tohumluk buğday elenmesi hakkında

arkadaşlar malum yazı anlattık sayılır. yeni bir üretim sezonu için hazırlıklar başlıyor. tohumluklar eletilmeye yada sertifikalı tohum kullanacak arakadaşlar siparişleri vermeye başladı. bu başlık altında tohumluk buğday elenmesi (sellektörcülük) hakkında deneyimlerimizi paylaşırsak birçoğumuz için yeni bilgiler ortaya çıkabilir. tohumluk elerken nelere dikkat ediyorsunuz, ilaçlama yapıyor musunuz, kullandığınız ilaç sulu mu toz mu, çuvallama nasıl oluyor, kaçar kilogramlık yapıyorsunuz, sellektör ücreti ne kadar isteniyor, hangi marka ilaç kaç para, çıkan kırık ince yada kavuzlu taneleri nasıl değerlendiriyorsunuz? bu gibi sorulara gelece cevaplar birçoğumuza yol gösterecektir. herkese saygılar.

Ynt: tohumluk buğday elenmesi hakkında

ilk yorumu ben yapayım sellektörü gezici olanlara yaptırıyorum.kendileri elemanlarıyla gelip ilaç ta (sulu) kendinden, birde (etkisine inanmasamda) kök ilacıyla birlikte 2500 kg rama yakın yaptırdım.fiyatına gelince 150 tl ödedim. sellektörden geçen tohumları yem çuvalı olursa 50kg lık gübre çuvalı olursa 40 kg lık çuvallar halinde yaptırıyorum.ince taneleride hayvancılara satabilirsem satıyorum satamadıklarımıda tavukçulara dahıtıyorum. tohumun kaplanmasından çok toprağa uygulama yapmak görüşündeyim.her senede 100-150 kg tohumluk satın alıp tohumu gençleştirmeye çalışıyorum.

burdada dışardan gelen sellektörcüler var kendileri çalışıyor biz el vurmuyoruz ilaç olarak adı şuan aklıma gelmedi bayerin pembe bir toz ilacı var ondan katıyorlar boş gübre torbalarına dolduruyorlar ağzınıda dikiyorlar 50 kg gelir.boşa çıkan ince taneler falanda hayvan yemi olarak kırıyoruz.tonunu geçen yıl 35 liraya eliyorlardı.sellektörü burada ilçe tarım bedava veriyor alıp kullanabilirsun ama getirip götürmesi zahmetli

• Beğen
Tepkiler: Sadık Ünal

Suan eletiyorum harmanda :) 6 ton kadar bayraktarım var onu eletiyorum. Gezici makina ile tonunu 40 liraya eliyorlar toz ilaç benden. Torbalayip dikiyorlar ben ellemiyorum hiç. İlaci kendi sulandirarak karıştırıyor.
İlac dinit ds. 60 liralık aldım. Cavdarini bile seciyor icinden :)
Kalan tohumlugumu sertifikalı sipariş verdim bugün tosunbey

Bu yıl 5.5 Ton seyyar sellektörcülere temizlettik. Sulu olarak ilaçlattırıyoruz. Zaten o şekilde tavsiye ediliyor. Basf ' ın ilacını kullandık. Bidon olarak satılıyor. Adı şuan aklıma gelmedi. 5.5 Ton ' u 250 TL ' ye temizlettirdik. Çuval ' ı fabrikasından sıfır aldık. Her sene o şekilde yapıyoruz. Yeni çuvallara paketliyoruz. Daha sonra ekim zamanı artan olursada satıyoruz. Sıfır çuvalda olunca alan kişiye albenisi daha iyi geliyor. Zaten gübre çuvallarınada paketlemek pek sağlıklı olmuyor. O yüzden sıfır çuval tercih ediyoruz. 50 Kg olarak standart paketlettiyoruz. Sellektörcüler kendileri tartıp, paketleyip römorka istif ediyorlar. Ayrıca ilaç, çuval fiyata dahilde yapıyorlar. Fiyatı tabi değişiyor. Sellektörden çıkan artıklarında iri danelerini ve temizlerini kurbanlık koçlarımıza veriyoruz. Diğer artan ince daneleride tavukları olan arkadaşlara veriyoruz. Bazı seneler yan köydeki büyük sellektör ünitesinde de temizletiyoruz. Orada da aynı şekilde paketleme ve istifleme yapılıyor. Oranın kapasitesi çok fazla. Fakat çok sıra oluyor. Birde ilaçlamada sürekli üzerine katılıp devam ediyor. Belki senden öncekinin ilacı sana geliyor, seninkisi başkasına gidiyor...:D

