Arkadaşlar Çiftlik Kurmak İstiyorum

merhaba arkadaşlar yaklaşık olarak 5 yıldır çiftlik kurmak istiyorum .. yılda 1000 ton mısır slajım ve 8000 balya yeşil arpa buğday fiğ vs . üretimim var .. yıllardır çiftçilik yapıyorum ve artık kendi adıma benimde bu işe girmemin zamanının geldiğine karar verdim .. yem bitkisi yetiştirip 3 kazanıyordum hayvan işine gireyimde 5 kazanayım gibi bir beklentim yok .. sadece tarlamda ürettiğim yem bitkisini satıp parasının peşinden koşturmaktan bıktım .. bu işe girmeyi istememin sebebi bu .. başlangıçta 50 sağmalla başlayıp allah izin verirse imkanlar elverdiği sürece büyütmeyi düşünüyorum . sermaye olarak sadece çiftliği yapabilecek param var arazimde evim var .. kendim yapmıycam sadece işin başında durabilirm .. bu işin ruhsatı için izlenebilecek en kolay yol nedir onu danışmak istiyorum genelde konular yapsam kazanırmıyım yapayım mı tarzında acılmış ama işin başlangıcı için ruhsatla ilgili konular hiç paylaşılmamış ben rastlamadım .. en minumum rantable bir işletme nasıl kurulabilir yardımcı olursanız sevinirim .. daha önce bu işe girmiş ve halen içinde olan ben yıllar önce girdim şu hatalarım oldu sen yapma derseniz boşa zaman enerji ve para harcamaktan kaçınabilirsem sayenizde ne mutlu .. saygılar

Ynt: Arkadaşlar Çiftlik Kurmak İstiyorum

rocky link=topic=68131.msg774972#msg774972 date=1379273338' Alıntı:
Geçen gün TKDK IPARD ile bir toplantıya katıldım bu hibe kapsamında yapmayı düşünmezmisin :S
düşünebilirim fatih ancak ıpard kapsamındaki çiftlik kurmak için gereken şartları maddi olarak yerine getirmek benim için daha zor .. bildiğim kadarıyla komple projeli sagımhanesinden yemkarmasına dogumhanesine vs vs komple bir çiftlik istiyorlar .. hernekadar %50 hibeli olsada üstüme düşen %50 kısmı karşılayabileceğimi sanmıyorum .. daha rantable ve tam teşekküllüden ziyade yavaş yavaş kendimin yapabileceği bir çiftlik olsun istiyorum .. ipard kapsamında 500 bin lira yatırım yapıp 250 binlirasını cebimden vereyim diyebileceğim bir durumda değilim .. benim bildiğim bu ipardla ilgili ancak yanlış biliyorsam bilgili arkadaşlardan düzeltmelerini rica ediyorum ..

abi besıcılıgın en fazla gırdılerınden bıri yem dır eee yemı sen uretıyorsun + olarak kendı yerınde var bır + olarak ekıpmanın var kısacası neden olmasın ki. ..? Planlı ve programlı olmak sartıyla bence yap derim ama bunu buyuk cıftlık işleten kısılerle konussan daha ıyı olur cunku piyasa nasıldır kar zarar durumunu en ıyı sana onlar belırtır gerci sen yemı kendın uretebıldıgın ıcın fazla bı zararı olacagını sanmıyorum ama bir işe baslamadan once KESINLIKLE İYİ BİR ARASTIRMA yap derım piyasa hakkında .Yapicagın çiftlıkte sana basarılar dılerım ALLAH kolaylık versın dıyorum sonucta nıtekım ODA bir fabrıka sayılır fabrıka inşa edıyorsun gibi dusunmek gerekır anlş-*s

