susam hasadı

Ynt: susam hasadı

Emin Ünal link=topic=68164.msg775507#msg775507 date=1379412203' Alıntı:
Bereketli olsun abi.Bizde 4-5 sene önce çok ekerdik bundan. :)
3 sene art arda ektik.Hastalık yapan topraklara ekince toprağı tedavi ediyor diye ektik.Gerçektende öyle galiba...
sagol emin
ismail_17 link=topic=68164.msg775545#msg775545 date=1379420620' Alıntı:
Bereketli olsun, belki vardır hasat için makinesi , biz bilmeyiz.
Bende uğraştım yıllarca, ormana yakındı bizim ektiğimiz yerler, çok keklik gelirdi susama, ne kadar keklik avladım
senin susam fotoları güzel şeyler hatırlattı bana.
sagolasın burdada üveyik çok gelir . buna bir söz de var üveyikler 'bi küncü tarlasına birde sögüt gölgesine doyamadan gidiyorum' dermiş
şerefli1 link=topic=68164.msg775553#msg775553 date=1379421876' Alıntı:
berektli olsun güzel paylaşım....
trakkulupde hasat zamanı olunca paylaşım bolluğu yaşanıyor ok-*-s ok-*-s :)
sagol ok-*-s

omerfarukkoc link=topic=68164.msg775559#msg775559 date=1379424055' Alıntı:
Kolay Gelsin Bereketli Olsun İbrahim Abi...
sagol ömer kolay degil ama )))

bizim buralarda 30 sene önceleri ekerdik. hasat makinası işi biraz zor çünkü bizde yeşilken toplar ince söğüt dallarıyla bağlayıp çırakman yapardık. kuruyunca da dikkatli bir şekilde silkelerdik. kuruyunca susamın kendiliğinden ağzı açılıyor.en kötü yanıda yolmak ellerimiz yara olurdu.çiftçilik zor zanaat.kolay gelsin

kolay gelsin hemşo
bu küncü(susam) işi aslında karlı bir iş ama işçilik maliyetleri çok yüksek seninde dedigin gibi 1 makina yapsalar süper olacak bende busene buydaybiçilince bugday yerlerinin 20dekarına falan ektim biraz oldu ama çekmesi horum yapması falan baya meşekkatli iş daha horum olarka duruyor çıpmadık horumları
ben merak eden arkadaşlar için bazı bilgiler vereyim
bizim burda
haziranda bugday biçilince serpme şeklinde ekilen 2. ürün kuru küncüler(susamlar) dekara 25-30kg verim yapar işçilik hariç masrafı yok
(tarlayı küncü eksekte ekmesekte zaten sürüyoruz )
yine haziran ayında ekilen sulu küncüler 2 tür olur bir serpme ye birde pamuk çigidiyle(tohumuyla) harmanlayıp mibzerle ekilir zenk ve kurt ilacını sıkarsın toplamda 2-3 defa sulanır ihtiayca göre 1 defada çapa yaparsın traktörle dekara ortalama 100kg verir zirai ilaç çapa yaparken yaktıgın mazot ve işçilik hariç başka masrafı yok
birde birinci ürün olarak ekilen küncü var (susam) bunuda istege baglı omibzer veya serpmeya ekebiliriz ve o sene yagış yeterliyse sulamayız yetersizse 2 defa sularız mibzerle ekmişsek traktörle çapa yaaprız 100-150kg arası verim olur eger zenk veya kurt vs varsa ilaç atılır yoksa atılmaz
bunun masrafıda ana ürün oldugu için yapılan tüm masraflar hesap edilir (mazot işçilik ilaç su vsvs)

Kolay gelsin, bereketli olsun, Mewlam gönlünüze göre wersin...