• Beğen
Tepkiler: Sadık Ünal

bende ilacımı çuvalımı hazırladım bu günlerde eleticem sellektörcüyü bekliyorum tohum genç geçen sene almıştım sertifikalı yeni tohum bu sene ayırdım buğdayımı 23 ton temizleticem fiyat 60 lira tonu ilaçsız ilacı kendim aldım sıvı ilaç 1 şişe 235 lira 6.5 ton buğday ilaçlıyormuş bir şişesi

Benim aklıma birşey takıldı. Şimdi bu sulu sekilde ilaç veriliyorya onun icine sıvı çinko katsak nasıl olur. Faydası olurmu ? Bi nevii çinko kaplama sayılırmi ? Deneyen oldumu bu sekilde ?

gaggoş link=topic=68093.msg774616#msg774616 date=1379193304' Alıntı:
yanlışlık olmasın...
ne yanlışlığı tamamı ile avrupa ilaç ve sonuç olarak diğer ilaçlara göre çok daha güzel daha pahalı olanları bile vardı ben almadım ucuz toz ilaçların hiç birşeye faydası yok sadece buğdayı boyuyor diğer bir ilaç aldım candem diye bir firmanın buğday tohumu kaplama prepartı diye ekimden önce tohumu makineye koymadan o ilacı karıştırıp koyuyormuşsun ilk defa bu sene deniycem bayi satarken yüksek verim güzel çimlenme ve kardeşlenme güçlü kök sistemi yapar dedi bakalım ne olucak deniycez

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

bizde de elettik tohumlarımızı. eleme ücreti ton başına 40 lira. ilaç olarak da Bayer Lamardor ' un yeni versiyonu FS 170 i uyguladık. 1 lt si 80 lira. 2 ton ilaçlıyor. yani 40 lira eleme, 40 lira ilaç toplam 80 lira/ton maliyeti oldu. tane dolum dönemindeki sıcak rüzgarlardan dolayı elerken ince tane firesi yüksek oldu. boş çuvalları kullandık yetmeyince de tanesi 60 kuruştan ekstra çuval aldık. bir miktar da sertifikalı yeni çeşitlerden alıp önümüzdeki seneye tohumluğumuzu edineceğiz allah nasip ederse.

Lamardor un linki
http://www.bayercropscience.com.tr/CS/ProductDetails.aspx?id=269

djzeus link=topic=68093.msg774652#msg774652 date=1379200920' Alıntı:
ne yanlışlığı tamamı ile avrupa ilaç ve sonuç olarak diğer ilaçlara göre çok daha güzel daha pahalı olanları bile vardı ben almadım ucuz toz ilaçların hiç birşeye faydası yok sadece buğdayı boyuyor diğer bir ilaç aldım candem diye bir firmanın buğday tohumu kaplama prepartı diye ekimden önce tohumu makineye koymadan o ilacı karıştırıp koyuyormuşsun ilk defa bu sene deniycem bayi satarken yüksek verim güzel çimlenme ve kardeşlenme güçlü kök sistemi yapar dedi bakalım ne olucak deniycez
Candemi ben kullandım çok güzel kök gelişimine katkısı mükemmel. Buğday çıkınca kullanılan yerle kullanılmayan yere bakıldığında farkı göreceksiniz. Hepimize bereketli bol kazançlı yıllar... Ha unutmadan CANDEM kök gelişim için mantar için farklı bir ilaç kullanın lamardor veya benzerlerinin yanında ekstradan candemi ilave yaparsınız. Ben sertifikalı tohumda kullandım.

Dün Kayı köyünden seyyar selektör depomuza buğday ilaçlamaya geldi.Geçen senede aynı kişilere ilaçlatmıştım.İlaç olarak geçen sene BASF ' in Kinto Duo adlı ilacı artı böcek ilacı kullanmıştım.Bu sene Bayer ' de çalışan arkadaşım sıvı Lamardor New FS 170 yeni çıkan ilacı kullanmamı tavsiye etti.5 litresi 10 ton buğday ilaçlıyor fiyatı 385TL ye aldım.İlaç benden, selektör temiz tonu 50 tl den ilaçlıyorlar.Önceden kalma gübre ve tohum çuvallarına 50kg olacak şekilde paketlettirdim.15-20 çuval arası kırık ve çöplü tane çıktı.4600kg elime temiz tohum geçti.Kayıp %15-20 arasına denk geliyor.Çıkan çepelleri geçen sene hayvanı olan birine sattım.Bu senekiler elimde 35 kuruş veren çıktı ama vermedim.Bakalım peşin parayı görürsek vereceğim.
Bir miktar sertifikalı tohumda alacağım elimdekiler yetmiyor. Ne ekeceksin diye sorarsanız TiNA ekeceğim.
murat aydın link=topic=68093.msg776242#msg776242 date=1379596419' Alıntı:
lamardor nerden bulabilrim
BAYER bayisi olan ziraai ilaç satan yerlerde bulabilirsiniz.

