Tavukçuluk^^TD80D^^İşbora^ve^Kemre işleri

18.01.2009
10,734
25
Bursa

Bir devrenin daha sonun geldik ,

lzob.jpg

v9yo.jpg

wqlr.jpg

kzsc.jpg

e0t2.jpg

ha1z.jpg

k58n.jpg

o9vm.jpg

1lb.JPG

Ynt: Tavukçuluk^^TD80D^^İşbora^ve^Kemre işleri

paylaşım için çok teşekkürler fatih kardeşim...
Yüce RABBİM bereketli etsin inşallah...
ben o kokuyu çok özledim yav ilerde bir gün dönsemmi ne etsem bilmiyomki :( :( :(

şerefli1 link=topic=68210.msg776110#msg776110 date=1379540196' Alıntı:
paylaşım için çok teşekkürler fatih kardeşim...
Yüce RABBİM bereketli etsin inşallah...
ben o kokuyu çok özledim yav ilerde bir gün dönsemmi ne etsem bilmiyomki :( :( :(
Sağolasın abi. Özlenecek bi kokusu yokta yinede zevkli sayılır :) Altlık yine toz tozuyodu hiç ıslak değildi çok şükür.

rocky link=topic=68210.msg776111#msg776111 date=1379540399' Alıntı:
Sağolasın abi. Özlenecek bi kokusu yokta yinede zevkli sayılır :) Altlık yine toz tozuyodu hiç ıslak değildi çok şükür.

öyle deme ya sen içindesinde kıymetini bilmiyon...benim şimdi öyel bir kümesim olsa ah ah içinde yatar kalkardım bir zamanlar...
altının ıslak olmaması çok güzel kışın nasıl peki ıslatıyormu altlıklarını yeni tip suluklar işe yarıyormu...
zaiat yaz ve kış fark ediyormu birde zaiat durumu ortalama nasıl...

Mahmutt link=topic=68210.msg776115#msg776115 date=1379540901' Alıntı:
Kolay gelsin.. Hiç dur durak yok bu tavuk işinde de :)
Sağolasın mahmut.
Malesef son bi kaç aydır durum kötü.
Şeker pilicin batması ile kümesler çoğaldı.
Suriyedeki iç savaş nedeni ile ihracat yavaşlayıpp neredeyse durma noktasına geldi.
Ve malum kurban geldi. Stoklar dolu... :( Devre araları 1 ayı buluyor ve geçtiğide oluyor.
şerefli1 link=topic=68210.msg776116#msg776116 date=1379541256' Alıntı:
öyle deme ya sen içindesinde kıymetini bilmiyon...benim şimdi öyel bir kümesim olsa ah ah içinde yatar kalkardım bir zamanlar...
altının ıslak olmaması çok güzel kışın nasıl peki ıslatıyormu altlıklarını yeni tip suluklar işe yarıyormu...
zaiat yaz ve kış fark ediyormu birde zaiat durumu ortalama nasıl...
Kıymet bilmemek değil. kıymet etmemesi mesele. Yukarıda bahsettiğim gibi şu aralar durum abi. Neyse ki neredyese her dönem ilk 3 te oluyoruz belki yine 1. oluruz bu devre. geçen devre 2. olmuştuk. Suluklar 13 senelik ve memnunuz lakin yinede yakın zamanda ekipmanlar komple değişse iyi olacak. Kışın hava şartlarından dolayı yer yer petlerin olduğu bölge ıslanıyor ve hayvan içerdeyken alıyoruz yerine kuru kavuz yayıyoruz. Ölüm oranı ise değişiklik gösterir abi. Bu genç damızlık kart damızlık yavrusu olmasından tut bir çok etkene bağlı oluyor. Kart anaların yavruları olursa ölüm daha fazla çıkar. Hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek olur. Geldiği zaman ilk hafta daha göbek iltihabı vardı hayvanda biraz yüksekti sonra düzene girdi tekrar ortalama olarak %3 ila % 5 arası değişiyor.

