Karadeniz hamsisi yüzünü gösterdi

12 Eylül 2013 Perşembe 11:48

Denizde av yasağının 1 Eylül ' de sona ermesinin ardından palamut beklentisiyle Karadeniz ' e açılan balıkçılar, az miktarda da olsa hamsi avlamaya başladı.

SAMSUN - Denizde av yasağının 1 Eylül ' de sona ermesinin ardından palamut beklentisiyle Karadeniz ' e açılan balıkçılar, az miktarda da olsa hamsi avlamaya başladı.

Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, Karadeniz ile özdeşleşen hamsinin Zonguldak ve Trabzon ' da balıkçılar tarafından avlanmaya başlandığını belirterek, bu durumun yeni sezonda hamsinin bereketli olacağını gösterdiğini, geçen sene az çıkan hamsi yönünden yeni sezonda balıkçılara büyük umut verdiğini söyledi.

Havaların soğumasıyla hamsinin çoğalmaya başladığını ifade eden Kıyak, şöyle konuştu:

' Hamsi soğuk havayı seviyor ve toplanmaya başlıyor. Havaların ay sonuna kadar daha fazla soğumasıylahamsi çok daha bol avlanacak. Zonguldak ve Trabzon ' da avlanmaya başlanan hamsinin fiyatı, az çıkması nedeniyle biraz yüksek. Karadeniz hamsisi ortalama 50-100 kasa çıktı. Yeni sezondan ise umudumuz büyük. Palamut bollaşınca tezgahlardaki fiyatı 5 liraya kadar düştü. Tezgahlarda gören vatandaşlar hamsiye büyük ilgi gösteriyor.'