Laverda M300 Arka Aks Tasarımı hatalı mı?

Dün Lüleburgaz Tarım fuarındaydım. Biçerdöver alma niyetimiz olduğu için özellikle alıcı gözüyle incelemeye gayret ediyorum. Fuardaki laverda m300 model biçerdöver muhtemelen yeni satılmış sadece ayçiçeği biçmiş, ağır bir ayçiçek kokusu vardı, makine yıkanmış fuarda sergilenmeye getirilmiş. makineyi incelerken dikkatimi arka aks tasarımı çekti. sanırım yenilenmiş bu tasarım. makina ağırlığı aksa tam üstten oturmuyor, bu aks bağlantısını sürekli kastıracağı, kanırtacağı anlamına geliyor. yaklaşık 13000 kilogram olan bir makinenin depo doluyken, bozuk arazi çalışması esnasında arka zıplayında aksa aşırıcı yük binecek. ben pek uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. ( trakya bölgesi için özellik ayçiçeği biçimiminde biçerdöverlerin arkaları aşırı zıplar , kurak ve sert olduğu için tarlalar) zaten civatalar defalarca sıkılmış belli ki sürekli gevşiyor, bu yine gevşeyeceğini gösterir. ayrıca fotoğraftada görüldiğü gibi civata kesme sorunu da var . bence çok güvensiz bir durum.

67k7.jpg

9cvm.jpg

Ynt: Laverda M300 Arka Ask Tasarımı hatalı mı?

Gürkan abi dediğin gibi bencede tasarımda bir problem var. Civata izleride gayet belli. Senden de hiç birşey kaçmıyor. Ajan gibi hemen yakalmışsın. Sen yeşile doğru yönel Gürkan abi...:D

Ynt: Laverda M300 Arka Ask Tasarımı hatalı mı?

alipasalierkan link=topic=68221.msg776379#msg776379 date=1379612601' Alıntı:
Gürkan abi dediğin gibi bencede tasarımda bir problem var. Civata izleride gayet belli. Senden de hiç birşey kaçmıyor. Ajan gibi hemen yakalmışsın. Sen yeşile doğru yönel Gürkan abi...:D

kalite ayrıntıda gizli Erkan, ayrıntıyı görmek önemli ;) sanırım dönüp dolaşıp fıstık yeşili kürkçü dükkanına uğrayacağız. aklın mantığın yolu oraya çıkacak gibi

Ynt: Laverda M300 Arka Aks Tasarımı hatalı mı?

Laverdaların arka dingili böyle, 517 ' lerde böyleydi eskileride. Mühendisler hesaplamışlardır sallantıyı, kopmazdır ama zamanla boşluk yapabilir. Pirinç biçmeyecekseniz kesinlikle claas alın. Bana 95 ' ten beri Claas biçiyor en iyisi bunlar.

abi bizim l 520 de böyle ama şimdiye kadar şeytan kulana kurşun bişey yapmadı fıstık yeşilleride iyidir ama abi buralarda parça sıkıntısı var gibi ama kırmızı candır tek olur :D

laverdaların kendine has dingilidir bu o 8 civatayı yer değiştirdinizde dingil yüksekliğini ayarlamak için çeltikte flan bizim buralar sırf laverda(517-520-21.50-) dingilden sorun yaşayanı duymadım ama karar senin claas da iyi makina sonuçta alman malı.

Fıstık yeşilinde parça sıkıntısı olmaz Gürkan Hocam, daha doğrusu parçaya ihtiyaç olmuyor. Enka ile praça işi aşıldı, sadece fiyatları biraz uçuk o kadar.