Zetor Taş Topluyor

Ynt: Zetor Taş Topluyor

bundan daha iyisi bizim komşu köyde arkadaş da var günde 20 25 dekar yer temizliyor ama buda boş...devlet desteği ile aldılar biz daha faydasını göremedik ne zaman temizlemek için çağırsak işlerimiz çok yoğun diyorlar....

Taş toplama makinası 30 tl civarı. Taş kırma makinası 50 tl civarı..

Piyasaya burda dekarı 120 tl.. bazı yerlerde dekar değil depo hesabıymış (makinanın 2 deposu rahat 1 röümorku dolduruyor). Aslında depo hesabı daha mantıklı adaletli..

Bazı yerlerde de ziraat odaları motorsuz al git hesabı cüzi paralara veriyorlar ki o makinalar tahmin edersiniz ki pek iş yapmıyor (mesela burda ki yatıyor..)

Makina 3-3,5 ton taş haznesi de 3 ton civarı.. lakin çok harika bi makine, verim artışı gözle görülür derecede, o kadar..

Benim tarlam taşsız diyenlerin bile hayret edeceği kadar çok taş çıkıyor tarlalardan.. mesela 20 dekardan 100 römorktan fazla..

20-30 cm derinden taş topluyor.. Zetor 90 takviye 1-3 arası çekti.. motor çekse de makina buna müsaade etmiyor!

Arkadaş Tümo 74 4x2 ile 3 senedir 6-7 dekarı geç(e)medi..

Bugün 'zetorla dayan gitsin' dedim.. Olmaz diyor 1300 devirde 750 kuyruk miliyle gidecek, motor çekse de ideali bu diyor.. makina dağılır dedi.

Ha 25-30 cm sonuna kadar daldırdık, piyasaya çalışan üstünden alıp geçerse 10 dönümde yapar 20 dönümde ama bilemem...

Arkadaş zetor alsam da yapacağı bu dönüm sadece damperi hızlı kaldırıyor, depo dolunca kaldırınca rahat çalıştığını söyledi tümoya göre.. bi de rampada, yamaçta 4x4 ' ün farkını hissetti.. gene de 10 dekarı geçemez gibi..

Sürücü zetorun da ön kepçenin de acemisi.. zaten test için gittik.

Önleri bi bağladık bi bağlamadık.. bağlamayınca hidroliği indir kaldır ayar vs. oluyor. En iyisi mi önleri sürekli bağlayalım makinayı da dibine kadar indirelim dedik olayı çözdük..

Yüzeysel, piyasa-para amaçlı temizlemede tarlada sürümden sonra tekrar taşlar çıkabilir, en iyisi makinayı daldırıp bi seferde işi bitirmek.

Makinanın sahibi 74 ' lük 4x2 Tümocanla bazı yerlerde yüzeysel geçmiş, geçmek zorunda kalmış aynı tarlaları 2. kere temizlediği olmuş...

özkan abi bu makinanın kanatları açılanı var birde onunla bunun arasında ne fark var

o makine günde 25 dekara kadar temizliyor bu 7 dekar ama bu dahamı derine dalıyor o zaman...biraz kıyaslarmısın...

Yüksek taş toplamayı alan arkadaş da epey bi makina var ve çok araştırır da..

İçlerinde en iyisi Yüksel diyip o zaman aldı, hatta ziraat odasına da aynısını tavsiye etti onlar dinlemedi gidip 3T aldılar o makina elden ele gezdi çoğunlukla yatyor, yada tamirde yada çalışmıyor..

Senin videodaki Tutkun sitesinde de yazıyor 15 cm derinliği var (ki bizim arkadaş çalışmaz diye o tipi özellikle almamıştı)

Şu an piyasadaki taş toplama makinaları o açılan kol olayından vazgeçip Yüksel ' in sistemine geçtiler diye biliyorum..

Hatta Tutkun ' un sitesine bakarsan aynı Yükselin sisteminde üretmiş iş derinliğine 30 yazmış, kollu açılan tip 15 cm.

Bu arada Yüksel ' in bi kaç kere buraya köye kadar geldiğine, makina alalı 2-3 yıl geçmesine rağmen ücretsiz parça yolladığını şahidim!

Taş toplamanın sahibi arkadaşta Tümo 74 var 4x2 ama sonradan turbolu da.. pullukta dekara 3 lt yakıyor, bu makinayla saatte 1 dekar yer yaptığını ve dekara 6 litre yaktığını söyledi.

