TÜMOSAN CER SİSTEMİ

23.03.2013
3,725
14

Bazı arkadaslar Tümosanda Cer sistemı yok dıye yorum yapmıs bu konuyu hepınızı bılgılendırmek ıcın acıyorum acıyorum arkadaslar TÜMOSAN da içten cer sistemı var ital NH deki gibi kımı motorlarda bu cer sıstemı tekere yakın konur kımısı arka kovana konur anlş-*s

1. resım Tomosanın ceri Tekere Uzak cer.

2. resim Zetor un ceri Tekere yakın cer.

Ynt: TÜMOSAN CER SİSTEMİ

Bazi üyeler nh nın ceri tekere yakın dıye göz aşinalıgı yuzunden Tümosandada aynı ceri arıyor ve goremıyor Ve Tümosanda Cer yok dıyıp kestırıp atıyor TÜmosan da İtal nh ler gibi tekere uzak Cer sistemı vardır anlş-*s

erkuntlarında cer sistei böyle yağ tapasını açınca görünüyor ben fren diski sanıyordum meğer cer dişlisiymiş ok-*-s ok-*-s
açıklayıcı bir bilgi olmuş eline sağlık :)

FEHİM link=topic=67981.msg772785#msg772785 date=1378785916' Alıntı:
tümosann hemşerim bu tümosan ın fren balataları nerede gösterirmisin.?
balatayla yanyana cer anlş-*s
td 100d link=topic=67981.msg772789#msg772789 date=1378793242' Alıntı:
Güzel paylaşim :) bende cer dişli olmadiğini biliyordum meğerse oradaymiş o zaman her traktörde cer mi var :S senin fotolara bakarak Eline sağlik ok-*-s
tesekkurler her traktorde cer sıstemı yok mesela mf240 mf135 ve gibi anlş-*s

traktöre cersiz diyen hiçbir konuya yorum yapmasın zır cahildir çünkü cersiz olurmu hiç traktör nerde görülmüş kimisinde teker dibinde olur kimisnde şanzumana baglı olur ama cer olmazsa teker dönmez :)

rahimavci link=topic=67981.msg772831#msg772831 date=1378805719' Alıntı:
traktöre cersiz diyen hiçbir konuya yorum yapmasın zır cahildir çünkü cersiz olurmu hiç traktör nerde görülmüş kimisinde teker dibinde olur kimisnde şanzumana baglı olur ama cer olmazsa teker dönmez :)
mf240 ve mf135 de yok cer anlş-*s
keykubat link=topic=67981.msg772786#msg772786 date=1378788045' Alıntı:
bende tümosanda cer değilde planet dişli sistemi var diye biliyorum.

Planet ve cer dişli grubu aynı dişli grubu dıye bılıyorum ben konuyu iyi bılen bırı yorum yaparsa iyi olur

tumosannn link=topic=67981.msg772755#msg772755 date=1378759170' Alıntı:
Bazi üyeler nh nın ceri tekere yakın dıye göz aşinalıgı yuzunden Tümosandada aynı ceri arıyor ve goremıyor Ve Tümosanda Cer yok dıyıp kestırıp atıyor TÜmosan da İtal nh ler gibi tekere uzak Cer sistemı vardır anlş-*s
varsin yok desinler parasi olan değil hastasi olan bilir td65 karsisinda direnemiyo 6065in

Allah belasını versin bu tumonun cer dişlisinin
sıfır traktörün cer dişli sesinden içinde durulmuyor 8085 klasik seri birde
cer yok diye milleti kandırıyor içinden gelen seslerden hiç haber veren yok
sanki traktör parçalanacak sanıyorum

1993 1994 yılında öğrenmiştim: e.m.lisesi 2 sınıf konusudur; aktarma organları ve diferansiyeller) derste öğretmenimiz anlatmıştı bu sistemi şimdi konusu açılmışken bende bir bilgi vereyim burada ayrıca traktör de,kuvvetten kazanç oluşuyor.stayır traktörlerinde de aynısı mevcuttur.

Peki ayni yokuşta ben 6065 le ayni yükleben onu geciyorum distan cerli oldumu sanzumandaki dis orani azaliyo bizdekinde cogaliyo bolelikle 30 yapan traktor 40 yapiyo yani hizlaniyoda ayni zamanda ondan dedim zorlamiyomu diye

Distan cerli traktorun on ve arka teker mesafeside uzadigi icin cekisi daha cok artiyor 480 ve 240 ligin arasinda bir agirlik farki yoktur fakat 480 daha iyi tirmanir fiat traktorlerin dizaynida buna gore yapilmistir benim en sevdigim yönü agir yuklerde motor adeta anirarak gaz yerken ceerlerin otmesi ayri bir hava katar. Fakat bu distan cerli daha performansli anlamina gelmesin ikisinin performansida aynı gucdeki makinalar için farketmez bizim usta devirsiz kullanildiginda ceerler bosluk yapar dedi vitesinde ve devirli kulanin dedi cer sostemi vurdurmaya el verisli degil ve benim gozlemim geri geri dıştan ceerli makina düz akislere gore daha zayıf kaliyor. Fakat ileri ve arkada ramork varsa distan cerrli traktor cok daha avantaj kazaniyor yükü tamamen absorbe ettigi icin daha fazla performans sagliyor. Rampaya gelince bu tamamen sanzuman ve motor uyumu ile alakali arkadaslar ceerlerin bununla alakasi yok icten yada distan olsun.