sıfırdan çiftlik kursanız ....

hangi ilde ne şekilde nasıl başlarsınız? tarlanızın konumu, ana yola uzaklığı , ekilebilir olup olmadığını nerden anlardınız ve ne ekerdınız süt çiftliği için ... v minumum ne kadar mal ederdiniz tabiiki bunları kağıt uzerınde konuşuyoruz arkadaslar kimsden net bi şey beklemıyoruz fakat yenı baslıyca arkadaslar ıcın guzel bı konu bence

Ynt: sıfırdan çiftlik kursanız ....

Yapmak istediğimiz iş canlı hayvan olduğu için ben konuyu üç açıdan bakacağım.
HAVA
SU
TOPRAK
HAVA, ile başlarsak aldığımız havanın kalitesi önemli sağlığımız için bunuda en iyi ve ucuz açık besi sistem ilekarşılayabiliriz.
Bunun içine iklim şartlarınıda alırsak çok sıcak yada çok soğuk yerler süt sığırcılığı için ekonomik olmaz.
SU,işletmenin kendi doğal suyu olması gerek hayvanların her zaman ulaşabileceği gibi.
Hayvanların içebileceği kalite ve sıcaklıkta olmalı su.
TOPRAK, konusunu biraz daha detaylı araştırmak gerekirse yapacağımız iş meraya dayalımı olacak , mera imkanı varsa işletme ona göre düzenlenmeli.
Mera kendi tapumuzun içindemi olacak , ki bu çok zor ve pahalı.
Mera hayvancılığı yapmayacak, hazır bakacak isek , İşletmeye yetecek kadar,elektriği içinde, toprak kendi tapumuz içinde olursa, dahada iyi toprağın işletme etrafında yakın olması sulu veya kuru olması kar açısından çok önemli.
İşletmenin yapılacağı topraklar ulaşılabilir olmalı yolu uzak olmamamalı, rakımı yüksek kar kış olmamalı.
Yerleşim yerine yakınlık konusunda 700 m, kuş uçumu ana yola da 150 m, olunca mesafe ruhsat konusunda yeterli diye biliyorum.
Hayvanlara , mera yok vede yemi üretecek toprağımızda yok ise sadece işletmeyi kuracak toprağımız var ise , olmaz demem olur ama etrafımda yapanlarda var, kesif ve kaba yemi tamamen satın alanlar, çok iyi ekonomi yönetimi gerek , en küçük bir hatada ekonomi karışır, çünkü her şey satın alındığı için ekonomik dalgalanmadan etkilenir.Üretilen ürünü de çok iyi pazarlamak gerek.
Sıfırdan çiftlik kuracak isek yukarıda saydığım imkanların çoğu elimizde olması gerek , imkan yok ise her şey satın alınırsa maliyeti karşılamak zor.
Ülkemizin şartların da enerji maliyeti büyük sorun meracılığa göre hazır bakmak bunun için zor.
Bu işi yapacak kişi veteriner , ziraat mühendisi, zooteknist, gibi bilgili ekonomi uzmanı gibi de ekonomi yöneticisi olmalı ki başarısı daha garanti olsun, çünkü süt sığırcılığı işi pahalı ve maliyetli iş .
Yapacak arkadaşlar iyi araştırsın çalışsın olur, kolaygelsin bereketli olsun.
Ben böyle düşünüyorum.

sıfırdan çiftlik kurarsan ya finansmanın güçlü olacak yani paran kendinin olacak kredi, borç kullanmayacaksın yada kuracağın çiftlikten en az 7 yıl gelir beklemeyeceksin, yani çiftlikten gelecek para ile kişisel ihtiyaçlarını karşılamayacaksın.

ismail_17 link=topic=67817.msg770628#msg770628 date=1378280688' Alıntı:
Yapmak istediğimiz iş canlı hayvan olduğu için ben konuyu üç açıdan bakacağım.
HAVA
SU
TOPRAK
HAVA, ile başlarsak aldığımız havanın kalitesi önemli sağlığımız için bunuda en iyi ve ucuz açık besi sistem ilekarşılayabiliriz.
Bunun içine iklim şartlarınıda alırsak çok sıcak yada çok soğuk yerler süt sığırcılığı için ekonomik olmaz.
SU,işletmenin kendi doğal suyu olması gerek hayvanların her zaman ulaşabileceği gibi.
Hayvanların içebileceği kalite ve sıcaklıkta olmalı su.
TOPRAK, konusunu biraz daha detaylı araştırmak gerekirse yapacağımız iş meraya dayalımı olacak , mera imkanı varsa işletme ona göre düzenlenmeli.
Mera kendi tapumuzun içindemi olacak , ki bu çok zor ve pahalı.
Mera hayvancılığı yapmayacak, hazır bakacak isek , İşletmeye yetecek kadar,elektriği içinde, toprak kendi tapumuz içinde olursa, dahada iyi toprağın işletme etrafında yakın olması sulu veya kuru olması kar açısından çok önemli.
İşletmenin yapılacağı topraklar ulaşılabilir olmalı yolu uzak olmamamalı, rakımı yüksek kar kış olmamalı.
Yerleşim yerine yakınlık konusunda 700 m, kuş uçumu ana yola da 150 m, olunca mesafe ruhsat konusunda yeterli diye biliyorum.
Hayvanlara , mera yok vede yemi üretecek toprağımızda yok ise sadece işletmeyi kuracak toprağımız var ise , olmaz demem olur ama etrafımda yapanlarda var, kesif ve kaba yemi tamamen satın alanlar, çok iyi ekonomi yönetimi gerek , en küçük bir hatada ekonomi karışır, çünkü her şey satın alındığı için ekonomik dalgalanmadan etkilenir.Üretilen ürünü de çok iyi pazarlamak gerek.
Sıfırdan çiftlik kuracak isek yukarıda saydığım imkanların çoğu elimizde olması gerek , imkan yok ise her şey satın alınırsa maliyeti karşılamak zor.
Ülkemizin şartların da enerji maliyeti büyük sorun meracılığa göre hazır bakmak bunun için zor.
Bu işi yapacak kişi veteriner , ziraat mühendisi, zooteknist, gibi bilgili ekonomi uzmanı gibi de ekonomi yöneticisi olmalı ki başarısı daha garanti olsun, çünkü süt sığırcılığı işi pahalı ve maliyetli iş .
Yapacak arkadaşlar iyi araştırsın çalışsın olur, kolaygelsin bereketli olsun.
Ben böyle düşünüyorum.
çok açıklıyıcı teşekkür ettim ismail_17 çanakkale de nasıl peki dostum çanakkalelisin galıba orda dönümü 1000 lira olan yerler falan var oralara arpa buğday falan ekilir mi yem bitkisi falan süt hayvancılığı için

