ZETOR Hakkında Düşünceleriniz?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Vaktiyle (20.01.2008 ' de) böyle bi konu açılmış 878 defa okunmuş 1 yorum bile yok :)

Konuyu tekrar açıyorum. Gören duyan binen süren herkesin katkı-görüş-eleştirisine açık..

Ynt: ZETOR Hakkında Düşünceleriniz?

özkan abi seni tanımadan önce zetor hakkında bir tane resim görmüştüm....
fendtten başkasına bakmıyordum bile ama şimdi tam bir zetor hastası oldum bu gidişle tarımı bırakmazsam yemeyip içmeyip bir zetor alırım heralde ....
ama tarımı bırakmanın eşiğindeyim....

UÖZKAN.77 link=topic=67751.msg769753#msg769753 date=1377971642' Alıntı:
Topraktam geldik toprağa gidiyoruz.. sen tarımı bıraksanda tarım (toprak) seni bırakmaz :)

Birazdan 'Zetor Taş Topluyor' videosunu seyretmeden karar verme..
abi başka yerlere bakıyorum adam 100 dekardan 65 bin kazanıyor zarar ettik diyor biz 8 bin kazanıyoruz kar ettik nasıl diyelim...55 dekar yerde 9 remork saman 8 ton buğday geldi yani 8ton buğday x 500 =4000 tl ediyor 9 remork saman x 100 tl 900 ediyor toplamda 4900 tl kazandık orayı ekmek için 1200 tl mazot parası gitti 1000 tl tohum parası 1200 tl ilaç ve gübre parası 600 tl de biçme masrafı 4000 tl masraf ettik yani kar 900 tl bu yüzden tarımı bırakmak en karlısı bence olmayınca olmuyor zorlamamak gerekiyor bence....sivas soğuk ve kurak memleket ekinleri ilk güzden ayaz ile yakıyor kar yağmadan birde don ediyor üstüne kar yağıyor sonra ne yaparsan yap olmuyor daha...sulasanda sulamasanda masrafları kurtarmıyor sulasan bile bu kezde suyun masrafı ile kurtarmayacak çünki su olmayan memlekette tarla sulamk kolay değil...en iyisi bence bırakmak yada olduğu ile yatırım yapmadan devam etmek....

9 römork saman 900 değil bizim burda kışın 1 römorku 900 tl.. neyse.

Bugün zetorla taş toplama denemesi yaptık.. diyeceğim o ki bu makina bulunmaz bi makina, kıyamete kadar taş sorunu bitiyor.. Geçen senelerde temizlenmiş tarlalarda verim bile baya artmış..

Böyle bi makinayla iyi bi motorla (başta zetor :)) piyasaya çalışmayı düşün derim.. hem para kazan hem dua (arkadaş bi köylüsünün tarlasını temizlemiş dönümü 120 tl ' den adam her gördüğünde de dua ediyormuş :))..

%50 desteği de var..

abi piyasa deme ne olur ekin biçim saman yapıyoz adamlar para vermiyor.....alsam bile öyle bişey piyasaya bir el arabası bile iş yapmam...çok düşündüm öyle şey ama taş kırma bana daha cazip geliyor hem taş tarlada kalıyor hemde toprak seviyesi çoğalıyor....

samalığa bu yıl 24 remork saman koyduk hepsinide saman çuvalına koyduk çok da temiz oldu....

Taş kırma, taş toplamanın 2 katı pahalı ve 2 katı yavaş..

Ayrıca kırmaya en az 90-100 ' lük sürüngen motor lazım. Taş toplamada öyle bi şart yok, olsa iyi olur (bizim zetor-90 ' la tümo 74 baya fark etti)

Garanti-sağlam dürüst insanlara çalışılırsa ben bu taş toplama makinasını tuttum. Gözle görülür verim farkı var.. bu arada YÜKSEL bu makinanın ustası!

