mibzer hakk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

s.a. herkese hayırlı akşamlar....

arkadaşlar ben kısmet olursa bi kaç aya kadar hayata geçecek ekim makinaları imalatı niyetindeyim..şimdilik uzun bi hazırlık süresi kazanmak açısından ölü geçen kış sezonunu kullanıp hububat mibzeri ile başlamak istiyorum...sizlerden fikir edinmek istiyorum..
hepimiz iyi kötü tarımla uğraşan insanlarız..yıllar içerisinde mutlaka hatalı tasarımlar ve ileri görüş eksikliğinden yada tecrübesizlikten kaynaklı markası önemli değil biçok firmadan yana muzdarip olduğumuz oldu..
ben yapacağım makinalarda bunları yaşamak kötü izlenimler uyandırmak istemiyorum..bu kış sezonunda bana yardımcı olup mibzer ve genel ekim makinalarında yaşadığınız kötü izlenimleri paylaşmanızı rica ediyorum.
istiyorumki makinamızı sizlerle birlikte tasarlıyalım..hatalı tasarımlar maliyetleri artırmaktan başka bişiy değil bunu sizde takdir edersiniz...
fikir öneri ve beklentilerinizi dilegetirmenizi bekliyorum...her türlü görüşe açığım...maliyeti artırsa dahi bizler için fikir fikirdir ve mutlaka değerlendirilecek bir yönü vardır...istiyorumki herkez maliyetten kaçarken biz öyle bi tasarım çıkaralımki hem her keseye uysun hemde beklentilere kusursuz cevap versin..ben ucuzcu olacam demiyorum herkesin istediğine cevap veren makinalar yapacam diyorum...belki sezonda 500 mibzer satamam ama sattığım mibzerler ömürlük olsun diye uğraşıcam..kısmet olursa bende bu mantıkla kazanmak istiyorum..

bu konunun her akşam takipçisi olacam sadece öneri değil makina teknikleri ile ilgili sorularınız olursa bunlarda bizi geliştirici olur buradan herkese cevap vermek isterim...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

saygılarımla...

Ynt: mibzer hakk.

Hermiyas link=topic=68025.msg773508#msg773508 date=1378930672' Alıntı:
Hayırlı olsun, yerinizi telefonunuzu özelden gönderirseniz uğrar bi çayınızı içerim....

:) inşallah kardeşim yerim ertuğrul köyü no/25 05066891097 telefonum ben modelleri bi çıkarıyım konyada büsan veya tırsan sanayinden yer bakacam işallah..ocak şubat gibi açmış oluruz..modeller bi çıksında gerisi kolay işallah..herkesi beklerim..şu anda özdumanda çalışıyorum..

En basitinden endustriyel yerine akrilik boya kullanin
Saclarda camur siyirici olsun
Gubre ve tohumu ayri ayri atsin
Tohum hortumlari spiral olsun
Her sacin arkasinda bagimsiz bir baski tekeri olsun
Traktore uygun renk secimi olsun
Gubre ve tohum gozleri rahat temizlenir olsun
Sag ve sol saclari ayri ayri kumanda edebilme sansi olsun
Hem tohum hem gubre ayari sanzimanli olsun. Sanzimandaki secenekler cok olsun
İz birakma sac seklinde olsun

Her ne uretirseniz uretin ciftciyi kandirmayin ciftcinin ahi tutar,baslamadan bitersiniz

Allah yar ve yardimciniz olsun

gokhanozkan link=topic=68025.msg773517#msg773517 date=1378932154' Alıntı:
En basitinden endustriyel yerine akrilik boya kullanin
Saclarda camur siyirici olsun
Gubre ve tohumu ayri ayri atsin
Tohum hortumlari spiral olsun
Her sacin arkasinda bagimsiz bir baski tekeri olsun
Traktore uygun renk secimi olsun
Gubre ve tohum gozleri rahat temizlenir olsun
Sag ve sol saclari ayri ayri kumanda edebilme sansi olsun
Hem tohum hem gubre ayari sanzimanli olsun. Sanzimandaki secenekler cok olsun
İz birakma sac seklinde olsun

Her ne uretirseniz uretin ciftciyi kandirmayin ciftcinin ahi tutar,baslamadan bitersiniz

Allah yar ve yardimciniz olsun

teşekkürler..
ben daha iyi statik boya düşündüm..maliyet birbirine çok yakın..havalı makinalarda kullanılan boya siz öyle tanırsızın..belkide görmüşsünüzdür..iyi bi tekniktir..