Ali SARAÇ link=topic=68131.msg774974#msg774974 date=1379273536' Alıntı:
düşünebilirim fatih ancak ıpard kapsamındaki çiftlik kurmak için gereken şartları maddi olarak yerine getirmek benim için daha zor .. bildiğim kadarıyla komple projeli sagımhanesinden yemkarmasına dogumhanesine vs vs komple bir çiftlik istiyorlar .. hernekadar %50 hibeli olsada üstüme düşen %50 kısmı karşılayabileceğimi sanmıyorum .. daha rantable ve tam teşekküllüden ziyade yavaş yavaş kendimin yapabileceği bir çiftlik olsun istiyorum .. ipard kapsamında 500 bin lira yatırım yapıp 250 binlirasını cebimden vereyim diyebileceğim bir durumda değilim .. benim bildiğim bu ipardla ilgili ancak yanlış biliyorsam bilgili arkadaşlardan düzeltmelerini rica ediyorum ..
Aslında bi bakıma doğru söylüyorsun abi. Ben bildiğim kadarını aktarayım istersen . Öncelikle başvuru yapacak kişi 40 yaş altındaysa bu oran %55 e çıkıyor ve arazi engebeli ve kırsalda ise 65 e. 3 yıllık tecrübe isteniyor. parayı inşaat ve makine alımları oarak 2 takside bölebiliyosun.Fakat ab standartları dediği gibi gübre çukuru sağım ünitesi ve gerekli tıbbi müdahale yapılabileck bir oda işletmenin büyüklüğüne göre uyun krterlerde isteniyor. 5yıl süre içerisinde senede 2 kez gelip kontrol ediyorlar aldığın ekipman ve gereçleri kullanyormusun diye. Büyük düşünenler için bu iyi birşey tabi. ziraat bankası %90 ının karşılıyormuş. Ve ıpard ile yapılırsa KDV ödemiyosun.Yazılı bir belge veriyorlar ve bu belge ile kdv siz alıyorsun. Danışman firmalar var ruhsat izin rapor herşeyi hallediyolar. Fiyatları ise birbirleri ile çok farklı. Kim ne tutarsa...Yolun açık olsun abi hakkında hayırlısı. Allah iş rastlığı versin.

et üzerine kurmanı öneririm süt sığırcılığına girersen çook çook prof. yapmayınca istediğin randımanı alamazsın ama et hem bakımı kolay hem de altın gibi randımanlı dana yı ne zaman istesen kesersin

rocky link=topic=68131.msg774983#msg774983 date=1379274293' Alıntı:
Aslında bi bakıma doğru söylüyorsun abi. Ben bildiğim kadarını aktarayım istersen . Öncelikle başvuru yapacak kişi 40 yaş altındaysa bu oran %55 e çıkıyor ve arazi engebeli ve kırsalda ise 65 e. 3 yıllık tecrübe isteniyor. parayı inşaat ve makine alımları oarak 2 takside bölebiliyosun.Fakat ab standartları dediği gibi gübre çukuru sağım ünitesi ve gerekli tıbbi müdahale yapılabileck bir oda işletmenin büyüklüğüne göre uyun krterlerde isteniyor. 5yıl süre içerisinde senede 2 kez gelip kontrol ediyorlar aldığın ekipman ve gereçleri kullanyormusun diye. Büyük düşünenler için bu iyi birşey tabi. ziraat bankası %90 ının karşılıyormuş. Ve ıpard ile yapılırsa KDV ödemiyosun.Yazılı bir belge veriyorlar ve bu belge ile kdv siz alıyorsun. Danışman firmalar var ruhsat izin rapor herşeyi hallediyolar. Fiyatları ise birbirleri ile çok farklı. Kim ne tutarsa...Yolun açık olsun abi hakkında hayırlısı. Allah iş rastlığı versin.
allah razı olsun fatih .. bir düşüneyim bu işi yapan bi firmayla konuşayım .. yanlış hatırlamıyorsam bi kaç sene önce böyle bi firmayla görüştüm bismillah dediğimizde 15 bin para istemişlerdi bende iş bitimi deyince olmadı .. biraz üç kağıt olacagından dolayı korkuyorum bu firmalardan .. kafaya çok ciddi koydum artık öyle yada böyle yapacam bu işi .. ya süt inekçiliği yada düzgün bir ırkla koyunculuk ..

Hayırlı olsun,
Bizim bölgede bu tarz danışmanlık yapan firmalar vardı sanırım.
Böyle bir fikir olunca başvuruyon , ruhsat vs prosedür gibi işlemleri takip ediyorlar , birkaç emlakçıda ilanlarını görmüştüm.
Bu tarz bir şirketten yardım alınabilir. Fakat masraflarını arttırır bu , bu tarz firmaların bir kısmı ekmek yoksa yoksa pasta yersiniz mantığındalar. :)
Anladığım kadarı ile sen prosedürleri ve kurulumu kendin yapmak istiyorsun. Tarım il müdürlükleri ve civardaki işletme sahipleri ile konuşarak , işletmeleri gezerek bu işe başlanabilir diye düşünüyorum.

