orta gerilimden kuyu ve ev kullanımı için elektrik alım işleri

merhaba arkadaşlar öncelikle iyiakşamlar. şimdi benim konya ereğlide ufak bi arsam var buraya kuyu açtırıyorum vede elektrik almaya karar verdim .ancak bizim buralarda bu işi yapan tek bi tanıdığım var onunda bana verdiği fiyat beni korkuttu bide size danışmak istedim.şimdi elektrik ihtiyacım arsaya ev yaptıracağım için ev için gerekli olan elektrik bunun dışındada ufak bi dalgıç motoru 2.5-3 hp lik bi dalgıç pompa motoru çalıştırcam. buradaki elektrikçi arkadaş şöyle bi liste ve maliyet çıkardı bana şunuda belirteyim medaşın elektrik direkleri tarlamın içinden geçiyor orta gerilim hattı .
elektrikçimin çıkardığı liste d12 seksiyon direği 2.100 tl
t15trafo direği 2.950 tl
iniş kablosu 750 tl
enerji alış 400 tl
36 kw seksiyoner sigorta 1.300 tl
50 kw trafo 4.500 tl
ölçü panosu ososlu 2.600 tl
kumanda panosu 1.950 tl
çukur betonu 850 tl
proje 1.300 tl
işçilik 2.200 tl toplam:20.900 tl

şimdi arkadaşlar öğrenmek istediğim bu fiyatlar nasıl yüksekmi normalmi bide mesala 50 lik trafo demiş ya elektrikçim mesala 25 lik bi trafo olsa bana yeterli olmazmı.daha öncede söylediğim gibi ev kullanımı olcak yani tv buzdolabı çamaşırmakinası falan artı küçük bi dalgıç pompa benim maksadım biraz daha ekonomik hale getirebilmek çünkü başka birçok masrafım oldu 21000 tl beni çok zorluyor en ekonomik hale nasıl getirebilirim. gene benim bulunduğum bölgede bu işi daha ekonomik şekilde yapabilecek arkadaşlar varsa mesajını beklerim

Ynt: orta gerilimden kuyu ve ev kullanımı için elektrik alım işleri

dostum o saçmalamışkiş ne saçmalamış kardeşimö ne trrafosu ne hali ben burda köyden 800 metre uzaklıkta yere ev yaptım 2 odalı abone başvurusu yaptım. bana direk al dediler 22 tane direk aldım odun direk 2 bin lira geldiler çektiler abonemı bağladılar artı 3 farz çektiler yanılmıyorsam su sondajdan da suyu çekiyorum.
eyer sizin orda gerçekten ole bir şey varsa güzenş paneli kur 50 yıllık elektirik mazot derdin yok ömürlük

abi aynı dert bende de var tarlamın hemen üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyor bende hesaplattım yaklaşık 15bin civarında tuttu 50lik trafo kullanacaktık bizde 15hp 3 kademe dalgıç pompa serada gerekli elektrik ve ev için fazlasıyla yetiyordu 25kw/h hem ev hemde sondaj için yetersiz kalabilir yinede hesaplatmak lazım

güneş enerjisi işi çok araştırdım ama akülerin ömrü çok uzun olmuyor ve akü yenilemek komple sistemden pahalıya geliyor bazen..

Biz o direklere trafolara kablolara ne paralar döktük ya.Elektrik tellerini çaldılar yerin altına kablo döşedik trafoları çaldılar yenilerini aldık.şimdi alarm takıldı bakalım nolcak.Allah bize sabır versin.Şimdide kullanmadığımız elektriğe sırf sondaj aboneliği var diye para ödüyoruz bu senede o çıktı.

abi 3 farz çekemiyonuzmu orda çek 3 farzını yakında köy yerleşim yeri varsa sıkıntı olmaz ev abonesi al biz 50 metreden çekiyoz suyu pirize takıp çekiyom :) artı hırsızlık yapmaya muısait bir yer belkide kardeşim Allah yardım etsin bizim buralarda bu tür hırsızlıklar olmaz zaten köyede yakın oldugu için muhakka biri fark eder görrür yan tarafımızda şantiyede var bekçileride var sıkıntı olmadı bizde bende trafo falan yok direkleri burda çıkardık ha suda var ben tarlamı sulu olarak göstermedim sulu bir urunun desteklemesinidew yapmıyorum. bugdayı ekiyom 45 donum arazi zaten 2 defa suluyom sulamıyom. yane şim 3 haftada bvitiyor gunde 9-10 dönüm suluyom anca

Öncelikle köy yakininda ise trafo 1000 m ye kadar çok düzgün olmasada elektrik kullanabilirsin fakat daha uzak ise trafo kurman gerekir çıkarılan fiyat da çok değil başka firmalar anda fiyat. Al derim 1-2 binlira oynaya bilir belki ben en kucuk 40 kwa trafo gördüm o da çok eskiydi ama alüminyum sargili trafolar da var onlar daha ucuz alüminyum trafo da kullanabilirsiniz