ZETOR Hakkında Düşünceleriniz?

Ynt: ZETOR Hakkında Düşünceleriniz?

tumosannn link=topic=67751.msg770794#msg770794 date=1378312211' Alıntı:
bu yazımda şaka Amaclı soledıgımın herkes farkındadır kı guluyorum

' ;D ' <<<

iyi senin kuralların lada oynarız

ADAM ERKUNTTAN BIKTIM DİYO SEN TÜMO DİYON zuha-*-s zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s güzel duruyomu ağabey ? )))

ÇeLişki_37 link=topic=67751.msg770796#msg770796 date=1378312449' Alıntı:

ADAM ERKUNTTAN BIKTIM DİYO SEN TÜMO DİYON zuha-*-s zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s ;D zuha-*-s güzel duruyomu ağabey ? )))
Tmm işte ;D ;D yerlı malının çeşitlılıgınınden bahsedıyorum ;D zuha-*-s

tumosannn link=topic=67751.msg770797#msg770797 date=1378312555' Alıntı:
Tmm işte ;D ;D yerlı malının çeşitlılıgınınden bahsedıyorum ;D zuha-*-s

Güzel abim maksadım tartışmamak, boşver en iyisi kapımızdaki olsun, birbirimizi kırmayalım. sende şerefli1 abiden özür dile kapansın konu forum huzuru kaçmasın boşver.

ÇeLişki_37 link=topic=67751.msg770799#msg770799 date=1378312820' Alıntı:
Güzel abim maksadım tartışmamak, boşver en iyisi kapımızdaki olsun, birbirimizi kırmayalım. sende şerefli1 abiden özür dile kapansın konu forum huzuru kaçmasın boşver.
ozur dılenıcek bır sey yapmadım o bnden ozur dılesın :) ok dahada yazmayalım ozkanın abının konuyu kırlettık zaten yeterınce. noo*-*-

Kardeşim sizler için amuda kalkan zetoruna kadar bulmak üzereyim ama konu nerde ben nerdeyim... anlamadım :)

Aslında suç konuyu açanda forumdakiler dahil %99 insanların bilmediği-binmediği motor hakkında düşünce mi olur.

Burda büronun önünde duruyor, merak edeni bindirip tur attırıyorum gene ilgi-alaka zayıf, asıl amacım yeniliklere farklılıklara kapı aralamak..

Einstain boşuna dememiş 'kalıpları, ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan zor' diye

Şunu da anlatayım olay netleşsin;

Burada bi kooperatifin projesini yürütmekteyiz, müdür beye dedimki ilk zetoru biz getirdik siz de Kubota getirin değişiklik olsun. Tamam sen hallet dedi..

Kubotayı liste fiyatının epey altına kapanan bi bayiden bulduk kepçe için Sakarya Özkan makinaya sevk ettik. Kepçeçi Faruk beye dedim ki 'kepçeyi kollarını Kubota rengi boyat' fabrikasyon dursun, dikkat çeksin, tam da öyle yaptı yolladı...

Kobota bikaç gündür büronun önünde emanet duruyor.. dün de bugünde içeri bikaç kişi girdi bu motoru böylece alacağız kaç para dediler.

Bu satılık değil emanet diyince, madem satmıyacan niye göz önüne orya çektin diyorlar :)

Epey anlat uğraş, kimisi yaşlı...

Şunu diyeceğim bizim zetorda kepçeyle motor renk uyumu çok yok. Kubotanın rengi kepçe biraz dikkat çekti.. yani anlayacağınız aslını içini soran pek yok. 1 kutu boyayla epey idare edip gidiyoruz...

Halbuysa kepçelerin ikisi de FL-3500 serisi ve tıpatıp aynı!

Ha bu arada Zetorunda Kubonunda kendine göre avantajları var. Genel toplamda fayda/masraf oranında Zetor ağır basar derim.. Kendimize Zetor almasak Kubo alacaktık gene farklılık için..

ÇeLişki_37 link=topic=67751.msg770796#msg770796 date=1378312449' Alıntı:

bizde kör olmuş diyince kavga çıkıyo ;D

Zetoru bikaç gündür taş toplama makinası (pulluktan çok zor bi makina), kepçe çalışması ve 15 tonluk römorkla kullanan, babasını Zetora ikna etmeye çalışan arkadaşın görüşleri;

*Arkadaş ve babası çokeski makinacılar (hatta babası buraya ilk Fordları ve pek çok tarım makinasını getiren bi amcamız), halen 2 motorları var.

*Vitesler sert

*Kepçe çalışması çok dikkat istiyora, arkaya ağırlık ekle, 1-2 kere 50-60 cm arka tek teker yerden kesilmiş! (arkadan ağırlıkları çıkarmışlar gerek yok diye sonra hemen tekrar takmışlar. Bana sürekli bunlara ne gerek var diyip duruyodu :))

Gelelim asıl mevzuya;

*'Şimdiye kadar motora bindiğimizi sanıyormuşuz' ve çekişi için tek kelimeyle 'dozer' dediler :) ama hala 2. elinden ve parçasından..vs tereddütteler.