BOZKURT07 link=topic=68131.msg774986#msg774986 date=1379274439' Alıntı:
et üzerine kurmanı öneririm süt sığırcılığına girersen çook çook prof. yapmayınca istediğin randımanı alamazsın ama et hem bakımı kolay hem de altın gibi randımanlı dana yı ne zaman istesen kesersin
aslında danayı düşünmüyor değilim ama ilk etapta sirkülasyonu sağlayana kadar aylık para dönmeyeceği için uzun vadeli yem saman kısmına dayanabilirmiyim bilmiyorum .. ayrıca ürettiğim slajı danada istediğim oranda kullanamıycagımdan dana ikinci planda .. hedefim tarlamdan kalkanı kendi hayvanımdan tahsil etmek .. bunun artısında para kazanmak beklentilerim arasında yok .. ha kazanırsam parayı yakacak değilim ..

Bismillah Ali Saraç sen de mi? :) Latife tabiki...

Mantıken haklısın, alacak tahsilat takibi we finansmanı acaip bir sıkıntı stres artı bataklarda cabası...

Umarım her şey gönlünce olur, benim aklıma gelen ilk kişi bu işin sıfır planlamasında UÖZKAN.77 Umut ÖZKAN içimizde epey bilgili, yarın görünce yardımcı olur...

Ama insan yani çok iyi bakıcı olmadan bu işlere girme sadece naçizhane aklıma gelen ilk önerim...Ha bu arada tatilleri falan da unut. Canlı haywan başka bişi....

Aklıma geldikce, bende yardımcı olmaya çalışırım...

Selamlar

Ali SARAÇ link=topic=68131.msg774987#msg774987 date=1379274488' Alıntı:
allah razı olsun fatih .. bir düşüneyim bu işi yapan bi firmayla konuşayım .. yanlış hatırlamıyorsam bi kaç sene önce böyle bi firmayla görüştüm bismillah dediğimizde 15 bin para istemişlerdi bende iş bitimi deyince olmadı .. biraz üç kağıt olacagından dolayı korkuyorum bu firmalardan .. kafaya çok ciddi koydum artık öyle yada böyle yapacam bu işi .. ya süt inekçiliği yada düzgün bir ırkla koyunculuk ..
bızım koyde emeklı hoca daha dogrusu bnm kendı okudugum okulun hocası muduru yer aldı cıftlık kurdu adamı öle bır dolandırdılar kı :) ne koyunu kaldı ne altındakı arabası altındakı arabaya kadar aldılar :) sonra ne oldu bılmıyorum cok dıkkat etmek gerekır boyle konularda kımseye guvenme abı bu devırde ben sana söliyeyım :)

ufukk link=topic=68131.msg774989#msg774989 date=1379274599' Alıntı:
Hayırlı olsun,
Bizim bölgede bu tarz danışmanlık yapan firmalar vardı sanırım.
Böyle bir fikir olunca başvuruyon , ruhsat vs prosedür gibi işlemleri takip ediyorlar , birkaç emlakçıda ilanlarını görmüştüm.
Bu tarz bir şirketten yardım alınabilir. Fakat masraflarını arttırır bu , bu tarz firmaların bir kısmı ekmek yoksa yoksa pasta yersiniz mantığındalar. :)
Anladığım kadarı ile sen prosedürleri ve kurulumu kendin yapmak istiyorsun. Tarım il müdürlükleri ve civardaki işletme sahipleri ile konuşarak , işletmeleri gezerek bu işe başlanabilir diye düşünüyorum.
aynen abi kendim yol yordam bilen insanım .. resmi dairelerde koşturabilirim vaktim var bu kışı sadece bu prosedür işlerine ayırıp hayırlısıyla nisan mayıs ayında hayvan alım işine girmeyi düşünüyorum .. etrafımda yapanlar hep aslında şöyleydide ben tanıdık vasıtasıyla şöyle hallediverdim deyip geçiştiriyor ortada bir kolayı var bu ruhsat işinin .. konu dağılmasın diye tekrar söyliyim ben ruhsatı almanın bir kolayı varmıdır onu danışmak istiyorum önemle .. cünkü 50 başlık bir çiftlik için yaklaşık 20 30 binlira ruhsat parası verirsin diyorlar sorduklarım .. bunun daha ucuz bir yolu yokmudur ..

