YONCA TARLASINA ROTOR SPRİNĞ SULAMA OLURMU.

Konu başlığındada dediğim gibi 4 dekarlık yonca tarlama yapmayı düşünüyorum.Rotor spriğ hakkında bilğisi olan arkadaşlardan ricam yonca tarlasında sorunsuz kullanabilirmiyim.suyu su motoru basacak.bu sistem daha çok park ve bahçelerde kullanılıyo güzel tarafı bi kere montajını yapınca her defasında söküp takmadan kullanılması ve yağmurlama başlıklarının çalışmaya başlayınca yukarı doğru yükselip çalışması çalışmadığı zamanda aşağıda durması. Yoncayı biçerken falan toprak seviyesinde duruyo,belkide iyi ayarlanırsa toprak seviyesinden bi kaç santim daha aşağıda durabilir.benim aklıma takılan yonca biçilmeden spriNğler çalışabilirmi bide diğer yağmurlama başlıkları gibi hiç durmadan sorunsuz çalışabilirmi.

http://www.sulamania.com/?newUrun=1&Id=341307&CatId=bs243352&Fstate=

Ynt: YONCA TARLASINA ROTOR SPRİNĞ SULAMA OLURMU.

ustam 40 dekar yonca suluyoruz hiç böyle şeyler aklımıza gelmedi :) toprağın altına inmesi güzel bişey ama traktör ile biçilecekse, traktör tekeri üstünden geçince sorun yaratabilir. birde tarlanın sağlıklı sulanması için yonca boyunu geçecek kadar yüksekte olmalı. bence 4 dekar için gereksiz birşey. bağla boruları tabancaları yağmurla geç. biçileceği zamanda kenara çıkarırsın sorun olmaz.

Nobran link=topic=67855.msg771060#msg771060 date=1378368326' Alıntı:
ustam 40 dekar yonca suluyoruz hiç böyle şeyler aklımıza gelmedi :) toprağın altına inmesi güzel bişey ama traktör ile biçilecekse, traktör tekeri üstünden geçince sorun yaratabilir. birde tarlanın sağlıklı sulanması için yonca boyunu geçecek kadar yüksekte olmalı. bence 4 dekar için gereksiz birşey. bağla boruları tabancaları yağmurla geç. biçileceği zamanda kenara çıkarırsın sorun olmaz.
Fazla maliyetli olacağını sanman taş çatlasa 500-600 tl ' yi geçmez bence kullanışlı olursa değer, yağmurlama hattı kurup, toplarken yonca eziliyo ayrıca yağmurlama başlıkları haraketli traktör zarar vermeyecek gibi duruyo.

Bu is olacak gibi birsey deyil oncelikle maliyeti cok yuksek tarlanin altina komple sebeke doseniyor baska bir dez avantaji yonca yukselince sulanma ihtimalinsifir bu sistem cayir ve kisa cicekleri sulamak icin tasarlanmistir. İscilik olmasin istiyorsaniz buyuk fiskiyelerden alabilirsiniz hic hat deyismeden 4 dekari rahatlila sularsiniz.

Olabilir aslında ama arkadaşlarında bahsettiği gibi yonca büyüyünce dalları sulamayı engeller
ibrahim çekiç link=topic=67855.msg807628#msg807628 date=1386626221' Alıntı:
olmaz çünkü rotarlar 20-25cm cıkıyor yonca uzadıgı zaman daların icinde kaldıgı su dagıtamıyor ben kendim arazime maro sulama yaptım 40dnm 140cm yükseltdim çok güzel oldu
Hocam sistemin paylaşımını yaparmısınız merak ettik nasıl olduğunu.

6*6mini sprink döşedim soketli- sulama bitdigi zaman 1 saatde 10dnm bir kişi topluyor bic balya yap sanki tarla bomboş hemen ardından demir cubuklar cak sprikleri takıyorum ver suyu pom kendi acılıp kapanıyor elekdirikli vanar sayesinde 40 dnm 3seferde sulanıyor gübrei de bu sistemden veriyorum otomasyonlu sulama meslegim sıhhi tesisaat ve tarımsulama oldugu icin kendi arazimde hayallerimi
gercekleşdirdim tel 05337426848

ibrahim çekiç link=topic=67855.msg807815#msg807815 date=1386687156' Alıntı:
6*6mini sprink döşedim soketli- sulama bitdigi zaman 1 saatde 10dnm bir kişi topluyor bic balya yap sanki tarla bomboş hemen ardından demir cubuklar cak sprikleri takıyorum ver suyu pom kendi acılıp kapanıyor elekdirikli vanar sayesinde 40 dnm 3seferde sulanıyor gübrei de bu sistemden veriyorum otomasyonlu sulama meslegim sıhhi tesisaat ve tarımsulama oldugu icin kendi arazimde hayallerimi
gercekleşdirdim tel 05337426848
Çok sağolun anlatımınız için ama görmeden pek bişey anlaşılmayacak zaman içinde sitemle alakalı paylaşımlarınızı bekliyoruz.