mousset83 bey siz bu bilgiyi ne amaclı araştırıyorsunuz gercekden ciftlik kurmak icinmi ? eyer öyle bi niyetiniz varsa fazla düşünmeyin kendi işiniz neyse ona yatırım yapın bu işi sonradan yapan kişilerin yüzde 60 çiftlikleri kapattı veya cok para kazanamıyor özgürlügünüzü kısıtlar canlı hayvan cok finansal destek ister tabi sizin ekonomik gücünüzü bilmiyorum belki en modern tesisi kurarsınız yinede sıfırdan başlamak maliyetlidir

Bizim iklim süt hayvancılığı için uygun, bende 25, 30 adet süt sığırı bakıyorum . Ç.KALE, BİGA, ilçesi KARABİGA, kasabasında yaşıyorum.
Profildeki foto Karabiga, limanı, bizim bölgede arazi fiyatları 5 yıl öncesine kadar ucuz idi.Bölgemiz sahil şeridi Gönen , Biga sınırından Biga, lapseki sınırına kadar sanayi bölgesi ilan edildi sahil baştan başa arazi fiyatları uçtu gitti. daha içerilere gidince belki bulunur bin tl , ye arazi, ama çok dikkat etmek lazım emlakçıların bir kısmı çakallık yapıyor ilana değişik foto koyuyor , sakın aldanmamalı arazinin olduğu yerde muhtar veya güvenilir kişiye danışılmalı.Çünkü ben aldanıpta kötü arazi alan çok kişi tanıyorum buralardan .
Senin anlayacağın buraları İstanbul , üçüncü hava limanı sahası yada üçüncü boğaz köprüsü inşaatı gibi hem arazide inşaat faliyeti hemde fiyat yönünden.

SEYİT link=topic=67817.msg771043#msg771043 date=1378361941' Alıntı:
mousset83 bey siz bu bilgiyi ne amaclı araştırıyorsunuz gercekden ciftlik kurmak icinmi ? eyer öyle bi niyetiniz varsa fazla düşünmeyin kendi işiniz neyse ona yatırım yapın bu işi sonradan yapan kişilerin yüzde 60 çiftlikleri kapattı veya cok para kazanamıyor özgürlügünüzü kısıtlar canlı hayvan cok finansal destek ister tabi sizin ekonomik gücünüzü bilmiyorum belki en modern tesisi kurarsınız yinede sıfırdan başlamak maliyetlidir
ya arkadasım yanlış anlama da yapamassın, edemessin, batarsın gibi lafları bırakın artık konuyla ilgili yapıcı bişey yazamıyosan hiç yazma

mousset83 link=topic=67817.msg771497#msg771497 date=1378415285' Alıntı:
ya arkadasım yanlış anlama da yapamassın, edemessin, batarsın gibi lafları bırakın artık konuyla ilgili yapıcı bişey yazamıyosan hiç yazma
dünya devamlı yapma üzerine kurulmamış bunu belirtmek istedim gereksiz gördügünüz iletiler icin sizden özürdiliyorum özel sektörde saglam yapıcı tarım ve hayvancılık danışmanları firmaları var hibe bilgi vs biriyle calışıbilirsiniz

SEYİT link=topic=67817.msg771556#msg771556 date=1378452358' Alıntı:
dünya devamlı yapma üzerine kurulmamış bunu belirtmek istedim gereksiz gördügünüz iletiler icin sizden özürdiliyorum özel sektörde saglam yapıcı tarım ve hayvancılık danışmanları firmaları var hibe bilgi vs biriyle calışıbilirsiniz
estağfurullah ben özür dilerim kardeşim de yanlış anlama ama forumda da bazen görüyoruz adamın biri bi şey yazıyo diğeri hemen atlıyo yapamassın edemessin bence hiç yapma herkes işini yapsın gibi ticari kaygılarla yapıyolar bunu amaç hani biz sektörde ekmek yiyelim başkası yemesin derdinde kafa bu ama seni tenzif ediyorum .. ufak düşünüyolar yani böle insan çok ...