Hermiyas link=topic=68131.msg774993#msg774993 date=1379274697' Alıntı:
Bismillah Ali Saraç sen de mi? :) Latife tabiki...

Mantıken haklısın, alacak tahsilat takibi we finansmanı acaip bir sıkıntı stres artı bataklarda cabası...

Umarım her şey gönlünce olur, benim aklıma gelen ilk kişi bu işin sıfır planlamasında UÖZKAN.77 Umut ÖZKAN içimizde epey bilgili, yarın görünce yardımcı olur...

Ama insan yani çok iyi bakıcı olmadan bu işlere girme sadece naçizhane aklıma gelen ilk önerim...Ha bu arada tatilleri falan da unut. Canlı haywan başka bişi....

Aklıma geldikce, bende yardımcı olmaya çalışırım...

Selamlar
geçen yıl bu zamanda sattığım slajın parasını geçen ay tahsil edince .. bu yılki yeni mahsülün pazarlamasınıda çiftlik çiftlik dolaşıp satmaya uğraşınca insanı buna zorluyorlar yoksa çiftçiliktede rahatım gayet iyi allaha şükür .. ama dediğim gibi tahsilat gerçekten çok zorlaştı adam çiftliğin parasıyla avrupada tatil yapıp saman slaj yonca aldığı adamı sallıyor .. umut abiylede bi görüşecem telefonunu vermişti ama arıyorum kapalı ..

Ali SARAÇ link=topic=68131.msg775003#msg775003 date=1379275330' Alıntı:
onun içinde değil köye 3 km uzakta yanlız arazinin yanından yol geçiyor sadece bu avantaj olabilir dediler ..
ozaman biraz pahalı olur. dedikleri fiyatı bulur. Nasıl oluyo bilmiyorum ama düzen oturtulmuş oluyo. Vermeden olmuyor.kadastroda yolu gözüküyosa bu kolaylık sağlar. Bide çok incik boncuğu var yok yola 5 m den yakın olmayacak yok saçak ayı yok bilmem ne. Biraz başın ağarır ama olmucak diye bişey yok.

İstediğin yere varabilmen için ilk adımın yönü çok önemli. Kazancının büyük bölümünü hayvanların sağlık problemlerine harcamak istemiyorsan hayvan cinsi tercihini kombine bir cins olan İsviçre esmerinden yana kullanabilirsin. Bu konudaki 30 yıllık holstein tecrübelerim sonucunda benim önerim bu cins. İnşallah herşey istediğin gibi olur.

http://www.veteriner.cc/sigir/esmer.asp

768 link=topic=68131.msg775006#msg775006 date=1379275673' Alıntı:
İstediğin yere varabilmen için ilk adımın yönü çok önemli. Kazancının büyük bölümünü hayvanların sağlık problemlerine harcamak istemiyorsan hayvan cinsi tercihini kombine bir cins olan İsviçre esmerinden yana kullanabilirsin. Bu konudaki 30 yıllık holstein tecrübelerim sonucunda benim önerim bu cins. İnşallah herşey istediğin gibi olur.

http://www.veteriner.cc/sigir/esmer.asp
tavsiyeni dikkate alıcam yazdım kenara .. lakin bu ırkı ithal etmeden bu civarlardan temin etmek oldukça zor olacak sanırım .. buralarda çok çiftliğe girdim çıktım görmedim desem yalan olmaz .. bunu yapacam dediğimde ithal etmekten başka çare yok sanırım

Ali SARAÇ link=topic=68131.msg775007#msg775007 date=1379276353' Alıntı:
tavsiyeni dikkate alıcam yazdım kenara .. lakin bu ırkı ithal etmeden bu civarlardan temin etmek oldukça zor olacak sanırım .. buralarda çok çiftliğe girdim çıktım görmedim desem yalan olmaz .. bunu yapacam dediğimde ithal etmekten başka çare yok sanırım

Bu ırk daha önceki yıllarda ithal olarak Türkiyeye girdi ama hangi bölgelere gittiğini bilmiyorum. İthal damızlık almak daha iyi olur. Bunları üretip çoğalttığında satamayacaksın diye de bir derdin olmaz.