alper4u link=topic=68093.msg777595#msg777595 date=1379951323' Alıntı:
Dün Kayı köyünden seyyar selektör depomuza buğday ilaçlamaya geldi.Geçen senede aynı kişilere ilaçlatmıştım.İlaç olarak geçen sene BASF ' in Kinto Duo adlı ilacı artı böcek ilacı kullanmıştım.Bu sene Bayer ' de çalışan arkadaşım sıvı Lamardor New FS 170 yeni çıkan ilacı kullanmamı tavsiye etti.5 litresi 10 ton buğday ilaçlıyor fiyatı 385TL ye aldım.İlaç benden, selektör temiz tonu 50 tl den ilaçlıyorlar.Önceden kalma gübre ve tohum çuvallarına 50kg olacak şekilde paketlettirdim.15-20 çuval arası kırık ve çöplü tane çıktı.4600kg elime temiz tohum geçti.Kayıp %15-20 arasına denk geliyor.Çıkan çepelleri geçen sene hayvanı olan birine sattım.Bu senekiler elimde 35 kuruş veren çıktı ama vermedim.Bakalım peşin parayı görürsek vereceğim.
Bir miktar sertifikalı tohumda alacağım elimdekiler yetmiyor. Ne ekeceksin diye sorarsanız TiNA ekeceğim.BAYER bayisi olan ziraai ilaç satan yerlerde bulabilirsiniz.
Eleme ve ilaçla uğraşmadan sertifikalı tohumluk kullanmak daha avantajlı. Kendi buğdayını sattığında üzerinede 375 kuruşluk desdeğide eklediğin zaman daha hesaplı olur.

Eleme ve ilaçla uğraşmadan sertifikalı tohumluk kullanmak daha avantajlı. Kendi buğdayını sattığında üzerinede 375 kuruşluk desdeğide eklediğin zaman daha hesaplı olur.

nasıl olacak o iş
1- tapusuz yerlere destek yok
2- sattığımız buğday 70 krş. tohumluk 1.55 krş
3- daha çok şeyler sayılabilir. en azında benim için böyle.

FEHİM link=topic=68093.msg777792#msg777792 date=1380013505' Alıntı:

nasıl olacak o iş
1- tapusuz yerlere destek yok
2- sattığımız buğday 70 krş. tohumluk 1.55 krş
3- daha çok şeyler sayılabilir. en azında benim için böyle.
Tabi ki tapu sıkıntılı o zaman işler değişir.Ben bayraktar veya tosunbey ekiyorum 1.1 tl 360 kuruş devlet desdeği var 770 kuruşa gelir. Bu fiyata kendi buğdayımı satıyorum. Eksradan ilaç ve eleme masrafı çıkmıyor. 1.5 tohumlukta fiyat farkı açılır.

arkadaşlar bu ilaç konusu benim kafamı karıştırdı safa tarımın tebıcur adlı ilacı 20 litresi 40 ton ilaçlıyor fiyatı 320 tl yani ton başı 8 tl gibi bi maliyeti var ...ama sizin söylemiş olduğunuz labardor ise ton başına maliyeti 40 tl yani yerli malla arasında 5 kat fark var...şimdi ben soruyorum labardorun farkı ne?
bu arada yerli malını övmek için yazmadım gerçekten farkı ne onu öğrenmek istiyorum...

gaggoş link=topic=68093.msg820968#msg820968 date=1388699250' Alıntı:
arkadaşlar bu ilaç konusu benim kafamı karıştırdı safa tarımın tebıcur adlı ilacı 20 litresi 40 ton ilaçlıyor fiyatı 320 tl yani ton başı 8 tl gibi bi maliyeti var ...ama sizin söylemiş olduğunuz labardor ise ton başına maliyeti 40 tl yani yerli malla arasında 5 kat fark var...şimdi ben soruyorum labardorun farkı ne?
bu arada yerli malını övmek için yazmadım gerçekten farkı ne onu öğrenmek istiyorum...

lamardor un artısı şu: erken kök boğazı çürüklüğü ve fide yanıklığına da etkili.
tebicur de bunlar yok.