erkunta hanqi pulluqu almalıyım ve kaç inç olmalı ?

Ynt: erkunta hanqi pulluqu almalıyım ve kaç inç olmalı ?

GENÇ EYMIRLİ link=topic=67825.msg770741#msg770741 date=1378306514' Alıntı:
çevrendekilere uy bence. 2005model tek çekere 4 13 lu koşuyor burda gayet ıyi çekiyor & 14inç 4 lu ideal gibi
alplerin 4 lü 13 ü denedim çekiyo ünlüyüde 4 lü 13 no denedim çekti alpler 4lü 12 yide denedim aydın 4 lü 13 numarayıda ama bayii 4 lü 11 alpler al diyo bnde küçük qelir diyorm :S :S

bizim arazimizde bayır taşlık kepir& burdaki 70lık ler bi erkunt var birde 7066 turbolu var 2side 13 takıyor ve çok güzel çekiyor.5li de uzun olur o zaman sıkıntı olmazmi 14lu büyük dersen 13tak bence

GENÇ EYMIRLİ link=topic=67825.msg770765#msg770765 date=1378308149' Alıntı:
bizim arazimizde bayır taşlık kepir& burdaki 70lık ler bi erkunt var birde 7066 turbolu var 2side 13 takıyor ve çok güzel çekiyor.5li de uzun olur o zaman sıkıntı olmazmi 14lu büyük dersen 13tak bence

tamam abi sözünü dinliycem ok-*-s ok-*-s

Gastamonu toprağına 70 lik motorunu bayma dostum, 4/12 yi geçme derim ben, çekerse dayan 5/9 numara gözünün yaşına bakma.

phantomerkunt link=topic=67825.msg770933#msg770933 date=1378321704' Alıntı:
9-10 numara pullukla çift olmaz. olur diyen de kendini kandırır. senin motorun hakkı 4 lü 12 numara. 80 liklerin hakkı 4 lü 14 numara

Kendimizi kandırmayla alakası yok, sizin görüşünüzede saygı duyuyorum fakat 12 numara pulluk bizim toprağımızdan kist çıkartıyor, bizim verimli kısım 8-10 cm, çekeceğini bilsem bu gün 4/8 pulluk koşacağız 480e. Her bölgenin farklı bir toprak yapısı vardır unutmayalım. Anıza ekimlerde çok daha iyi verim aldığımız zamanlar oluyor, fakat bu deneme amaçlı ektiğimiz yerler değil, yağmur yağmayıp çift süremediğimiz yerler, yani zorunlu ekim yapa yapa keşfettik bunu. Zaten normal şartlarda bile toprağın verimli kısmı ilk 10 Cm artık ve böceklerle humuslu halen gelen kısım. Sizin toprağını bilmiyorum ama bizim bölgenin toprağı çok derin sürmeye gelmiyor, derin sürdüğümüz zaman ekimlerde sıkıştırma da da zorlanıyoruz. Velhasıl derin sürüm bizim bölgeye zarar.

ÇeLişki_37 link=topic=67825.msg770942#msg770942 date=1378322172' Alıntı:
Kendimizi kandırmayla alakası yok, sizin görüşünüzede saygı duyuyorum fakat 12 numara pulluk bizim toprağımızdan kist çıkartıyor, bizim verimli kısım 8-10 cm, çekeceğini bilsem bu gün 4/8 pulluk koşacağız 480e. Her bölgenin farklı bir toprak yapısı vardır unutmayalım. Anıza ekimlerde çok daha iyi verim aldığımız zamanlar oluyor, fakat bu deneme amaçlı ektiğimiz yerler değil, yağmur yağmayıp çift süremediğimiz yerler, yani zorunlu ekim yapa yapa keşfettik bunu. Zaten normal şartlarda bile toprağın verimli kısmı ilk 10 Cm artık ve böceklerle humuslu halen gelen kısım. Sizin toprağını bilmiyorum ama bizim bölgenin toprağı çok derin sürmeye gelmiyor, derin sürdüğümüz zaman ekimlerde sıkıştırma da da zorlanıyoruz. Velhasıl derin sürüm bizim bölgeye zarar.

