Mısırın tonu 735 lira
16 Eylül 2013 Pazartesi 11:33

TMO: 'Kurumumuz, üreticiden satın aldığı mısırı 2 Ocak 2014 ' ten itibaren en az 735 lira/ton fiyatla iç piyasaya satışa sunmayı planlamaktadır'

ANKARA - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısırın ton başına satış fiyatını 735 lira olarak belirledi.

TMO ' dan yapılan yazılı açıklamada, mısır üretiminde, kalitenin yüksek olduğu verimli bir yıl yaşandığı ve mısır üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla her türlü tedbirin alındığı bildirildi.

Ekiliş durumu, verim, kalite, maliyet ve diğer piyasa unsurlarını dikkate alarak müdahale politikalarını oluşturan TMO ' nun, 28 Ağustos 2013 ' te erken dönemde mısır alım fiyatını 640 lira/ton olarak açıklamak suretiyle alımlara başladığı anımsatılarak, bugüne kadar 500 bin ton alım yapıldığı ve alımlara sorunsuz bir şekilde devam edildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'Mısır hasadı ve piyasaya ürün arzının devam ettiği bugünlerde, ithal mısıra göre daha çok tercih edilen yerli ürün bulunmasına rağmen, mısır kullanıcılarının ihtiyaçlarını piyasadan karşılamakta ağır kaldıkları gözlenmektedir. Oysa ki, bu yıl için 4,95 milyon ton üretim beklenen ülkemizde, yılda 5,5 milyon ton civarında mısır tüketilmekte, bulunduğumuz gün itibariyle herhangi bir arz fazlamız bulunmamaktadır. Kurumumuz ise üreticiden satın aldığı mısırı 2 Ocak 2014 ' ten itibaren en az 735 lira/ton fiyatla iç piyasaya satışa sunmayı planlamaktadır.'

Hasat bitimini takiben mısır fiyatlarında beklenen yükselişin doğal olduğuna işaret edilen açıklamada, hasadın devam ettiği bu günlerde ihtiyaçlarını henüz piyasadan karşılamamış olan sektörel kullanıcıların, hasat sezonu sonunda daha yüksek fiyatlarla karşılaşmalarının kaçınılmaz olacağı vurgulandı.

Bu nedenle, mısırı ham madde olarak kullanan sektörlerin spekülatif haberlere itibar etmeden, Ocak ayında planlanan 735 lira/tonluk TMO asgari satış fiyatını da dikkate alarak, ihtiyaçlarını bu hasat döneminde karşılamalarının ekonomik açıdan menfaatlerine uygun olacağı görüşüne yer verildi.