analiz ettirecek :)
bizde birşeyleri doğru yapalım diye siz değerli arkadaşlara soruyoruz..
cvplar için tşkler
ayrıca gübretaşın linkindekileri okudum ergonomik ama o değerler her mahsüle göremi sulak mı kurak mı bunun gibi bir bilgiye rastlayamadım...