çamursıyırıcı ?? şimdi üretilen mibzerlerde mevcut inceleyin eğer farklı bişeden bahsediyorsanız tekrar görüşelim....

tohum ve gübre gözlerini ayırdım ben..aliminyum grup dağıtıcı ile dizklere hortum vasıtasıyla dağıtıca...bu da tohum ve gübre gözünü ortadan kaldıracağı için alman ürünlerinde olduğu gibi 7,5 cm ye kadar ekim imkanı sunaca..

baskı tekerini her saca uygulamak imkansız...tekerlek maliyeti yeni bir mibzer çıkarırı ortaya kimse alamaz..ancak bir resim koyacam şimdi ordaki gibi bir kapatma sistemi düşündük..AMAZOEN memnun bu stilden..

renk sizin seçiminiz zaten :))

saçları bu yeni sistemde ayrma şansımız yok çünkü ekim tertibatı mibzerden bağımsız olacağı için randıman açısından tek grupmanda toplamamız gerekiyor...(lemken solitair resimlerini incelerseniz sebebini daha iyi anlarsınız)

tohum ve gübre ayarı pinomatik distribitörden ayarlanacak...malum günümüz teknolojilerinde artık şanzman hantallık ve arızalara gebe bi sistem..biz dişli hantallığını terk etmeye çalışıyoruz inşallah...

bu çok ilginç bi fikir oldu sanırım kıvırcık disklerden bahsediyorsunuz...şöyle izah ediyim..ekim tertibatı 4 (ör:24lü 4x6 şeklinde)sırallı diskten oluşacak...ve ben en ön sırayı kıvırcık diskle donatarak toprağı biraz daha gevşeltme niyetindeyim..sizin görüşünüz aklıma fikir verdi ben derimki bu dört sıranın ilkini gübre için yapacağımızdan dolayı bu sırayı kıvırcık yapsak sizce arkadaki sıraların hareketini bozarmı??çünkü toprakta ister istemez dalgalı bi kesit bırakacak???

hacımemiş link=topic=68025.msg773531#msg773531 date=1378933545' Alıntı:
paslanmayan mikalej li saçtan mibzer üretilse çok satar ve çürüme olmaz düşüncesindeym

sac devri bitti kardeş...komposit size uyarmı???çok daha uzun ömürlü ve tartışmasız tamiri en kolay..olmaz demeyin mibzer sandıklarıda çok eğilip bükülüp geliyor...zaten biri kalkıpta benden sac istese kesinlikle galvaniz yaparım...hem daha ucuza geliyor (statik boyadan) hemde daha itibarlı duruyor...özdöken yaptı bi inceleyin isterseniz

cevo link=topic=68025.msg773546#msg773546 date=1378934986' Alıntı:
Tohum ve gubre depo kapasiteleri cok olsun yada opsiyonel olabılır

sıra sayısına göre depo büyüklükleri zaten değişiklik gösteriri...yapacağımız mibzerler 22-24 sıraya kadar askılı tip olacağından çok büyük depo taraftarı değilim...çekili tip istenirse ancak depo kapasiteleri daha fazla olur onuda zaman gösterecek...

omerfarukkoc link=topic=68025.msg773552#msg773552 date=1378935492' Alıntı:
Çalışmalarınızda Kolaylıklar Dilerim Hocam, Gönlünüze Göre Yaparsanız Çiftçilere de Uyacaktır Zaten Makineler, Siz Biliyorsunuz Çiftçinin İstediklerini...