Eski fordlardan, fiatlardan tut günümüz biçok motoruna binmiş denemiş kişilerin başka bi motor o yükle o hızla o işleri o römorku çekemez demesi açıkca mutlu etti :) yoksa kendimden şüphe edecektim çok mu abartıyorum diye..

zetoru kullanan bu konuda tek yorum yapan uözkan abi var gerisi bol kepçeden iyi kötü sallamış tek anlamadığım tumo zetorun aynı kefeye konulması arasında 2 sinin daglar kadar fark var hemde çok tümonun çift çekerleri beş para etmez ama eski tip 8280 sözüm yok çok çigerli saglam motorlardır akrabamda vardı gitti 2 ç motoru 8280 çift aldı adam yemin ediyo tekin grdüü işin yarısınıgörsün serefsizim diyo sattı daha borcunu bitirmeden sattı böyle motor mu olur diye zetor başka birşey onda motor var yürüyüşü milleti çekiyo kendine dizaynı çok düzgün ön arka tam ideal toplu motor bi yeri çalışıyo ken bi yeri durmuyo oada çalışıyo

Allah kimseye göstermesin motor yapma sıfır sıfıra yakın motorda da nadir de olsa olabilir.. Yazın Akşehire uğramıştım 'toz yutturulan bi motoru 3-4 bin TL ' ye topladık her parçası var ve çok pahalı değil' demişlerdi bu motor olabilir...

Zetorun canı HAVA hava filtresi tam ölçmedim ama öyle.. normal motorlardan çok hava emdiğinden normal motorlardan çok temizlik istiyor. Herhalde hepsinin havalı olması tesadüf değil.. üşenmeyip sık sık temizliyeceksin şart!

5000 saatte motor isteyen Zetoru Tekirdağda gözümle gördüm ki çok erken.. ama adam aylarca ikaz lambasını motordan gelen değişik sesi dikkate almamış geçen yaz 5 bin TL civarı toplandı.. Usta gene iyi motormuş bu haliyle diyordu..

Bu arada bizimki ilk arızasını yaptı :) (kendim nazar veriyom)

Pis-kötü mazot filtreyi şişirdi ayılma-bayılma.. 1-2 gün o haliyle kepçeyle gübre yükledim gene bana mısın demedi.. 10-15 ton yük çekti.. iş bitti ilk iş sanayi. Burda bi eski toprak geri vites Turgut ustamız var ta 1950-60 ' larden çıraklığından Zetorları adı unutulmuş motorları bilen..

25 tl+1 mazot filtresi+3-5 litre ziyan olan mazotla+1 saat zamanla canavar eski haline geldi. Aha da garanti aha da servis :)

Dedi ki 'başka motor olsa bu pis mazotu içine pompaya alır yakmaya çalışır pompanın ömründen ömür gider, bunda bi sistem var ona izin vermiyor. Bide düz pompa var sulu mazotu alır yakar hiç dinlemez' biraz bindi sürdü kepçeyi falan denedi baya hoşuna gitti.. Zetorun kılavuzda 'ömür boyu bakım gerektirmeyen düz pompa' yazıyordu demek ki doğru...

Zetoru başka motorlarla kıyaslamaya gelince...

Zetoru ancak başka bi Zetorla değişirim o kadar :)

UÖZKAN.77 link=topic=67751.msg775825#msg775825 date=1379498437' Alıntı:
Allah kimseye göstermesin motor yapma sıfır sıfıra yakın motorda da nadir de olsa olabilir.. Yazın Akşehire uğramıştım 'toz yutturulan bi motoru 3-4 bin TL ' ye topladık her parçası var ve çok pahalı değil' demişlerdi bu motor olabilir...

Zetorun canı HAVA hava filtresi tam ölçmedim ama öyle.. normal motorlardan çok hava emdiğinden normal motorlardan çok temizlik istiyor. Herhalde hepsinin havalı olması tesadüf değil.. üşenmeyip sık sık temizliyeceksin şart!

5000 saatte motor isteyen Zetoru Tekirdağda gözümle gördüm ki çok erken.. ama adam aylarca ikaz lambasını motordan gelen değişik sesi dikkate almamış geçen yaz 5 bin TL civarı toplandı.. Usta gene iyi motormuş bu haliyle diyordu..

Bu arada bizimki ilk arızasını yaptı :) (kendim nazar veriyom)

Pis-kötü mazot filtreyi şişirdi ayılma-bayılma.. 1-2 gün o haliyle kepçeyle gübre yükledim gene bana mısın demedi.. 10-15 ton yük çekti.. iş bitti ilk iş sanayi. Burda bi eski toprak geri vites Turgut ustamız var ta 1950-60 ' larden çıraklığından Zetorları adı unutulmuş motorları bilen..

25 tl+1 mazot filtresi+3-5 litre ziyan olan mazotla+1 saat zamanla canavar eski haline geldi. Aha da garanti aha da servis :)

Dedi ki 'başka motor olsa bu pis mazotu içine pompaya alır yakmaya çalışır pompanın ömründen ömür gider, bunda bi sistem var ona izin vermiyor. Bide düz pompa var sulu mazotu alır yakar hiç dinlemez' biraz bindi sürdü kepçeyi falan denedi baya hoşuna gitti.. Zetorun kılavuzda 'ömür boyu bakım gerektirmeyen düz pompa' yazıyordu demek ki doğru...

Zetoru başka motorlarla kıyaslamaya gelince...

Zetoru ancak başka bi Zetorla değişirim o kadar :)
Arıza yapmayan ve arıza yapmaz denılen motor yoktur her motor ufakda olsa illaki bır arıza yapar ben su ana kadar karsılasmadım bnm motorum hıc arıza yapmadı yapmaz da dıyenle

Ya kardeş sen sen misin yoksa açken ben ben değil miyim :)

Sen egeli-arıcılık yapan tümosancı değil misin. Bu erkunt başak neyin nesi! Hani pazara değil mezara kadar Tümocuydun...

Yoksa karıştırıyom mu ??*-s