hemşerim bn bizim burda 4 12 yerine 5-6 lı 8 no koşan qörmedim en az 10 numara ;D zuha-*-s

alperen_37 link=topic=67825.msg771788#msg771788 date=1378490561' Alıntı:
hemşerim bn bizim burda 4 12 yerine 5-6 lı 8 no koşan qörmedim en az 10 numara ;D zuha-*-s

Sizin toprakla bizim toprağın bölgenin çok farkı var hemşerim ben seydilerin köyündenim, germeçte eniştem var benim 480 leri var onlar pimsiz pulluk kullanıyo biz pimli onlar dipkazan kullanıyo biz kullanamıyoruz onlar 11 li kazayağı çektiriyolar biz 9 lu onlar çifteker römork kullanıyo biz tek teker anladınmı şimdi ?

Biz Taşköprü, MErkez tarafına ova deriz, Dağın tepesinde tarım yapıyoruz :)

ÇeLişki_37 link=topic=67825.msg771886#msg771886 date=1378502609' Alıntı:
Sizin toprakla bizim toprağın bölgenin çok farkı var hemşerim ben seydilerin köyündenim, germeçte eniştem var benim 480 leri var onlar pimsiz pulluk kullanıyo biz pimli onlar dipkazan kullanıyo biz kullanamıyoruz onlar 11 li kazayağı çektiriyolar biz 9 lu onlar çifteker römork kullanıyo biz tek teker anladınmı şimdi ?

Biz Taşköprü, MErkez tarafına ova deriz, Dağın tepesinde tarım yapıyoruz :)
napak enişten 11 li kaz ayağı takıyosa mazot mu içek asvalt mı kemirek sorduk mu ? ?
qel o zaman ova diyosan aynı senin pulluqunla qel çift sürebilirsen deponu dolduruyum 2 bidon da mazotla qeri yollayım seni ok-*-s ok-*-s şyt-*-sa kız-*sw kavga etmk istemiyorm kapnsn duva*-*0 kız-*sw kız-*sw kız-*-* kız-*-* kavg-*-*s snip-*-s

alperen_37 link=topic=67825.msg772775#msg772775 date=1378763431' Alıntı:
napak enişten 11 li kaz ayağı takıyosa mazot mu içek asvalt mı kemirek sorduk mu ? ?
qel o zaman ova diyosan aynı senin pulluqunla qel çift sürebilirsen deponu dolduruyum 2 bidon da mazotla qeri yollayım seni ok-*-s ok-*-s şyt-*-sa kız-*sw kavga etmk istemiyorm kapnsn duva*-*0 kız-*sw kız-*sw kız-*-* kız-*-* kavg-*-*s snip-*-s

Ya ben burda 480 övmüyorum toprak farkını anlatmaya calısıyorum ne alakası var mazotla ne alakası var asvalt la hem sorduk mu demişsin sormuşun işte kaçlı pulluk takayım diye ona göre fikir yürütmeye calısıyoz burda sana kötü bi laf mı ettik. sen gel diyonda o zaman sen gel bizim burda sür tak dedikleri 5/10 pulluk la 3 silindir 70 bg motoru göreyim ben ;D ben tartışma için söylemiyoruz bunu, 8-9 la çift olmaz diyenlere söylüyorum herkesin bi toprak yapısı vardır burda 640 zaten 4 silindir le 4/9 takıyo. steyr 768 gibi motorlar 4/10 takıyor, daha üstü bizim toprakta bizim motorları yoruyor, erkuntta 4/10 no taksın eyvallah ama bizim toprakta landini 85 lik 5/12 takıyo, tutupta nimet 70e 5/10 takarsa motoru zorlamış olur çekmez demiyorum. Ne biliyorsan onu yap bişey demiyorum ama bida durup dururken insanları tersleme maksadım arazini yada motorunu kötülemek değil di ;)