Traktörlerde Hurda Yasası Söylentisi

Ynt: Traktörlerde Hurda Yasası Söylentisi

Tamamen uydurma bir söylenti.Yıllardır ısıtılır.
Bu söylentileri çıkaranlar bundan kazanç sağlama peşinde olup, devleti buna ikna etmeye çalışanlar. Müşteri olduğumuz bir makina 3000 liraydı,destekleme çıkınca anında 4000 lira oldu.Yarısını yani 2000 lira ödeyeceksiniz dediler.Bin lira kar edeceğiz diye devlete (yani hepimize,milletimize) 1000 lira kazık girecekti.Ben de vazgeçtim.Destekleme sezonu geçti fiyat yine indi.Çiftçinin sırtından birileri haksız kazanç sağlıyor.
Traktör işi de böyle. Şu anda listesi 70000 olan bir traktörü pazarlık (adı üstünde uydurma pazarlık,çünkü adam anında iniyor) la 60 a veriyor.Ama bu traktörü kredi ile almaya kalkarsan liste fiyatı üzerinden fatura kesiyor. Yani anında ve başlangıçta 10000 lira zarara giriyorsun.Aynı motoru 2-3 yıllık olarak 1500-1800 saatte 40 bine bulabiliyorsun.Hurda teşviği var diye senin çalışan,işini gören,kendini amorti etmiş motorunu elinden yok pahasına kaparak çöpe attırıp yeni motor veriyoruz diye çocuklarına kalacak borç yükleyecekler.
Traktör üreticilerinden hurda teşviği isteyen ziraat meslek odaları olmadı,çiftçilerden genel bir istekte yok.Önce çiftçinin üretim maliyetini düşür.Geçinemeyen çiftçiler şehire göç etmeye mecbur kalıp tüketici oluyorlar.Sonra onlar tavuk ve eti 3 kr daha ucuza alabilsinler diye yemin ana girdisi mısırın tepesine vur.Buğdaydan sonra mısırda da umduğunu bulamayan da şehire taşınsın.O da tüketici olsun.Geride kalan çiftçiye daha fazla yük binsin. Tamam bu kısır döngünün sonunda herkes şehre taşınsın da o zaman bunlar nasıl beslenecek?
Çiftçinin sanki bir eli yağda biri baldada sıra traktör yenilemeye geldi.Çiftçi sanki ' ' parayı koyacak yer bulamıyoruz,eski traktörlerimizi atacak yer bulamıyoruz ' ' diye perişan oldu)) Çiftçi kazanabiliyorsa zaten ihtiyacı doğrultusunda traktörünü yeniliyor.Ama ' ' hurda lobisi ' ' nin hedefi bunlar değil, yürüyen ve çiftçinin her işini gören traktörleri sırf yaşlı diye trafiğe çıkamaz hale getirecek düzenlemeyi yaptırıp, sahiplerini liste fiyatı kazığı üzerinden borçlandırabilmek.Gerekçeleri de ,eski traktörler çok yakıt yakıyormuş. Kocaman yalan.Eski traktörlerden de çok ve az yakanlar vardı.Yeni traktörlerden de çok yakan ve az yakanlar var.Hurda lobisi kurban olsun o 20 yaşın altındaki masseylere,fiatlara.

Yanlış yazmışım. Hurda lobisi 20 yaşın üstündeki masseylere,fiatlara kurban olsun.Şu anda ki tarımsal üretimimizin büyük kısmını onlar yapıyor.Zamanı gelince onlarda yenilenecek .Elbette massey harris olmayacaklar .

Böyle bir şey bende duydum, paylaşım olarak ta değil 2011 de Başbakan kendi ağzıyla söylüyor, öncelikle yanlış anlaşılmasın ben devlete ve ya hüküme karşı değilim amacım bura da siyaset yapmakta değil,

Şimdi bu yasa araçların içinde yürürlükte diyorlar onaylanırsa 90 model altı araçlarda hurdaya ayrılacak muayne yapılmayacak diyorlar,

İlk önce arabalardan bahsetmek istiyorum, şimdi bizim köyde bindiğimiz araba 1988 Model bir Reno 12 Tx. Bu arabayı biz 15 senedir kullanıyoruz 1 kere de yolda kalmadık, bu arabanın konforu yok, ama karda kışta ki performansını biliyoruz, sağlamlığını biliyoruz, şimdi ben 2013 model 0 km araba ile tarlaya nasıl tohum götüreyim ? Kışın karda buzda nasıl bineyim, işimi görmeyen araba yı ben ne yapayım ? Sigortam muaynem tamsa, vergi mi yatırıyorsam, araba da işimi görüyorsa neden araba mı hurda ya çıkarıpta para vereyim. İşin birazda açığı zaten konforlu lüks araba almaya durumum alsa alıpta binmez miyim ?

Zaten 90 model altına genelde GARİBAN KESİM biner, akıl var mantık var, böyle çok zengin olupta serçeye, hacı murata ve ya torosa binen var mı ? İş icabı biner ona bişey diyemem ama durumum olsa ben niye devletin arabayı elimden almasını bekliyeyim gider alırım klimaymış hidrolik miş konfor muş lüksmüş binerim keyfime göre, durumu olmayanların elinden arabaları alınacak ve onlar arabasız kalacaklar bu kesin yani bunun kaçarı yok, şimdi 5 bin TL olan 91 model bir araç yasa uygulanmaya başladıktan sonra en aşağı 10 Bin TL olacak tıpkı hibe yasası gibi yani.

