erkuntun termostatı hakkında

28.04.2011
1,790
205
KARS

arkadaşlar bu sene nimet 70 e traktör aldım ve saman makinası ile saman yaptım fakat traktörde bişey dikkatimi çekti sıcak çalışıyor diğer traktörlere göre acaba termostatı kaç derece bilen arkadaş bilgilendirirse çok sevinirim

Ynt: erkuntun termostatı hakkında

delihan link=topic=67880.msg771474#msg771474 date=1378413693' Alıntı:
arkadaşlar bu sene nimet 70 e traktör aldım ve saman makinası ile saman yaptım fakat traktörde bişey dikkatimi çekti sıcak çalışıyor diğer traktörlere göre acaba termostatı kaç derece bilen arkadaş bilgilendirirse çok sevinirim
Nekadar sıcak çalışıyor ortayı geçiyormu?

HassaN20 link=topic=67880.msg771479#msg771479 date=1378413951' Alıntı:
Nekadar sıcak çalışıyor ortayı geçiyormu?
ibre olarak ortayı geçmiyor göstergede sıkıntı yok gösterge genelde ortada biraz toz sarınca ortayı az geçiyor ondan sonra da ilerleme olmuyor fakat traktör sıcak yoksa hararette sıkıntı yok acaba diğer erkuntlarda böyle sıcak mı çalışıyor termostatları kaç derece erkuntların

nabolant link=topic=67880.msg771976#msg771976 date=1378543656' Alıntı:
perkins 1103 serisi sıcak çalisan bir motor, özellikle kabinsiz bir traktör kullanıyorsanız motordan gelen sıcak hava yazın insanı rahatsız ediyor
MF260 VE 3060 larda var sanırım o motor değil mi :S

tumosannn link=topic=67880.msg771903#msg771903 date=1378505178' Alıntı:
hararet sorunu mu vardı :S
yok hararet sorunumn şükür olmadı en pis işte çalıştım saman yaptım ve rüzgar terse esti tozdan önümü göremez oldum düşünün ön sileceği çalıştırdım artık kabinin ön camı o kadar toz oldu ginede traktörde hararet denen bişey görmedim fakat traktör sıcak çalışıyor ki nabolant nickli arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış sağolsun :)

delihan link=topic=67880.msg771997#msg771997 date=1378549784' Alıntı:
yok hararet sorunumn şükür olmadı en pis işte çalıştım saman yaptım ve rüzgar terse esti tozdan önümü göremez oldum düşünün ön sileceği çalıştırdım artık kabinin ön camı o kadar toz oldu ginede traktörde hararet denen bişey görmedim fakat traktör sıcak çalışıyor ki nabolant nickli arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış sağolsun :)
72 lık takmanızın sebebı motorun sıcaklıgı sızı rahatsız etmesımıydı :S

tumosannn link=topic=67880.msg771999#msg771999 date=1378549874' Alıntı:
72 lık takmanızın sebebı motorun sıcaklıgı sızı rahatsız etmesımıydı :S
yok sattığım eski traktör steyr di steyrlerin de hararete fazla yüzü yoktur bende hep tozlu ortamlarda saman da çalıştırıyorum traktörleri steyr de fazla sıcak çalışmasın diye yapmıştık o uygulamayı saman radyatörü sarınca steyrin ibre kalkıyodu ama ben onda da hararet görmedim şimdi gördüm desem yalan olur

delihan link=topic=67880.msg772086#msg772086 date=1378570303' Alıntı:
yok sattığım eski traktör steyr di steyrlerin de hararete fazla yüzü yoktur bende hep tozlu ortamlarda saman da çalıştırıyorum traktörleri steyr de fazla sıcak çalışmasın diye yapmıştık o uygulamayı saman radyatörü sarınca steyrin ibre kalkıyodu ama ben onda da hararet görmedim şimdi gördüm desem yalan olur
anlş-*s

Arkadaşlar öncelikler erkunt ' un kullandığı perkins motorlarda 82 derecelik termostat vardır. Hatta her firmanın termostatı üzerinde derecesi yazar. Görmek için biraz dikkatli sağına soluna bakmak gerekir.

Biraz yanlış anlaşılan bir durum vardır ortada yalnız. Şunu taksam dahamı iyi olur bunu taksam dahamı iyi olur diye bir şey yoktur. Her motorun kendine göre bir çalışma karakteri vardır. Sıcaklıkta bunların en başında gelir. Motor üreticisi zaten motorun çalışma sıcaklığını ayarlamak için motora göre termostat koymuştur. Ayrıca normalden düşük dereceli termostat kullanmak motorun geç ısınmasına neden olur. Buda gerçek çalışma sıcaklığına geç ulaşması demektir. Özellikle soğuk havalarda bunu çok daha fazla hissedersiniz.

