çayır otu - kanyaş - darıcan yapışkan ot ilaçlama hakkında yardım

tarlada aşagıdaki resimde koymuş oldugum ot mevcut darıcan yapışkan ot çayır otu diye geçiyo. dar yapraklı bi ot. ilaçlama yaptım etkisi oldu fakat sulama yaptıktan sonra toprakta tekrar çimleme yapıyo. seneye mısır ekmeyi düşündüğüm bi tarlamda mevcut. mısırdatahıl oldugundan ilaçla mücadele pek etkili olmaz çapa yaptırsam bi süre sonra tekrar çıkıcak.

pancar eksem ilaçlama çapa vs yapsam 150 günlük mahsül oldugundan sulamayla agustos civarı tekrar yetişiyo. kumaş vs heryere hemen yapışmakta.

bununla mücadele ederken tohumunuda öldürebilicek bi ilaç varmı ertesi seneye etki etmiycek şekilde. bildigim kadarıyla tefralin tohumu da öldürüyo ama hem ertesi seneye yerine pancar mısır ekerken sıkıntı hemde yasaklandı.

kullanabilcegim ilaç tavsiye edebilicek varmı ?

Ynt: çayır otu - kanyaş - darıcan yapışkan ot ilaçlama hakkında yardım

Darıcan mücadelesi:
Mısır: Ekipp Super (Bayer-aktif madde Foramsulfuron, Sanson (muhtelif üreticiler-aktif madde Nicosulfuron), Stomp Extra (BASF, aktif madde Phendimethalin olsa gerek), Guardian (Monsanto-aktif madde Metalachlor veya Alachlor). Ekipp ot çıkışından sonra atılıyor, bizde bu sene darıcanı yok etmedi. Sanson ot çıkışından sonra atılıyor, dikkat katlama ilaçlama ve/veya doz fazlası mısıra zarar verebilir. Türkiye`de Stomp Extra`nın mısıra tescili yok, ama yurtdışında var. İlaç Türkiye`de mevcut. Mısır ekildikten sonra ve/veya mısır 2-4 yapraklı iken atılıyor. Tam kullanım için BASF ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Forumda Ali Saraç kullanmayı düşünüyordu. Ben 2014`de kullanacağım. Guardian mısır çıkış öncesi kullanılıyor. Dikkat kısmi kalıcılığı var.
Şeker pancarı: Mücadelesi çok kolay. Fusilade Super, Gallant vs kullanabilirsiniz. Dekara 75 cc. İlaç ucuz ve pancara hiçbir zarar vermez.

Dikkat edilmesi gereken bir husus ' ' Darıcan ailesinin ' ' çok değişik ' ' tiplerinin ' ' olmasıdır ve her ilaç her tipe aynı başarı ile etki etmeyebilir.

Örneğin: Benekli Darıcan = Echninochloa colorum, Kirpi Darı = Seteria verticilla, Darıcan = Echinochloa crus-galli birbirlerine benzerler. Dolayısıyla ilaç almadan iyi araştırma yapılmalıdır.

önerileriniz için çok sagolun. pancarda süper galant ı denedim sonuç iyi ama tohumu öldürmüyo bi müddet sonra yeniden çimleme oluyo.

mısırda guardianı deniycem. bizim ektiğimiz tatlı mısır oldugundan ilaç biraz riskli her ilacı kullanamıyoruz. bu sene pioneer ın ektirdiği mısırlarda mustang sorun yarattı dölleme hiç olmadı. analı babalı ekilenlerde.

resimler yeni mi? onu bilemem ama
hasadın hemen ardından yeşil öldüren ilaçlar var kilosu 10-15 tl arasında tarlayı ilaçlıyorsun ilacın tesir ve etkisi 15 gün civarı yeşil olan ne varsa kalbura çeviriyor.15 günlük sürede tarlayı nadasa bırakıyorsun yani hiç bir işlem yapmıyorsun.