rocky link=topic=68210.msg776117#msg776117 date=1379541812' Alıntı:
Sağolasın mahmut.
Malesef son bi kaç aydır durum kötü.
Şeker pilicin batması ile kümesler çoğaldı.
Suriyedeki iç savaş nedeni ile ihracat yavaşlayıpp neredeyse durma noktasına geldi.
Ve malum kurban geldi. Stoklar dolu... :( Devre araları 1 ayı buluyor ve geçtiğide oluyor.Kıymet bilmemek değil. kıymet etmemesi mesele. Yukarıda bahsettiğim gibi şu aralar durum abi. Neyse ki neredyese her dönem ilk 3 te oluyoruz belki yine 1. oluruz bu devre. geçen devre 2. olmuştuk. Suluklar 13 senelik ve memnunuz lakin yinede yakın zamanda ekipmanlar komple değişse iyi olacak. Kışın hava şartlarından dolayı yer yer petlerin olduğu bölge ıslanıyor ve hayvan içerdeyken alıyoruz yerine kuru kavuz yayıyoruz. Ölüm oranı ise değişiklik gösterir abi. Bu genç damızlık kart damızlık yavrusu olmasından tut bir çok etkene bağlı oluyor. Kart anaların yavruları olursa ölüm daha fazla çıkar. Hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek olur. Geldiği zaman ilk hafta daha göbek iltihabı vardı hayvanda biraz yüksekti sonra düzene girdi tekrar ortalama olarak %3 ila % 5 arası değişiyor.
aynen kardeşim riskide çok olan bir iş...ara dönemi uzattıkları zaman durduğun yerde zarar edersin...neyse hayırlısı olsun bu memlekette para edecek tarımda hayvancılıkda kalmamış bakma biz yapıyozda aslında son nefesini veriyor yazık olacak Türk çifcisine en başta devlet tokatı vurmuş ki Avrupalı ne yapmaz bize....gittiler en adi yemler ile yetiştirilen angusları getirp bu millete yedirdilerde arpa yonca ile yetiştirdiğimiz hayvanları ölü fiyatına düşürüp bize besiciliği terk ettirdiler yazıklar olsun böyle iktidara da yöneticilerede bi de dikdatör olduğunu kabul etse içimiz yanmayacak...
deli dana ilk almanyada peydah oldu ve halada varmış bizden gizleniyor ve almanların deli dana hastalıklı anguslarını da bize yedirdiler ben yemedim ayrı mesele ama bu millete yedirdiler...

omerfarukkoc link=topic=68210.msg776119#msg776119 date=1379542270' Alıntı:
Kolay Gelsin Fatih Paylaşım İçin Teşekkürler ;) O Kemreli Tarlalar Vermesin De Hangi Tarlalar Versin Şimdi :)

aynen öyle ömer kardeşim kemal paşada bir adama satmıştım o da tarlasına döktü 20 dekardan domates satmayla başa çıkamamıştı adam...

omerfarukkoc link=topic=68210.msg776119#msg776119 date=1379542270' Alıntı:
Kolay Gelsin Fatih Paylaşım İçin Teşekkürler ;) O Kemreli Tarlalar Vermesin De Hangi Tarlalar Versin Şimdi :)
:D önc o kemreleri dağıtmam lazım ama :) 40 romork yakın kemre var :D İşim zor. 2 hafta içinde yaymam lazım.
şerefli1 link=topic=68210.msg776120#msg776120 date=1379542636' Alıntı:
aynen kardeşim riskide çok olan bir iş...ara dönemi uzattıkları zaman durduğun yerde zarar edersin...neyse hayırlısı olsun bu memlekette para edecek tarımda hayvancılıkda kalmamış bakma biz yapıyozda aslında son nefesini veriyor yazık olacak Türk çifcisine en başta devlet tokatı vurmuş ki Avrupalı ne yapmaz bize....gittiler en adi yemler ile yetiştirilen angusları getirp bu millete yedirdilerde arpa yonca ile yetiştirdiğimiz hayvanları ölü fiyatına düşürüp bize besiciliği terk ettirdiler yazıklar olsun böyle iktidara da yöneticilerede bi de dikdatör olduğunu kabul etse içimiz yanmayacak...
deli dana ilk almanyada peydah oldu ve halada varmış bizden gizleniyor ve almanların deli dana hastalıklı anguslarını da bize yedirdiler ben yemedim ayrı mesele ama bu millete yedirdiler...
Oişee bende bi anlam veremedim.Senin milletin bu işi yapmıyo olsa neyse. Ama... neyse bu konulara pek dalmayalım. Yem meselesine gelince nasıl ki bir yemeğin tuzu az yada fazla olunca o yemek ya yinmez yada yaramaz ise yemde öyle. Çok şükür şuan yem müdürü yeni bir bayan geldi.Rasyonu çok güzel hazırlamışDaha önce banvitin kırdığı verimlilik rekorunu 2 ay önce bizim şirket 5 puanla geçipyeni rekoru kırmış. :) yemler çok güzel ve sonuçlar güzel çok şükür.