Aynen bende ilkokul çağlarımda susam yolmuşluğum war, ellerimin yara olduğunu bende hatırlıyorum....Ha birde o tarlanın üstüne şu an uçaklar inip kalkıyor, Milas-Bodrum Hawalanı yapıldı üstüne, zaten sewmezdim o tarlayı susamın yarasından dolayı...:)

tümosan 8095 link=topic=68164.msg775642#msg775642 date=1379438596' Alıntı:
bereketli olsun ,İbrahim bey.
mevlam kazancını hayırlı günlerde yemek nasip etsin.
sagolasın anlş-*s

FEHİM link=topic=68164.msg775649#msg775649 date=1379439240' Alıntı:
bizim buralarda 30 sene önceleri ekerdik. hasat makinası işi biraz zor çünkü bizde yeşilken toplar ince söğüt dallarıyla bağlayıp çırakman yapardık. kuruyunca da dikkatli bir şekilde silkelerdik. kuruyunca susamın kendiliğinden ağzı açılıyor.en kötü yanıda yolmak ellerimiz yara olurdu.çiftçilik zor zanaat.kolay gelsin
teşekürler anlş-*s

nailyetek link=topic=68164.msg775650#msg775650 date=1379439285' Alıntı:
Bereketli olsun İbo, resimler çok harika. Şu bambudan evleri olan halk neydi? işte onların köylerine benzemiş.
kızılderelilermi nail abi de--*-s
YAVUZ_13 link=topic=68164.msg775698#msg775698 date=1379444002' Alıntı:
kolay gelsin hemşo
bu küncü(susam) işi aslında karlı bir iş ama işçilik maliyetleri çok yüksek seninde dedigin gibi 1 makina yapsalar süper olacak bende busene buydaybiçilince bugday yerlerinin 20dekarına falan ektim biraz oldu ama çekmesi horum yapması falan baya meşekkatli iş daha horum olarka duruyor çıpmadık horumları
ben merak eden arkadaşlar için bazı bilgiler vereyim
bizim burda
haziranda bugday biçilince serpme şeklinde ekilen 2. ürün kuru küncüler(susamlar) dekara 25-30kg verim yapar işçilik hariç masrafı yok
(tarlayı küncü eksekte ekmesekte zaten sürüyoruz )
yine haziran ayında ekilen sulu küncüler 2 tür olur bir serpme ye birde pamuk çigidiyle(tohumuyla) harmanlayıp mibzerle ekilir zenk ve kurt ilacını sıkarsın toplamda 2-3 defa sulanır ihtiayca göre 1 defada çapa yaparsın traktörle dekara ortalama 100kg verir zirai ilaç çapa yaparken yaktıgın mazot ve işçilik hariç başka masrafı yok
birde birinci ürün olarak ekilen küncü var (susam) bunuda istege baglı omibzer veya serpmeya ekebiliriz ve o sene yagış yeterliyse sulamayız yetersizse 2 defa sularız mibzerle ekmişsek traktörle çapa yaaprız 100-150kg arası verim olur eger zenk veya kurt vs varsa ilaç atılır yoksa atılmaz
bunun masrafıda ana ürün oldugu için yapılan tüm masraflar hesap edilir (mazot işçilik ilaç su vsvs)

sagolasın hemşo bizimkisi ikinci ürün bugday yeri hazırlandı mazot parası çıktı ok-*-s

Hermiyas link=topic=68164.msg775713#msg775713 date=1379445153' Alıntı:
Kolay gelsin, bereketli olsun, Mewlam gönlünüze göre wersin...
Aynen bende ilkokul çağlarımda susam yolmuşluğum war, ellerimin yara olduğunu bende hatırlıyorum....Ha birde o tarlanın üstüne şu an uçaklar inip kalkıyor, Milas-Bodrum Hawalanı yapıldı üstüne, zaten sewmezdim o tarlayı susamın yarasından dolayı...:)
sagolasın teşkürler anlş-*s

ranger link=topic=68164.msg775818#msg775818 date=1379496994' Alıntı:
Kolay gelsin abi sayende susamında nasıl hasat edildiğini görmüş olduk.
zor işçiligi tatlı parası var masrafı yok