syngenta Primextra Opti 500 SC denendi ekim sonrası hemen tarlaya atıldı üzerinde yazmıyan bir cok ot cıkmadı yalnız mısır arası sürülecekse gec dönemde sürülmesi gerekir çamurda ayak basılan yerden ot cıkıyor toprakta bi tabaka oluşturuyor patlıyan tohum ölüyor tatlı mısıra atıldı

SEYİT link=topic=68092.msg774562#msg774562 date=1379186730' Alıntı:
syngenta Primextra Opti 500 SC denendi ekim sonrası hemen tarlaya atıldı üzerinde yazmıyan bir cok ot cıkmadı yalnız mısır arası sürülecekse gec dönemde sürülmesi gerekir çamurda ayak basılan yerden ot cıkıyor toprakta bi tabaka oluşturuyor patlıyan tohum ölüyor tatlı mısıra atıldı

Dekara maliyeti ne kadar?
Ekimden / ilaçlamadan sonra sulama yaptınızmı? Evet ise kaç saat.

atila link=topic=68092.msg774569#msg774569 date=1379187256' Alıntı:
Dekara maliyeti ne kadar?
Ekimden / ilaçlamadan sonra sulama yaptınızmı? Evet ise kaç saat.
evet sulama yapıldı 4 saat verildi yagmurlama sulama sistemini önermişlerdi ilac daha hızlı dagılım yapıyor sanırım kapsüllü sistem olabilir maliyeti tam emin degilimde 4 litresi 160 tl falan dk 500 ml atılıyor ot çeşidi fazla olan arazilerde daha etkili bi ürün

SEYİT link=topic=68092.msg774575#msg774575 date=1379187617' Alıntı:
evet sulama yapıldı 4 saat verildi yagmurlama sulama sistemini önermişlerdi ilac daha hızlı dagılım yapıyor sanırım kapsüllü sistem olabilir maliyeti tam emin degilimde 4 litresi 160 tl falan dk 500 ml atılıyor ot çeşidi fazla olan arazilerde daha etkili bi ürün
4 lt mi?
hiçbir firma 4 lt lik ambalaj üretmiyor desem yeridir syngenta da 5 lt lik ambalajlari var bu sene satışını yaptık 5 lt si 135 tl idi. ayrıca sadece mısıra ruhsatlı olsa da ayçiçek uygulamasıda var ancak 500cc deil 350 cc doz düşüklüğü yüzünden bazı otları kaçıra biliyor yada az çıkmasını sağlıyor

rolly link=topic=68092.msg774579#msg774579 date=1379188988' Alıntı:
4 lt mi?
hiçbir firma 4 lt lik ambalaj üretmiyor desem yeridir syngenta da 5 lt lik ambalajlari var bu sene satışını yaptık 5 lt si 135 tl idi. ayrıca sadece mısıra ruhsatlı olsa da ayçiçek uygulamasıda var ancak 500cc deil 350 cc doz düşüklüğü yüzünden bazı otları kaçıra biliyor yada az çıkmasını sağlıyor
5 litredir ozman emin degilim aslında unuttum kac lt oldugunu hasat vadeli alım yapıldı fark olabilir benim dedigim ilac sadece mısıra ruhsat alınmış
http://www.syngenta.com/country/tr/tr/urunler/ourproduct/Pages/PrimextraOpti500SC.aspx 500 350 sini bilmem cok etkili güzel sonuclar alınıyor

SEYİT link=topic=68092.msg774582#msg774582 date=1379189305' Alıntı:
5 litredir ozman emin degilim aslında unuttum kac lt oldugunu hasat vadeli alım yapıldı fark olabilir benim dedigim ilac sadece mısıra ruhsat alınmış
http://www.syngenta.com/country/tr/tr/urunler/ourproduct/Pages/PrimextraOpti500SC.aspx 500 350 sini bilmem cok etkili güzel sonuclar alınıyor
Önerildiği şekilde kullanıldığında Primextra Opti 500 SC , tavsiye edildiği tarla, tohumluk ve silaj mısırlarınca iyi bir şekilde tolere edilir. Ancak ,süs (hint) mısırında kullanılmaz.
iyi oku tatlı mısıra ruhsatlı olduğu yazmıyor bilakis kullanmayın diyor.

