Ziraat ' ten takipteki krediye faiz indirimi

12 Eylül 2013 Perşembe 13:41
Son Güncelleme: 13:58

Ziraat Bankası, yasal takipteki kredi müşterilerine ödeme kolaylığı sağladı. Birikmiş faiz borcundan değişen oranlarda indirim yapacak olan banka, borçları uygun vadelerde taksitlendirme imkanı da sunacak.
ANKARA - Ziraat Bankası, kullandıkları kurumsal, tarımsal ve bireysel kredilerini vadesinde veya ödenmesi gereken tarihte ödeyemeyerek, kredileri 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla takip hesaplarına intikal etmiş müşterilerine ödeme kolaylığı sunuyor.

Ziraat Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, yasal takipteki kredi müşterilerine ödeme kolaylığı sağlandığı bildirildi. Buna göre yapılan düzenlemeyle borçlarını vadesinde veya ödenmesi gereken tarihte ödemediği için bankacılık mevzuatı uyarınca 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle kredileri takip hesaplarına intikal ettiren müşterilerine gecikme faizi uygulanması gerekirken, sunulan kolaylık kapsamında gecikme faizi uygulanmadığı gibi birikmiş sözleşme faizinden de indirim yapılmak suretiyle borcun hesaplanması öngörülüyor.

Bu suretle hesaplanan borç tutarının nakden ve tek seferde ödenmesi durumunda teminatların borcu karşılama oranı da dikkate alınarak, birikmiş faiz borcundan değişen oranlarda indirim yapılabilecek. Borcunu tek seferde ödeme imkanı bulunmayan borçlular için de, indirimli yöntemlerle hesaplanan güncel borcunu, kısmen peşin–kısmen de taksitlendirerek ödeme imkanları sağlandı.

Borçlarını peşin ödeyemeyerek, taksitlendirmek isteyen müşterileriler için de; teminatların borcu karşılama oranı da dikkate alınarak, birikmiş faiz borcundan değişen oranlarda indirim yapılmakta ve bakiye borçları uygun vadelerde taksitlendirerek ödeme imkanı tanındı.

Uygulama kapsamına giren borçlular veya borçla ilgililerin (kefil, garantör, ipotek borçlusu, borcu ödemek isteyen üçüncü kişiler) 31 Aralık 2013 tarihine kadar Ziraat Bankası şubelerine müracaatta bulunup peşinat tutarlarını ya da tek seferde ödenmesi gereken tutarları ödeyerek borçlarını indirimli olarak yeniden yapılandırma avantajlarından yararlanabilecek.