teşekkür ederim...bizim gönlümüze göre olması dediğiniz gibi sizleride tatmin edecektir..ama ben derimki akıl akıldan üstündür...bi malı imal etmekle farklı koşullarda kullanmak arasında çok fark var bu yüzden sizlere danışma ihtiyacı duydum..ırak ' taki çiftçinin 40 lı mibzerden olan beklentisi ile beyşehir ' dekinin 12 liden olan beklentileri çok farklı....inşallah güzel bi model çıkacak...önümüzdeki yıl mibzer almayı düşünenler yılbaşında modelimizi mutlaka görmeliler..türkiyenin ilk pnomatik distribitörlü mibzeri olacak..belki emsallerinden 2000tl civarı pahalı olacak ama yabancı çekimleri izlerken artık ' ' niye bu adamların ekinleri duvar gibi oluyor?? ' ' diye sormıcaksınız....işin sırrı kardeşlemede :) biz yıllardır hep görürüz adamların ekinleri duvar gibi imreniriz...e hiç sormuyoruz niye bizim ekin böyle olmuyor diye??biz ekiyoruz 13-14 ara sıtandart...onlar ekiyorlar 7,5-9 cm ..dekara 8 kilo fazla atıyor ama harmanda 100 kilo fazla alıyor...bizse kardeşlemeyi kimyasallarla sağlamaya çalışıyoruz..onlar tabi olarak sağlıyorlar zaten kimyasala ihtiyaç duymuyorlar.

Öncelikle hayırlı olsun, sizden ricam şu, eğimli arazilerde çalışabilecek, küçük çiftçi için teknolojik mibzerler üretmeniz. Biz şuanki FİLİZ 14 Boru Mibzerimi hidrolik kollarına takıyoruz, arazimiz eğimli traktörümüzün önü kalkıyor bu sebeple 3/1 kapasitede çalıştırıyoruz makinayı, ben çekilir olarak takmayı düşündüm fakat arazi eğimli olduğu için gene traktörü zorlayacağını düşündüm buradan fikir edindim tecrübeli abilerim hidrolik kollarından ekim yapamıyorsan çekilir olarak daha da zorlanırsın dediler. mibzer hem çekilir hem asılır güzel düşünülmüş mesela mibzerlerinizi böyle üretmeniz bence olumlu olur, sonrasında mesela 24 lü bir mibzer de ne teknoloji kullanılıyorsa, aynısını 14 Lü ve ya 12 Li olarak yaparsanız bizim gibi küçük çiftçiler de rahat eder düşüncesindeyim. Ekim sezonu pek sık köyde duramıyorum genelde dedem ekimleri yapıyor ama benim bulunduğum süreçte edindiklerim bunlar.

allah yardımcın olsun taşlı yerler için mibzer arkasına ufak bir silindir olsa 3 tane sandık olsa 2 tane gübrelilik çünkü gübre pahalı olduğu için bizim bölgede 10 kilo dap 10 kilo 33lük yada21lik atılıyor oda sandıkda iyi karışmıyor ekin dalgalı oluyor birde dediğiniz gibi ekin 8 santim olması bizim gibi kumsal yerlerde çok iyi olur kumsal ve kepir yerlerde kardeşleme az oluyor mibzer fotolarını sabırsızlık bekliyoz

ticari hayatınızda başarılar. hayırlı işler. konuyu okudum. benim tek dikkat çekmek istediğim nokta sıra araları 12-13 cm de az olmasın. gerisi teferruat ihtiyaç doğrultusunda. amazone de 12,5 cm standart diye biliyorum ki bu bizi ilgilendirmez o iklim başka bizim iklim başka. ayrıca adamlar 5 kez buğday ilaçlaması yaparken anadoluda adam sadece ot ilacıyla sezonu atlatıyor. hangi alman ürünü 7.5 cm merak ettim. paylaşırsanız sevinirim.
buyrun bu da link
http://info.amazone.de/DisplayImage.aspx?x=1200&y=1600&id=22281&format=&vergroessern=&thumb=1&page=last

enesyasin link=topic=68025.msg773607#msg773607 date=1378974660' Alıntı:
öncelikle ALLAH yardımcın olsun bizdede şöyle bir sıkıntı var yağış sonrası ekeriz hububatı disklerde sıyırıcı var ama toprağı önüne yığıyor ama kuru ekimde sıkıntı olmuyor

anladım dün resim yükleyevcektim beceremedim :)) bu gece biri yardımcı olursa düşündüğümüz modelin resmini atıcam..disk seçimini amazone stili sayapacaz..yani tam çember sıyırıcı olaca..kısmet olursa randuman verecek..amazone bu tekniği yıllardır kullanıyor..çok verimli yapuşkan topraklarda..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...