Yağış geliyor sıcaklıklar düşecek
16 Eylül 2013 Pazartesi 16:01

ANKARA – Türkiye, güneybatı kesimlerinden başlamak üzere Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Hava sıcaklığı yağışla birlikte yarın güney, iç ve batı kesimlerde, Çarşamba ve Perşembe günleri doğu kesimlerde 3 ila 6 derece azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun batı kesimlerinin bu akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Kıyı Ege ile Marmara ' nın güneybatısında başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların akşam saatlerinden sonra etkisini artırarak özellikle gece saatlerinde İzmir, Aydın ve Muğla ile Balıkesir ' in Ayvalık, Edremit, Gömeç, Burhaniye ve Çanakkale ' nin Ayvacık İlçelerinde etkili olması bekleniyor.

Yarın Marmara ' nın güneyi, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile zamanla Doğu ve Güneydoğu Anadolu ' nun batısı, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin çevrelerinde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor. Yağışların sabah ilk saatlerde Kıyı Ege ' de, öğle saatlerinden itibaren Antalya ' nın doğusu ile Doğu Akdeniz ' in iç kesimlerinde, akşam ve gece saatlerinde Doğu Akdeniz bölge genelinde kuvvetli, İskenderun Körfezi ve Hatay kıyılarında çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Çarşamba ver Perşembe günleri doğu bölgelerde aralıklarla devam edecek yağışlara ilave olarak Marmara ' nın kuzeyi ile Batı Karadeniz kıyılarının Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği öngörülüyor.
Tahminler göre rüzgar yarın güney ve güneybatı yönlerden Batı Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu ' nun batısında kuvvetlice, Doğu Akdeniz ' de kuvvetli olarak esecek.

Hava sıcaklığı yağışla birlikte yarın güney, iç ve batı kesimlerde, Çarşamba ve Perşembe günleri doğu kesimlerde 3 ila 6 derece azalacak.
Meteoroloji, beklenen kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın neden olabileceği ani sel, yerel su baskını, yağış anında ani kuvvetli rüzgar, yerel su hortumu oluşma riski ile ulaşımda aksamalara karşı vatandaşları tedbirli olunması yönünde uyardı.