Karadeniz’e yüksek Trakya’ya düşük prim

ÜRETİCİ yeterince güçlü örgütlere sahip değil. Bu ayçiçeği, süt, pamuk ve zeytin üreticileri, birliklerince korunamıyor; bunun sonucunda da birlikler etkisizleştiriliyor. İktidar, onların yanlış yapmalarını bekliyor ki, tepesine binebilsin. Üreticilerin ‘dikleşmesini’ istemiyor.

“Sus, ben ne verirsem onunla yetin” derken, yabancı tekellere karşı boynunu eğiyor. Destekleme primlerini bölgelere ve ürün değerlerine göre dengelemiyor. Örnek mi?

Karadeniz’de fındık ve çaya bakın; bir de ayçiçeği primlerine...

Bu ayrımcılık değil midir?

İzmir Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu Dönem Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’yı dinleyelim: “Çiğ süt fiyatları artmıyor; yem fiyatları giderek zamlanıyor. Yetiştirici kan ağlıyor! Buna karşın soğutulmuş süte ödenen 9 kuruş destekleme primi bu günlerde 6 kuruşa düşürüldü. Sütü, sanayici istediği fiyattan alıyor.
Çiğ süt üreticileri, “Süt fiyatı mı arttı? Girdi fiyatları mı düştü? Keyfi olarak primimiz düşürülüyor” görüşünü dile getirdiler.

Özetle; çiğ süt fiyatları artmıyor, yem fiyatları giderek zamlanıyor, yetiştirici kan ağlıyor!
(SS Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği Konya Şeker Y.K. Başkanı Recep Konuk, Trakyabirlik’ten daha cesaretli. Ayçiçeğine 1.250 referans fiyat verdi şimdilik... Daha da vereceğiz diyor. Yıllık 700 bin tonluk ham yağ fabrikası yaptıklarını söylüyor; Trakyabirlik’ten iki katı...)