Fatih kardeşim yeni hasatın hayırlı olsun.
şu işi biraz anlatsana, kaç m2 de kaç hayvan ne kadar sürede kesime geliyor. ne kadar yediyorsunuz, ilaç masrafı ne oluyor, size ne kalıyor? kaç hayvan için kaç m2 lazım, yemi şirket mi karşılıyor? biraz anlatsana. ayrıca kemreyi satıyor musun? biz tarlaya hiç tavuk gübresi atmadık, duyduğum kadarıyla çok kuvvetli gübreymiş.
hayırlı işler.

keykubat link=topic=68210.msg776128#msg776128 date=1379569118' Alıntı:
Kazancınızın bereketini görürsünüz inşallah.Allah nasip ederse bende bu sene tavuk gübresi alıp buğdayda dememeyi düşünüyorum.
Allah razı olsun Alaaddin abi. Eğer fermante edilmemiş gübre uygulayacaksan 1-2 ay önce tarlaya yay abi. Hani tavuk kemresi çok kuvvetli yakar falan diyorlar ama ne şekilde uyguladığını hiç bilmiyor olabilirler Hayvanın altından yeni çıkmış kemreyi tarlaya attığı gibi hemen sürüp ekerse belki zararı olur çünkü taze kemre gaz oranı asidi yüksek haliyle tehlikesi fazla ama birkaç ay tarlada durduktan sonra yay yayabildiğin kadar sonra sü ek hiç korkma.Verimde farkı görürsünüz zaten. ok-*-s
bilal tıraşçı link=topic=68210.msg776124#msg776124 date=1379562938' Alıntı:
Güzel Paylaşım... ok-*-s
Sağolasın. ok-*-s
İSMAİLÇAVDAR link=topic=68210.msg776126#msg776126 date=1379567888' Alıntı:
Fatih kardeşim yeni hasatın hayırlı olsun.
şu işi biraz anlatsana, kaç m2 de kaç hayvan ne kadar sürede kesime geliyor. ne kadar yediyorsunuz, ilaç masrafı ne oluyor, size ne kalıyor? kaç hayvan için kaç m2 lazım, yemi şirket mi karşılıyor? biraz anlatsana. ayrıca kemreyi satıyor musun? biz tarlaya hiç tavuk gübresi atmadık, duyduğum kadarıyla çok kuvvetli gübreymiş.
hayırlı işler.
Sağolun İsmail bey Allah razı olsun.

m2 ye düşen hayvan sayısı ufak tefek değişik göstersede genel olarak bu bölgelerd 17-18 tane hayvan koyuluyor. 1320 m2 bizimkisi 23760 hayvan yapar 18 taneden ama bu sayı hayvanın çıkım sayısına göre değişiklik gösterir. Bu devre 24800 hayvan geldi geçtiğimiz dönem ise 23000 idi. Hayvanlar 2. haftasını geçtikten sonra aşıları olur sularına hava almayacak şekilde karıştırılıp verilir. Gerek varsa bölgede yada gündemde diğer üretici firmaların yetiştiricilerinde vs hastalık veya ölüm çok var ise 2. ve 3. aşı gerekirse yapılır. Yemi ve veterineri şirket yolluyor. İlac yıkama ilaçlama paraları bizden kesiliyor ama temin eden yine şirket. 40 günde kesim yaşına ermiş oluyor. Kemreyi satmıyoruz tarlalara çekip faydalanıyoruz ve iyi verim alıyoruz sayesinde. ok-*-s
tümosan 8095 link=topic=68210.msg776137#msg776137 date=1379572814' Alıntı:
kolay gelsin birader .
mevlam kazancını güzel günlerde yemek nasip etsin.
piliçlerintaşıma işi canlı biçimdemi oluyo.
bide garibanlara hiç yaşama şansı vermiyon,gençliğin baharında hayvanlar sofra süslüyo.
Allah razı olsun hacı abi. Piliçler canlı olarak sarım ekibi tarafından sarılıp kamyonlara yüklenip şirkete gönderiliyor.Kilosuna gramajına göre kasaya konulacak adEt değişiklik gösterir.
:) çok pis gırtlaklar abi düşün ölen hayvanların %60 ından fazlası çatlayarak ölüyor. :)

ranger link=topic=68210.msg776204#msg776204 date=1379591997' Alıntı:
Kolay gelsin Fatih hayırlısıyla bir devreyi daha teslim etmişsin altlık olarak ne kullanıyorsunuz.
Sağol abi atlattık çok şükür.Altlık olarak her devre 6 ton civarı çeltik kabuğu ( kavuz ) kullanıyoruz.
alipasalierkan link=topic=68210.msg776371#msg776371 date=1379612169' Alıntı:
Güzel paylaşım. Kolay gelsin. Piliçler mideye inmiştir heralde...:D
Eyvallah sağolasın erkan bey. :) kurban nedeni ile şuan satışlar durgun.Depolar dolu. :(
MasseyFerguson 265 link=topic=68210.msg776382#msg776382 date=1379612953' Alıntı:
Kolay gelsin güzel yaplaşım :)
Teşekkürler. anlş-*s