UÖZKAN.77 link=topic=67751.msg769741#msg769741 date=1377969304' Alıntı:
Vaktiyle (20.01.2008 ' de) böyle bi konu açılmış 878 defa okunmuş 1 yorum bile yok :)

Konuyu tekrar açıyorum. Gören duyan binen süren herkesin katkı-görüş-eleştirisine açık..

Değerli kardeşim, ZETOR gerçekten de yabana atılacak bir traktör değil. Lakin,yine aynı şeyleri söylemiş olacağız ama gerçekten de bir piyasa sorunu var. Daha önce de yazmıştım bizim köyde bir ara 4 taneye kadar çıkmışlardı. Onları alan kişiler fiyatları ucuz diye almışlardı. Adamlar 135 lik mf lerini vererek 70 beygirlik traktörler aldılar ama birkaç yıl sonrası 2 tane zetoru satsan bir 135 etmedi. Daha doğrusu komisyoncular da dahil olmak üzere bu traktörleri kimse almaz oldu. Problem çekiş veya yakıt problemi değildi. Bizim buralar Yunanistana yakın olduğundan dolayı parçalarını oralardan getirttiler ama uzak olanlar sorunlarını nasıl veya kaç paraya halletmiştir bilemem... Geçmişte yaşanan bu olaylar bu günler için referans oldu. Zetorun bu günkü satış problemi işte bu olumsuz referanstan dolayı. Kimse başının ağrımasını istemiyor... Affınıza sığınaraktan da yazdıklarımla ilgili olarak, biraz abartmış olsa da Kamil Abalıoğlundan bir zetor türküsü dinleyelim diyorum. :)

http://www.bizanadoluyuz.net/kamil-abalioglu-zetor-24-01-2012-by-ozan-kiyak-www-bizanadoluyuz-net-13116.html

Abi o türküyü gülerek dinledim :)

Yolun yarısını geçmiş biri olarak, Beni kocaltır hesabı yaptım zetoru alıken, Kısa vadede satmayı düşünen almasın Zetor, haklısın

Ama torunlarım da vaktiyle dedem bi zetor almış hala saat gibi diye bu forumlarda havasını atar artık :)

UÖZKAN.77 link=topic=67751.msg769960#msg769960 date=1378050139' Alıntı:
Zetorun 16 valve ödüllü motoru.. Çekiş şampiyonu Forterra ' da kullanılan.

özkan abi zetorla tanışalı fendti sisuyu unuttuk ...zetor forterra ve zetorun motoru bunlarla yatar kalkar olduk şu disbiritör işi olsada ortalık zetora kesse keşke ;D ;D ;D
abi hani fiyatını soracağın motor vardıya 135 sordunmu acaba ben iki ay önce sormuştum 170 dediler ama.. cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s

özkan abi zetorla tanışalı fendti sisuyu unuttuk ...zetor forterra ve zetorun motoru bunlarla yatar kalkar olduk şu disbiritör işi olsada ortalık zetora kesse keşke ;D ;D ;D
abi hani fiyatını soracağın motor vardıya 135 sordunmu acaba ben iki ay önce sormuştum 170 dediler ama.. cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s

napıcan abı o kadar buyuk motoru sana 80 -90 -100 luk motor yeter dıye dusunuyorum anlş-*s ;D

Forterra 135 ' e 150-170 tl arası fiyat çekiyorlar ama bizde o fiyatlara çok beklersiniz dedim.. hatta 'kaça gider' diye sordular.

100-150 arası dedim, aceleniz varsa ki var gibi 100 ' e yakın çekin dedim. Beni ne kadar dinlerler bilmem (hatta paran varsa hepsini sana devredelim bizim işimiz değil dediler)..

2014 ' e geçersek ve hala satılmazlarsa (ki o forterralar 0 KM ama 2011/2012 model olmalı) dediğim fiyatlara alınır..

Kalitesine tek laf yok ama piyasa ve Türkiye şartları da önemli.

Geçen 2009 ama O km eski kasa Zetor Forterra 12441 (124 bg 4x4) sadece 50 tl ' ye gitti.. ha 2-3 motora değer orası ayrı.