Ayrıca birde şu mesele var, örneklemek gerekirse : 70 derecelik termostat dendiğinde 70 derecede tamamen termostatı açıp devir dayım suyunu tamamını radyatörden geçirdiği anlamına gelmez. 70 derecede açmaya başlar termostat ve atıyorum 80 derecede de tam açar. Bu dereceden sonra hararetin normal koşullarda daha fazla kalkmaması beklenir. Tabi traktörün burada suyunun(antifriz oranına dikkat ediniz.) , yağının, filtrelerinin, temiz, doğru seçilmiş olması, kayışların ise kaçırmadığından emin olunuz. Tozlu ortamlarda da çalışırken de sık sık radyatör önlerini falan temizlemeyi unutmayalım. )

ney_se_y link=topic=67880.msg776356#msg776356 date=1379610082' Alıntı:
Arkadaşlar öncelikler erkunt ' un kullandığı perkins motorlarda 82 derecelik termostat vardır. Hatta her firmanın termostatı üzerinde derecesi yazar. Görmek için biraz dikkatli sağına soluna bakmak gerekir.

Biraz yanlış anlaşılan bir durum vardır ortada yalnız. Şunu taksam dahamı iyi olur bunu taksam dahamı iyi olur diye bir şey yoktur. Her motorun kendine göre bir çalışma karakteri vardır. Sıcaklıkta bunların en başında gelir. Motor üreticisi zaten motorun çalışma sıcaklığını ayarlamak için motora göre termostat koymuştur. Ayrıca normalden düşük dereceli termostat kullanmak motorun geç ısınmasına neden olur. Buda gerçek çalışma sıcaklığına geç ulaşması demektir. Özellikle soğuk havalarda bunu çok daha fazla hissedersiniz.

Ayrıca birde şu mesele var, örneklemek gerekirse : 70 derecelik termostat dendiğinde 70 derecede tamamen termostatı açıp devir dayım suyunu tamamını radyatörden geçirdiği anlamına gelmez. 70 derecede açmaya başlar termostat ve atıyorum 80 derecede de tam açar. Bu dereceden sonra hararetin normal koşullarda daha fazla kalkmaması beklenir. Tabi traktörün burada suyunun(antifriz oranına dikkat ediniz.) , yağının, filtrelerinin, temiz, doğru seçilmiş olması, kayışların ise kaçırmadığından emin olunuz. Tozlu ortamlarda da çalışırken de sık sık radyatör önlerini falan temizlemeyi unutmayalım. )
ney_se_y erkunt fabrıka yetkılısı :) erkuntun kullandıgı perkıs hakkındada senden dogru bılgı beklıyoruz :8 anlş-*s

ney_se_y link=topic=67880.msg776356#msg776356 date=1379610082' Alıntı:

bilgin için teşekkür ederim

tumosannn link=topic=67880.msg776358#msg776358 date=1379610346' Alıntı:
ney_se_y erkunt fabrıka yetkılısı :) erkuntun kullandıgı perkıs hakkındada senden dogru bılgı beklıyoruz :8 anlş-*s

Yetkili felan değilim sadece biraz meraklıyımdır. Bide çiftçilikten geliyorsan traktöre bir bağlılık ister istemez oluyor. Bildiğim birşey varsa elbette sonuna kadar paylaşırım. Forumu daha 1-2 gündür kullanıyorum. Çok değerli bilgiler paylaşan arkadaşlar var. Güzel şeyler okudum okumayada devam ederim işallah.

ney_se_y link=topic=67880.msg776366#msg776366 date=1379611815' Alıntı:
Yetkili felan değilim sadece biraz meraklıyımdır. Bide çiftçilikten geliyorsan ve üniversitede de makina mühendisliği okuduysan traktöre bir bağlılık ister istemez oluyor. Bildiğim birşey varsa elbette sonuna kadar paylaşırım. Forumu daha 1-2 gündür kullanıyorum. Çok değerli bilgiler paylaşan arkadaşlar var. Güzel şeyler okudum okumayada devam ederim işallah.
evet kalıtelı bır ınsan oldugun yazılarından bellı oluyordu bak makıne muhendısı cıktın ;D