rolly link=topic=68092.msg774583#msg774583 date=1379189422' Alıntı:
Önerildiği şekilde kullanıldığında Primextra Opti 500 SC , tavsiye edildiği tarla, tohumluk ve silaj mısırlarınca iyi bir şekilde tolere edilir. Ancak ,süs (hint) mısırında kullanılmaz.
iyi oku tatlı mısıra ruhsatlı olduğu yazmıyor bilakis kullanmayın diyor.
ektiren firma verdi biz almadıkki tatlı mısır yazmamışki orda süs mısırı demiş

SEYİT link=topic=68092.msg774585#msg774585 date=1379189620' Alıntı:
ektiren firma verdi biz almadıkki tatlı mısır yazmamışki orda süs mısırı demiş
zaten ayçiçeği dozunu 350 cc yi firma çalışanı dedi bizim de bildiğimiz var.

SEYİT link=topic=68092.msg774575#msg774575 date=1379187617' Alıntı:

Dekara maliyet (135 TL/5 lt ve 500 cc/dekar) 13,5 TL bayağı pahalı.
Yapışkan ot / kirpi darı karşı etkisi nasıl?

rolly link=topic=68092.msg774579#msg774579 date=1379188988' Alıntı:
4 lt mi?

Dual S Gold (915 g/lt S Metolachor) fiyatını biliyormusunuz?

rolly link=topic=68092.msg774587#msg774587 date=1379189753' Alıntı:
zaten ayçiçeği dozunu 350 cc yi firma çalışanı dedi bizim de bildiğimiz var.
bildiginizi biliyorum ben yaptıgımı söylüyorum ayrıca tatlı mısır icin ruhsat alınmış bi ilac varmı ? sygente firmasının en üst seviyesine kadar iyi tanırım birebir tohumlarını ekiyoruz pancar mısır ayçiçigei ilk ve son ekişimde ot ilaclarını ve mantar ilaclarını iyi bilirim uygularım

atila link=topic=68092.msg774590#msg774590 date=1379189905' Alıntı:
Dekara maliyet (135 TL/5 lt ve 500 cc/dekar) 13,5 TL bayağı pahalı.
Yapışkan ot / kirpi darı karşı etkisi nasıl?
oldukca fazla otumuz vardır çumra bölgesi bilirsinizdir otlaki bi bölge sıkıntı olmadı

atila link=topic=68092.msg774598#msg774598 date=1379190596' Alıntı:
Ali Bey

Mısırlarınızda Stomp kullandınızmı? Netice nasıl (bilhassa dar yapraklılara karşı)?
BASF firması cok iddalı bu konuda stomp extra icin kabak tarımı ve fasulye tarımı icinde ruhsat almışlar 2014 ruhsalı cıkacak alacam kullanacam fasulyeye

SEYİT link=topic=68092.msg774600#msg774600 date=1379190785' Alıntı:
BASF firması cok iddalı bu konuda stomp extra icin kabak tarımı ve fasulye tarımı icinde ruhsat almışlar 2014 ruhsalı cıkacak alacam kullanacam fasulyeye
bir arkadaş stomp extra getirdi sırf birisi istedi diye 30 tl idi fiyatı (onun yalancısıyım) sogan için kullanıcaktı isteyen kişi. primextra dan ucuza geliyor mu sen hesapla
dip not: stomp mu stomp extra mıydı tam emin deiğim onu dikkate al :)

atila link=topic=68092.msg774598#msg774598 date=1379190596' Alıntı:
Ali Bey

Mısırlarınızda Stomp kullandınızmı? Netice nasıl (bilhassa dar yapraklılara karşı)?
Atilla abi basf firmasındakilerle o dönem stomp için görüştüm . Biz buğday arkası slajlık mısır ektiğimiz için temmuz ayında uygulayacaktık stompu o dönemde uygulandığında mısırın arkasına tekrar ince yapraklı mahsül ekilince topraktaki etki süresi geçmiyceği için önermediler. İlaç uygulandıktan sonra 6 ay buğdaygillerden ekilmesi sakıncalı dediler . O sebepten bize uymadı