Traktöre gelince, ya devlet baba çiftçiye sormadan, görüşünü almadan neden karar veriyorsun. Bizde 1975 model 480 var, bize yetip artıyor, işlediğimiz senelik 100 dönüm, şuan işlediğimiz yerin aynısı bi MF 135, bi Küçük Enter, Bırak enteri Leyland bile işler yani abartısız söylüyorum, traktörü değiştirdik tamam, arkasında pulluğu üreten adam hakkın rahmetine kavuşmuş, daha 50 yıllık pullukla çift sürüyoruz, daha benim bölgemde ot ile mücadele yok, tahlil yok, analiz yok, 30 senelik kültivatörle , 40 senelik goble ile tarım yapıyoruz, çiftçilik eğitimi 0 yani, bi ara büyüklerim bilirler traktör ehliyeti kursu açılmış, benim dedemin kardeşi o kursa gitmiş, traktörle geri geri gelirken 10 cm sapmazmış römork,
her köye tek tek eğitim veremezsen bile, en büyük köylerden birine kur, ilçeye 2-3 tane tarımsal eğitim binası kur ve çiftçiye eğitimi 100 dönümden aldığını 50 dönümden alsın, bence önce çiftçi bilinçlendirilmeli, gençler tarıma teşvik edilmeli ve tarımda mekanizasyonda kolaylık sağlanmalı, balya makinası 45 bin Lira bu gün, hibe veriyor devlet, balya makinası kaç ton ? demirin kilosu kaç para 5 bin TL malzeme olsun 5 Binde işçilik 10 Bin TL, 10 Bin de üretici kar yapsın eder 20 Bin TL, ama fiyatları görüyoruz 30 değil 35 değil 45 Bin Lira bir balya makinası.

Önce düzgün mekanizasyon sağlanmalı, mekanizasyonda kolaylık sağlanmalı, toprak işlemesi, ekim, gübreleme, ot ile mücadele, analiz, hasat gibi konularda çiftçi bilinçlendirilmeli, sonra çiftçi zaten kendi değiştirecek traktörünü illa değiştireceğiz. Göktürk ' ünde dediği gibi tabiki Massey Harris olmayacak.

Çelişki çok güzel yorumlamışsın konuyu.Ben de zaten siyasete ilişkin birşey yazmadım.Konu siyasetin tamamen dışında.
Ne zaman satışlar düşse birilerinin aklına bu konu geliyor.Benim kastettiğim bu birileri.
Eski traktörler çok yakmıyor,işletme maliyetleri çok düşük.Yeniler kadar arıza yapmıyorlar.İsteyen şimdi de yeniliyor zaten.Herkesin keyfi bilir.
Ayrıca çok yaksa bile bu durum bazı firma yöneticilerini ne ilgilendiriyor? Yaktığım mazotun parasını onlar mı veriyor?

Göktürk- link=topic=68021.msg773946#msg773946 date=1379072884' Alıntı:
Çelişki çok güzel yorumlamışsın konuyu.Ben de zaten siyasete ilişkin birşey yazmadım.Konu siyasetin tamamen dışında.
Ne zaman satışlar düşse birilerinin aklına bu konu geliyor.Benim kastettiğim bu birileri.
Eski traktörler çok yakmıyor,işletme maliyetleri çok düşük.Yeniler kadar arıza yapmıyorlar.İsteyen şimdi de yeniliyor zaten.Herkesin keyfi bilir.
Ayrıca çok yaksa bile bu durum bazı firma yöneticilerini ne ilgilendiriyor? Yaktığım mazotun parasını onlar mı veriyor?

Aynen öyle, bu yöneticiler gübre pahalı mazot pahalı demiyorlar ama, traktörlere 3-5 yıl garanti veriyorlar, en fazla verdikleri garanti motor ömrü saat olarak, benim traktörüm 38 yaşında hala tıkır tıkır çalışıyor bana ekmek yediriyor, yeni traktörlere de versinler 20 yıl garanti alalım, bu yüzden yeni traktörleri sevmiyorum büyük enter bile daha çok hoşuma gidiyor, mf 100 serisi yakıtını da hepimiz biliyoruz niye öyle bi traktör yapamıyorlar günümüz teknolojisi ile ? Yapmazlar çünkü bozulsun yenisini alalım bu kafa ile giderlerse daha sen ben gibi düşünenler kolay kolay traktör almaz, elimdeki traktör 16 yıldır bizdeymiş ben doğduğum sene alınmış, hiç masraf açmadan 16 sene götürdü bizi, şimdi bi bakım istiyor evet ama yeni traktöre 60-70 bin belki daha fazla vereceğime bi rektefe yaptırsam a ' dan z ' ye taş çatlasa her tarafına özen göstersem 7 Bin TL gider, bidaha da benim çocuğum 15-16 yaşına gelene kadar götürür beni.

Eski traktörün mazot filtresini 5 tl ye alırsın, yeni modellerinkini 40 tl ye, eskilerin hava filtresine yarım litre yağ koyarsın yenilerin filtresi 50 tl,kabin sanayiye ekipman tamirine gidersin traktörü modelli görürlerse kafadan 20 tl fazla isterler, kiraya tarlasını ektiğin vatandaş bile yeni traktörü görünce hemen kirayı yükselmeye kalkar, örnekleri çoğaltabiliriz...