Yalnız bu makinaya 4x4 şart sayılır.. eğimli, rampalı yerlerde tümoyu zorluyormuş.. bi de özellikle geri yanaşıp damperi kaldırıp taşları dökerken.. Tümo zorlanınca biraz yüzeysel geçtiği tarlalardan alttan gene taş çıkıyor 2. kere temizlik şart.

Makina içi tam doluyken 7-8 tona yakın oluyor..

Piyasaya da kendine de çalışana bu tip iyice dibe dalan makina tavsiye ederim.. piyasaya çalışırken de o na göre para istenir, hiç olmazsa adam arkandan konuşmaz :)

Gene arkadaşın dediğine göre 'hayatımda kullandığım en zor en sabır isteyen makina, kulaklıkla çalışıyor' zaten bu yüzden 3-4 senedir makine elinde ne kendi tarlalarını bitirebildi ne düzgün piyasaya çalıştı.. dikkatle bak makina sıfır ayarında. Sürekli arkaya bakıyorum boynum tutuluyor dedi.. ben de zetorla tak 4x4 dibine kadar daldır arkana hiç bakma dedim..

Ama makinanın verim dahil kesin faydası var, değer bu zahmete.

Ya zetoru bana ver ya makinayı sen al diyor :)

abi sen en iyisi zetoru ona verde biz birertane forterra 120 alalım güçç*-* güçç*-* güçç*-* güçç*-* güçç*-*

tarıma son gaz devam edecemde abi tarlalarda verim yok olsa kış ağır geçiyo kışın mahsule zararını minumuma indirmek için çok para gerekiyor en başta taşların gitmesi gerek çünki kışın taş donarak toprağı üşütüyor bu da mahsulü büyük ölçüde verimsiz yapıyor...bu yaz dikkat ettim bizim taş olan bölgedeki buğday ile taş olmayan bölgedki buğday arasında çok fark vardı taş olmayan yer sanki çukurovaydı buğday eleğe sığmıyordu akıyordu resmen...
birde katı gübre serpme remorku aldımmı iş tamam ekimden sonra üzerine saçacaksın kışın o yorgan görevi görecek...

şerefli1 link=topic=67752.msg769882#msg769882 date=1378027445' Alıntı:
abi sen en iyisi zetoru ona verde biz birertane forterra 120 alalım güçç*-* güçç*-* güçç*-* güçç*-* güçç*-*

tarıma son gaz devam edecemde abi tarlalarda verim yok olsa kış ağır geçiyo kışın mahsule zararını minumuma indirmek için çok para gerekiyor en başta taşların gitmesi gerek çünki kışın taş donarak toprağı üşütüyor bu da mahsulü büyük ölçüde verimsiz yapıyor...bu yaz dikkat ettim bizim taş olan bölgedeki buğday ile taş olmayan bölgedki buğday arasında çok fark vardı taş olmayan yer sanki çukurovaydı buğday eleğe sığmıyordu akıyordu resmen...
birde katı gübre serpme remorku aldımmı iş tamam ekimden sonra üzerine saçacaksın kışın o yorgan görevi görecek...

Muzaffer abi tarıma olan merakından ve traktör seçiminden seni tebrik ediyorum, inşallah bi ZETOR da bana nasip olur, sen gezer patozu sattınmı onun iş verimi nasıldı ?

ÇeLişki_37 link=topic=67752.msg769885#msg769885 date=1378027726' Alıntı:
Muzaffer abi tarıma olan merakından ve traktör seçiminden seni tebrik ediyorum, inşallah bi ZETOR da bana nasip olur, sen gezer patozu sattınmı onun iş verimi nasıldı ?

teşekkürler Selçuk kardeşim...

tarıma merakım çok ama faydası yokki..
inşallah gönlüne göre motor alırsın...
gezer patozu satmadım hala duruyo son bakımlarını yaptım arızalarını giderdim kışı bekliyor satmak için sahibindene bıraktım arayorlar ama hala alan olmadı bidahaki yaza kalırsa bile çok çalıştırmayı düşünmüyom...bir biçer dövere göre performansı çok düşük ama kendi işin için olursa çok ucuza mal oluyor...saman yapmasanda sadece danesini alsan günde 150 dekara kadar iş çıkarıyor ki buda 300 tl ye bile mal olmaz.....normal biçerdöver biçse 1800 tl ye mal olur kıyaslama bu

benim memnun kalmadığım tek yönü tarlaların taşı. yoksa makine gerçekten çiftlikler için filan bulunmaz nimet insanlar sabırlı olursa bir köye yeter....